Zwolnienie pracownika – kiedy wykazać pracownika na deklaracji ZUS z kodem 30 00?

zwolnienie pracownika kod ZUS 30 00

Zastanawiasz się kiedy na deklaracji ZUS wykazać pracownika z kodem 30 00? W dzisiejszym artykule odpowiemy na ten temat.

Zatrudnianie pracowników wiąże się również w sposób naturalny z ich zwalnianiem. W zależności od rodzaju zawartej umowy pracownicy są wykazywani w zgłoszeniach rejestracyjnych do ZUS z różnymi kodami. To samo dzieje się w momencie zakończenia współpracy, przepisy przewidują stosowanie odpowiednich oznaczeń kodowych. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, kiedy pracownik jest wykazywany w deklaracji ZUS z kodem 30 00.

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w trakcie miesiąca

Do rozwiązania umowy z pracownikiem może dojść w różnym czasie. Wynika to przede wszystkim z charakteru umowy i obowiązujących przepisów w tym zakresie. Jeżeli to się stanie w trakcie miesiąca, to na pewno pracodawca ma obowiązek dokonać m.in. wypłaty wszystkich składników wynagrodzenia za przepracowany okres, które są należne. Co do terminu wypłaty wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia, to tak naprawdę przepisy nie odnoszą się do tej kwestii wprost. W praktyce można się spotkać z dwojakim podejściem:

  1. Wypłata może być dokonana w ustalonym przez pracodawcę terminie wypłaty wynagrodzeń.
  2. Wynagrodzenie powinno być wypłacone w ostatnim dniu zatrudnienia.

Jednak nie ta kwestia jest tematem naszych rozważań. Nas będzie interesowało, z jakim kodem wykazać pracownika na deklaracji ZUS po ustaniu zatrudnienia, tym bardziej że nie zawsze chodzi tylko o wynagrodzenie, ale również inne jego składniki, które są wypłacane w późniejszych terminach. Sposób postępowania opisany w artykule dotyczy zarówno pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawne, które podlegają oskładkowaniu.

rozwiązanie umowy z pracownikiem infografika

Kiedy wykazać pracownika na deklaracji ZUS z kodem 30 00?

Często pracodawcy po ustaniu zatrudnienia już w trakcie miesiąca, w którym to miało miejsce na składanych dokumentach rozliczeniowych do ZUS w raporcie RCA wykazują pracownika z kodem 30 00. Jednak jak się okazuje ten kod powinien być stosowany tylko wtedy, kiedy wypłata wynagrodzenia nastąpi nie wcześniej niż w następnym miesiącu po ustaniu zatrudnienia.

Przykład 1

Pani Krystyna rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem w dniu 15 lipca 2022 r. Wypłata wynagrodzenia za ten miesiąc jest dokonywana do 10 sierpnia 2022 r. W takim przypadku jeżeli wypłata będzie dokonywana w sierpniu, to dokumenty rozliczeniowe do ZUS dla tego pracownika powinny być przekazane już z kodem 30 00.

Przykład 2

Pani Gabriela zakończyła współpracę z pracownikiem 25 lipca 2022 r. i wypłata jego wynagrodzenia będzie dokonana 29 lipca 2022 r., tak jak pozostałych pracowników. W takim przypadku w raporcie ZUS RCA zwolniony pracownik powinien być wykazany z dotychczasowym kodem, ponieważ była to umowa o pracę będzie to kod 01 10.

Podsumowanie

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w trakcie miesiąca rodzi po stronie pracodawcy pewne obowiązki, jednym z nich jest wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego po ustaniu zatrudnienia. Za przepracowaną część miesiąca pracownik musi otrzymać należną wypłatę. Jeżeli pieniądze z tytułu wynagrodzenia zostaną przekazane do dyspozycji pracownika do końca miesiąca, w którym ustało zatrudnienie pracodawca w raporcie ZUS RCA powinien go wykazać z dotychczasowym kodem, pod którym był zgłoszony do ubezpieczeń. Natomiast jeżeli termin wypłaty będzie już w następnym miesiącu po ustaniu zatrudnienia, to wówczas wykazujemy pracownika z kodem 30 00.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co w przypadku zwolnienia pracownika w trakcie miesiąca?

    Jeżeli do rozwiązania umowy z pracownikiem dojdzie w trakcie miesiąca, to na pewno pracodawca ma obowiązek dokonać m.in. wypłaty wszystkich składników wynagrodzenia za przepracowany okres, które są należne. Co do terminu wypłaty wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia, to tak naprawdę przepisy nie odnoszą się do tej kwestii wprost.

  2. 🔸Kiedy wykazać pracownika na deklaracji ZUS z kodem 30 00?

    Często pracodawcy po zwolnieniu pracownika już w trakcie miesiąca, w którym to miało miejsce na składanych dokumentach rozliczeniowych do ZUS w raporcie RCA wykazują pracownika z kodem 30 00. Jednak jak się okazuje ten kod powinien być stosowany tylko wtedy, kiedy wypłata wynagrodzenia nastąpi nie wcześniej niż w następnym miesiącu po ustaniu zatrudnienia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość