Powrót

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn – deklaracja SD-Z2

SD-Z2

Spadek lub darowizna od najbliższej rodziny mogą co do zasady zawsze podlegać pod zwolnienie. Jeśli przekroczymy kwotę wolną, należy pamiętać o złożeniu deklaracji SD-Z2 w ustawowo wyznaczonym terminie. Dzięki temu nie trzeba opłacać podatku – stawki wynoszą 3, 5 lub 7%.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Otrzymanie darowizny lub spadku od najbliższej rodziny to ciekawe nabycie – z jednej strony, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z drugiej – jest objęte podatkiem od spadków i darowizn. Okazuje się jednak, że przy transakcjach z najbliższą rodziną takiego podatku można wcale nie płacić.

I grupa podatkowa w podatku od spadków i darowizn

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe, przy czym najbliższa rodzina należy do pierwszej z nich.

Do I grupy podatkowej zaliczymy:

 • Małżonka,
 • Zstępnych,
 • Wstępnych,
 • Pasierba,
 • Zięcia i synową,
 • Rodzeństwo,
 • Ojczyma i macochę,
 • Teściów.

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn w I grupie podatkowej

I grupa podatkowa oznacza najwięcej przywilejów w zakresie podatku od spadków i darowizn. Przede wszystkim najwyższa jest kwota wolna, do wysokości której występuje obligatoryjne zwolnienie od podatku, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Obecnie wynosi ona 9.637,00 zł.

Jednocześnie nawet po przekroczeniu kwoty wolnej nabywca może być zwolniony z podatku – warunkiem jest tutaj zgłoszenie otrzymanej rzeczy lub prawa do urzędu skarbowego.

Uwaga!

Możliwość skorzystania ze zwolnienia po złożeniu zgłoszeniu nie dotyczy całej I grupy podatkowej – spod tej możliwości wyłączeni są zięć, synowa oraz teściowie.

Termin na złożenie deklaracji to 6 miesięcy, liczony od daty powstania obowiązku podatkowego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nabywca nie wiedział o nabytym spadku lub darowiźnie – w takiej sytuacji termin 6 miesięcy zaczyna płynąć od momentu uzyskania takiej informacji.

Gdyby darowizna lub spadek dotyczyły środków pieniężnych, koniecznym do uniknięcia opodatkowania warunkiem jest przekazanie ich na rachunek płatniczy lub inny nabywcy w banku, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Otrzymanie darowizny w formie gotówkowej nie podlega omawianemu zwolnieniu, chyba że nie przekroczy kwoty wolnej od podatku.

Brak deklaracji SD-Z2 a przekroczona kwota wolna

Zaniedbania w złożeniu deklaracji SD-Z2 mogą skutkować koniecznością opłacenia podatku od spadków i darowizn, nawet w I grupie podatkowej. Stawka podatku w tym przypadku wynosi (licząc od nadwyżki ponad kwotę wolną):

 • 3% – do 10.278 zł;
 • 5% – od 10.278 zł do 20.556 zł;
 • 7% – od 20.556 zł.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość