Zmiany w ZUS w 2021 roku

zmiany w zus 2021

Słyszałeś o zmianach w rozliczaniu ZUS? Sprawdź, co może dotyczyć ciebie.

Wszyscy słyszymy w przekazach o licznych zmianach, które wchodzą lub weszły w życie w 2021 roku, ale również o tych, których jest bardzo dużo przed nami. Jak zawsze w takich sytuacjach spieszymy z nowymi informacjami. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego, jakie zmiany zostały już dokonane w 2021 roku.

Co się już zmieniło od 18 września 2021 roku?

Zmiany przepisów dotyczące szeroko rozumianego systemu ubezpieczeń społecznych zaczęły wchodzić już w życie w bieżącym roku. Od 18 września 2021 roku zostały wprowadzone w nowym brzmieniu następujące przepisy:

Charakter zmiany
Do 18 września 2021 roku
Od 18 września 2021 roku
Zmiana dla osób współpracujących z przedsiębiorcą, który korzysta z ulgi na start Osoby współpracujące nie podlegały dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowy Osoby współpracujące podlegają dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowym, mają prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa
Zmiana dla płatnika składek Protokół kontroli był sporządzany tylko w formie papierowej Protokół kontroli może być sporządzony również w formie elektronicznej
Zmiana limitu zwolnienia z opłacania odsetek za zwłokę Brak obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę do kwoty 6,60 zł Brak obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę:
28,00 zł – w 2021 roku 30,50 zł – w 2022 roku
Obowiązek zawiadomienia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek Brak Jeżeli wysokość nadpłaconych składek przekroczy dziesięciokrotność kwoty kosztów upomnienia (obecnie 116 zł). Zwrot nastąpi w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy płatnika.

Zmiany od 1 stycznia 2023 roku

Ta zmiana jeszcze przed nami, ale warto o niej wiedzieć. Każdy płatnik składek, bez względu na ilość zatrudnianych pracowników, będzie miał obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE ZUS. Obecnie nie mają takiego obowiązku płatnicy, którzy zatrudniają do 5 pracowników. Jeżeli płatnik nie dopełni tego obowiązku do 31 grudnia 2022 roku, to ZUS założy każdemu płatnikowi taki profil z automatu od 1 stycznia 2023 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość