Zwolnienie ze składek ZUS a zasiłek chorobowy właściciela

Otrzymałeś decyzję o zwolnieniu z opłacania składek? Sprawdź jak będzie wyglądał twój zasiłek chorobowy.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. było dużą pomocą dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy mogli skorzystać z takiej możliwości oczywiście złożyli wnioski do ZUS. W tamtym momencie tak naprawdę nikt się nie zastanawiał nad wypłatą zasiłku chorobowego. Ważna była informacja, że pomimo zwolnienia z opłacania składek przedsiębiorca objęty jest ochroną ubezpieczeniową. W publikacji odniesiemy się do wypłaty zasiłku chorobowego z uwzględnieniem okresu zwolnienia z opłacania składek.

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego?

Przedsiębiorca podlega pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Na etapie składania dokumentów zgłoszeniowych do ZUS ma możliwość wyboru czy chce opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe czy też nie. Jeżeli zdecyduje, że nie będzie opłacał tej składki w przypadku choroby nie będzie miał prawa do wypłaty zasiłku. Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać, że w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego prawo do wypłaty zasiłku chorobowego powstaje dopiero po upływie 90 dni od momentu przystąpienia do ubezpieczenia. Do okresu 90 dni wliczane są poprzednie okresy ubezpieczeniowe pod warunkiem, że nie istnieje pomiędzy nimi przerwa dłuższa niż 30 dni. Od tej zasady są przewidziane pewne wyjątki kiedy zasiłek będzie przysługiwał od pierwszego dnia. Zostały one zapisane w art. 4 pkt 3 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2017 poz. 1368).

W przypadku przedsiębiorców opłacających pełen ZUS co daje w 2020 r. kwotę 76,84 zł miesięcznie. Inna kwota będzie w przypadku osób, którzy korzystają z opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych, kwota na ubezpieczenie chorobowe w 2020 r. wynosi 19,11 zł. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z “Małego ZUS plus”, czyli ZUS od dochodu będą opłacali składkę na ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45% od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która jest ustalana indywidualnie.

Zasiłek chorobowy właściciela na zasadach ogólnych

Wysokość zasiłku chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą przyjmowana jest przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe przed powstaniem niezdolności do pracy z okresu 12 miesięcy kalendarzowych lub faktycznego okresu ubezpieczenia. Stawka procentowa zasiłku chorobowego wynosi najczęściej 80% podstawy wymiaru. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wraz ze zwolnieniem lekarskim ZUS ZLA należy doręczyć do ZUS formularz ZUS Z-3b. Obecnie wszystkie dokumenty są składane do ZUS w postaci elektronicznej.

Zasiłek chorobowy właściciela a zwolnienie ze składek ZUS

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z opłacania składek za miesiące marzec-maj 2020 r. mają prawo do świadczeń z powodu choroby i macierzyństwa. Zgodnie z ustawą tarcza antykryzysowa:

Art. 31zs. 1. W przypadku osób prowadzących pozarolnicza działalność i osób z nimi współpracujących oraz duchownych, jeżeli przepisy uzależniają prawo lub wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych od opłacenia składek, składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 31zo, zwolnione z obowiązku ich opłacania traktuje się jak składki opłacone.

2. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca oraz duchowny zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu 1 lutego 2020 r.

3. Osoba, której dotyczy zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne i zgłoszeni przez nią do tego ubezpieczenia członkowie rodziny zachowują prawo do świadczeń określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.”

Warunkiem jest podleganie pod ubezpieczenie chorobowe na dzień 1 lutego 2020 r. Podstawa do naliczania tego zasiłku pozostaje na takim samym poziomie jakby opłacał składki na ubezpieczenia społeczne.

ZUS od wynagrodzeń a zwolnienie z zapłaty składek ZUS – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce