Blog ifirma.pl

ZUS w przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy – jak jest liczony?

|
|
4 minut czytania
Chcesz zatrudniać obywateli Ukrainy i zastanawiasz się, jak jest liczony ZUS? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zatrudnianie obcokrajowców może rodzić pytanie odnośnie zasad ich rozliczania, szczególnie jeśli chodzi o składki ZUS. Od lat w Polsce pracuje wiele osób z Ukrainy i w dzisiejszym artykule napiszemy jak jest liczony ZUS w przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy.

Zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców najczęściej będzie się wiązało z dodatkowymi obowiązkami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim musi posiadać zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Trzeba pamiętać, że nie jest to dokument zastępujący umowę o pracę, która musi zostać zawarta w formie pisemnej, tak jak w przypadku każdego pracownika. Dodatkowo w przypadku cudzoziemców taka umowa powinna być w języku zrozumiałym dla pracownika.

Na temat języka umowy zawartej z obywatelem Ukrainy można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Dodatkowo pracodawca powinien sprawdzić, czy cudzoziemiec posiada ważny dokument uprawniający go do pobytu w Polsce. Jednocześnie z tego dokumentu powinno wynikać, czy może podejmować zatrudnienie w Polsce. Takim dokumentem nie może być przykładowo wiza turystyczna czy korzystanie z ochrony czasowej. Kopia takiego pisma powinna się znaleźć w aktach osobowych pracownika. Składki ZUS za pracowników z obszaru Unii Europejskiej, Europejskiego obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii opłacane są w Polsce. Płatnik ma obowiązek zgłosić takich pracowników zarówno do ubezpieczeń społecznych, jak i ubezpieczenia zdrowotnego.

Uwaga!

Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE, EOG i Szwajcarii wymaga sprawdzenia, czy Polska ma podpisana umowę o zabezpieczeniu społecznym. Z takiej umowy będzie wynikało, w którym kraju cudzoziemiec będzie podlegał pod obowiązek ubezpieczeniowy

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Z uwagi na trwający konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy, w Polsce zostały wprowadzone przepisy, które pozwalają na stosowanie pewnych uproszczeń przy zatrudnianiu pracowników z Ukrainy. W mocy pozostaje ustawa z 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Została wydłużona data ważności wiz i zezwoleń na pobyt czasowy do 4 marca 2024 r. a to pozwala na zatrudnienie obywatela Ukrainy jedynie na podstawie powiadomienia Urzędu Pracy w terminie 14 dni od zatrudnienia. Taki tryb dotyczy wszystkich obywateli Ukrainy, bez względu na termin wjazdu na terytorium Polski, tj. przed czy po 24 lutego 2022 r.

Jak liczony jest ZUS w przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy?

Pomiędzy Polską a Ukrainą zostało podpisane Porozumienie w 2012 roku o zabezpieczeniu społecznym, zostało ono usankcjonowane od 2014 roku. Od tego momentu obowiązuje Umowa pomiędzy Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym. Na mocy tej umowy zatrudniony cudzoziemiec z Ukrainy podlega ustawodawstwu tego państwa na terenie, którego jest zatrudniony. Jeśli więc zatrudnimy pracownika z Ukrainy, to będzie podlegał pod składki ZUS w Polsce. Jak to bywa z przepisami od tego porozumienia jest szereg wyjątków, opisanych w Umowie, najczęściej pracownik będzie podlegał pod ustawodawstwo tego kraju, na terenie którego jest zatrudniony.

Uwaga!

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy na umowę o pracę lub umowę zlecenie wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia do ZUS w Polsce w terminie 7 dni od zatrudnienia i poborem składek społecznych i składki zdrowotnej.

Obywatel Ukrainy zatrudniony w Polsce będzie miał prawo do:

 • bezpłatnej opieki zdrowotnej,
 • otrzymania świadczeń w razie choroby lub wypadku przy pracy,
 • świadczeń macierzyńskich.
 

Jak z tego wynika zasady opłacania składek ZUS w przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy nie różnią się niczym od zatrudnienia polskiego pracownika.

ZUS w przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy – podsumowanie

W przypadku zatrudniania cudzoziemców pracodawca musi posiadać pewne dodatkowe dokumenty, które będą potwierdzały legalność pobytu na terytorium Polski. Dopiero na tej podstawie można legalnie zatrudnić cudzoziemca. Przepisy są bardziej przychylne dla pracowników z Ukrainy, w stosunku do których w dalszym ciągu obowiązuje specustawa w związku z konfliktem zbrojnym, a to pozwala na uproszczony tryb zatrudniania. Zasada podlegania pod składki ZUS będzie zależała od tego, czy zostały podpisane umowy o zabezpieczeniu społecznym. Jeśli tak, to z tych umów będzie wynikało, gdzie i na jakich zasadach pracownik podlega pod składki społeczne i składkę zdrowotną. Co do zatrudnienia pracowników Ukrainy to taka umowa obowiązuje i poza pewnymi wyjątkami wynika z niej, że obywatel Ukrainy zatrudniony w Polsce podlega pod ubezpieczenia w Polsce. Płatnik ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ZUS w terminie 7 dnia od podpisania umowy o pracę czy umowy zlecenie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie