Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn – deklaracja SD-Z2

Otrzymanie darowizny lub spadku od najbliższej rodziny to ciekawe nabycie – z jednej strony, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z drugiej – jest objęte podatkiem od spadków i darowizn. Okazuje się jednak, że przy transakcjach z najbliższą rodziną takiego podatku można wcale nie płacić.

I grupa podatkowa w podatku od spadków i darowizn

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe, przy czym najbliższa rodzina należy do pierwszej z nich.

Do I grupy podatkowej zaliczymy:

 • Małżonka,
 • Zstępnych,
 • Wstępnych,
 • Pasierba,
 • Zięcia i synową,
 • Rodzeństwo,
 • Ojczyma i macochę,
 • Teściów.

Zwolnienie od podatku od spadków i darowizn w I grupie podatkowej

I grupa podatkowa oznacza najwięcej przywilejów w zakresie podatku od spadków i darowizn. Przede wszystkim najwyższa jest kwota wolna, do wysokości której występuje obligatoryjne zwolnienie od podatku, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Obecnie wynosi ona 9.637,00 zł.

Jednocześnie nawet po przekroczeniu kwoty wolnej nabywca może być zwolniony z podatku – warunkiem jest tutaj zgłoszenie otrzymanej rzeczy lub prawa do urzędu skarbowego.

Uwaga!

Możliwość skorzystania ze zwolnienia po złożeniu zgłoszeniu nie dotyczy całej I grupy podatkowej – spod tej możliwości wyłączeni są zięć, synowa oraz teściowie.

Termin na złożenie deklaracji to 6 miesięcy, liczony od daty powstania obowiązku podatkowego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nabywca nie wiedział o nabytym spadku lub darowiźnie – w takiej sytuacji termin 6 miesięcy zaczyna płynąć od momentu uzyskania takiej informacji.

▲ wróć na początek

Gdyby darowizna lub spadek dotyczyły środków pieniężnych, koniecznym do uniknięcia opodatkowania warunkiem jest przekazanie ich na rachunek płatniczy lub inny nabywcy w banku, spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Otrzymanie darowizny w formie gotówkowej nie podlega omawianemu zwolnieniu, chyba że nie przekroczy kwoty wolnej od podatku.

Brak deklaracji SD-Z2 a przekroczona kwota wolna

Zaniedbania w złożeniu deklaracji SD-Z2 mogą skutkować koniecznością opłacenia podatku od spadków i darowizn, nawet w I grupie podatkowej. Stawka podatku w tym przypadku wynosi (licząc od nadwyżki ponad kwotę wolną):

 • 3% – do 10.278 zł;
 • 5% – od 10.278 zł do 20.556 zł;
 • 7% – od 20.556 zł.

Darowizna od firmy a podatek dochodowy. Zobacz, jak możesz zyskać!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań