Blog ifirma.pl

Zwolnienia z kas fiskalnych od 2022 roku – jest już projekt nowego rozporządzenia

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, co się zmieni w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych od 2022 roku? Przeczytaj informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych powinna być co do zasady ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami określona grupa przedsiębiorców w zakresie wykonywanych czynności może skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. W dzisiejszej publikacji opiszemy, co się zmienia w nowym rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych na 2022 rok.

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych od 2022 roku

Obecnie obowiązujące rozporządzenie obowiązuje do 31 grudnia 2021 roku. Jeżeli nie pojawiłoby się nowe rozporządzenie, to oznaczałoby to, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnień od ewidencjonowania na kasie zostaliby objęci obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Na szczęście pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych.

Czy w nowym rozporządzeniu zmieniły się limity i załącznik w sprawie zwolnień z ewidencji?

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z ewidencji na kasie fiskalnej obejmuje zarówno:

 • zwolnienia przedmiotowe uregulowane w § 2 rozporządzenia i dotyczy czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia,
 • zwolnienia podmiotowe zapisane w § 3 rozporządzenia.
 

W § 4 rozporządzenia zostały natomiast wymienione towary i usługi, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

  1. W projekcie rozporządzenia w związku z wejściem w życie nowej matrycy stawek podatku VAT kody PKWiU w niektórych pozycjach zostały zastąpione kodami CN 2021 lub PKWiU 2015. W związku z tym nastąpiło pewne rozszerzenie czynności, które podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania, w stosunku do rozporządzenia 2018, np.:

Przed zmianą
Po zmianie

§ 4 pkt 1 lit. i

sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90)

§ 4 pkt 1 lit. h

komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU ex 26 i ex 27.11),

 

  2. W załączniku do rozporządzenia, w którym znajdują się czynności zwolnione z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, w związku z wejściem w życie pakietu e-commerce, dołożone zostały pozycje:

  • 50 – Dostawa towarów i świadczenie usług rozliczanych w procedurach szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a i 7 ustawy,
  • 51 – Sprzedaż na odległość towarów importowanych, rozliczana w procedurze szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 9 ustawy,
  • 52 – Dostawa towarów i świadczenie usług przez operatora pocztowego obowiązanego do świadczenia usług powszechnych, wybranego na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320).
 

  3. Limity uprawniające do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej nie zmieniły się. W dalszym ciągu zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej przedsiębiorców, u których sprzedaż na rzecz na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.

  4. W dalszym ciągu dostawa towarów w systemie wysyłkowym (poz. 36 załącznika) może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, przy spełnieniu warunków wynikających z rozporządzenia.

  5. Nie zmienił się również przepis w zakresie utrzymania prawa do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

  6. Doprecyzowano, że przy obliczaniu wartości sprzedaży na potrzeby korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej nie uwzględnia się podatku VAT należnego od sprzedaży towarów i usług.

Co się zmienia w projekcie rozporządzenia?

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać w uzasadnieniu do projektu intencją Ministra Finansów jest stopniowe obejmowanie wszystkich pozostałych podatników obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących.

Od 1 lipca 2022 roku w rozszerzonym katalogu czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej znalazły się usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
 

Tym samym usługi automatycznych myjni samochodowych zostały wyłączone ze zwolnienia ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą tego rodzaju działalność nie będą już mogli korzystać ze zwolnienia przedmiotowego wymienionego w poz. 40 załącznika do projektu. W pozostałym zakresie, poza zmianami porządkującymi i aktualizującymi, rozporządzenie nie zostało zmienione.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem nowych regulacji dotyczących mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2022 r. Rozporządzenie będzie obowiązujące do dnia 31 grudnia 2023 roku, a więc przez okres 2 lat podatkowych.

Dlaczego warto składkę ZUS za grudzień 2021 r. zapłacić w grudniu? – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie