Zmiany w ZUS w 2021 roku

zmiany w zus 2021

Słyszałeś o zmianach w rozliczaniu ZUS? Sprawdź, co może dotyczyć ciebie.

Wszyscy słyszymy w przekazach o licznych zmianach, które wchodzą lub weszły w życie w 2021 roku, ale również o tych, których jest bardzo dużo przed nami. Jak zawsze w takich sytuacjach spieszymy z nowymi informacjami. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego, jakie zmiany zostały już dokonane w 2021 roku.

Co się już zmieniło od 18 września 2021 roku?

Zmiany przepisów dotyczące szeroko rozumianego systemu ubezpieczeń społecznych zaczęły wchodzić już w życie w bieżącym roku. Od 18 września 2021 roku zostały wprowadzone w nowym brzmieniu następujące przepisy:

Charakter zmiany
Do 18 września 2021 roku
Od 18 września 2021 roku
Zmiana dla osób współpracujących z przedsiębiorcą, który korzysta z ulgi na start Osoby współpracujące nie podlegały dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowy Osoby współpracujące podlegają dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowym, mają prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa
Zmiana dla płatnika składek Protokół kontroli był sporządzany tylko w formie papierowej Protokół kontroli może być sporządzony również w formie elektronicznej
Zmiana limitu zwolnienia z opłacania odsetek za zwłokę Brak obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę do kwoty 6,60 zł Brak obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę:
28,00 zł – w 2021 roku 30,50 zł – w 2022 roku
Obowiązek zawiadomienia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek Brak Jeżeli wysokość nadpłaconych składek przekroczy dziesięciokrotność kwoty kosztów upomnienia (obecnie 116 zł). Zwrot nastąpi w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy płatnika.

Zmiany od 1 stycznia 2023 roku

Ta zmiana jeszcze przed nami, ale warto o niej wiedzieć. Każdy płatnik składek, bez względu na ilość zatrudnianych pracowników, będzie miał obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE ZUS. Obecnie nie mają takiego obowiązku płatnicy, którzy zatrudniają do 5 pracowników. Jeżeli płatnik nie dopełni tego obowiązku do 31 grudnia 2022 roku, to ZUS założy każdemu płatnikowi taki profil z automatu od 1 stycznia 2023 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość