Blog ifirma.pl

Zmiany w ZUS w 2021 roku

|
Słyszałeś o zmianach w rozliczaniu ZUS? Sprawdź, co może dotyczyć ciebie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wszyscy słyszymy w przekazach o licznych zmianach, które wchodzą lub weszły w życie w 2021 roku, ale również o tych, których jest bardzo dużo przed nami. Jak zawsze w takich sytuacjach spieszymy z nowymi informacjami. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego, jakie zmiany zostały już dokonane w 2021 roku.

Co się już zmieniło od 18 września 2021 roku?

Zmiany przepisów dotyczące szeroko rozumianego systemu ubezpieczeń społecznych zaczęły wchodzić już w życie w bieżącym roku. Od 18 września 2021 roku zostały wprowadzone w nowym brzmieniu następujące przepisy:

Charakter zmiany
Do 18 września 2021 roku
Od 18 września 2021 roku
Zmiana dla osób współpracujących z przedsiębiorcą, który korzysta z ulgi na startOsoby współpracujące nie podlegały dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowyOsoby współpracujące podlegają dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowym, mają prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa
Zmiana dla płatnika składekProtokół kontroli był sporządzany tylko w formie papierowejProtokół kontroli może być sporządzony również w formie elektronicznej
Zmiana limitu zwolnienia z opłacania odsetek za zwłokęBrak obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę do kwoty 6,60 złBrak obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę:
28,00 zł – w 2021 roku
30,50 zł – w 2022 roku
Obowiązek zawiadomienia płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składekBrakJeżeli wysokość nadpłaconych składek przekroczy dziesięciokrotność kwoty kosztów upomnienia (obecnie 116 zł). Zwrot nastąpi w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy płatnika.

Zmiany od 1 stycznia 2023 roku

Ta zmiana jeszcze przed nami, ale warto o niej wiedzieć. Każdy płatnik składek, bez względu na ilość zatrudnianych pracowników, będzie miał obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE ZUS. Obecnie nie mają takiego obowiązku płatnicy, którzy zatrudniają do 5 pracowników. Jeżeli płatnik nie dopełni tego obowiązku do 31 grudnia 2022 roku, to ZUS założy każdemu płatnikowi taki profil z automatu od 1 stycznia 2023 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie