Zmiany w zakresie stawki podatku liniowego na 15% dla nowych firm i małych podatników

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodu przedsiębiorcy. W 2017 roku stawka tego podatku wynosi zawsze 19%. Od 1 stycznia 2018 przewidywana jest zmiana skierowana dla małych podatników i podatników rozpoczynających działalność w danym roku, którzy w ramach rozliczania podatku dochodowego będą mogli rozliczać się liniowo na bardzo korzystnej stawce – 15% podstawy obliczenia podatku.

Zmiany w zakresie stawki podatku liniowego dla nowych firm i małych podatników

Forma opodatkowania liniowa będzie zatem o wiele bardziej atrakcyjna niż do tej pory dla większości przedsiębiorców. Projektowana zmiana w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedstawiona jest poniżej:
“Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi:
    1. 19% podstawy obliczenia podatku;
    2. 15% podstawy obliczenia podatku – w przypadku:
      • małych podatników,
      • podatników rozpoczynających działalność – w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.”
Projekt ustawy w chwili obecnej jest skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.   Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl
UWAGA
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI