Zwrot podatku 2021 – terminy

zwrot podatku 2021 zwrot z korekty

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot z zeznania rocznego? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, po jakim czasie od złożenia zeznania dostaniesz pieniądze na swoje konto.

Początek każdego roku podatkowego wiąże się z koniecznością składania rozliczeń podatkowych za rok ubiegły. O ile osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, o tyle osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą same przygotować zeznanie roczne za 2020 rok. Jakie mamy terminy na zwrot podatku z zeznania w 2021 roku, napiszemy w publikacji.

Rodzaje zeznań rocznych

Poniżej prezentujemy zestawienie formularzy rozliczeniowych:

Typ formularza
Opis
PIT-37
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej
PIT-28
Osoby fizyczne, które wybrały rozliczenie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Składają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak również rozliczające najem poza działalnością gospodarczą.
PIT-28S
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-36
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które na przykład: osiągnęły dochody zagraniczne, wybrały opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, inne źródła dochodu, które muszą być wykazane w PIT-36
PIT-36S
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-36L
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem liniowym
PIT-36LS
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-38
Rozliczenie dochodów od zysków z kapitałów pieniężnych (zbycie papierów wartościowych, akcji, walut wirtualnych)
PIT-39
Rozliczenie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych
 

Terminy składania zeznań rocznych

Terminy ogólne
Termin na składanie zeznań rocznych rozpoczyna się od 15 lutego i trwa do 30 kwietnia. Jedynie zeznanie PIT-28 jest rozliczane w terminie od 15 lutego do końca lutego. Nawet jeżeli zeznanie zostanie złożone przed 15 lutego, to i tak termin na dokonanie zwrotu z zeznania rocznego jest liczony od 15 lutego.

Jak wyglądają terminy na składanie zeznań rocznych w 2021 roku?
W 2021 roku składamy rozliczenia podatkowe dotyczące 2020 roku. Terminy ustawowe składania zeznań rocznych mogą ulec drobnym przesunięciom w zależności od układu kalendarza. Sprawdźmy, jak to będzie wyglądało w 2021 roku:

 
do kiedy rozliczanie pit 2021
 

Terminy dokonywania zwrotów z zeznań rocznych

Obecnie obowiązują dwa terminy na dokonanie zwrotu z zeznania rocznego:

  1. Jeżeli zeznanie roczne jest złożone elektronicznie – termin na zwrot nadpłaty wynosi 45 dni od dnia następującego po złożeniu zeznania. Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny termin wynosi 30 dni od dnia złożenia zeznania.
  2. Jeżeli zeznanie roczne zostanie złożone w formie papierowej – termin na zwrot nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia następującego po złożeniu zeznania.
 
kiedy zwrot podatku 2021
 

Zwrot z zeznania rocznego 2021 na przykładach

Przykład 1
Pani Katarzyna rozlicza swoje przychody z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dnia 22 lutego 2021 roku złożyła elektronicznie PIT-28 za 2020 r., z którego wynikała kwota nadpłaty. Urząd skarbowy będzie musiał zwrócić nadpłatę najpóźniej w terminie 8 kwietnia 2021 r.

Przykład 2
Pan Piotr złożył zeznanie roczne PIT-37 dnia 28 marca 2021 r. korzystając z usługi Twój e-PIT przez platformę usług elektronicznych. Pan Piotr korzysta z rozliczenia ulgi na dzieci, dlatego z zeznania wynika kwota nadpłaty. W tym przypadku graniczny termin na dokonanie zwrotu upłynie 12 maja 2021 r.

Przykład 3
Pani Halina złożyła rozliczenie roczne za 2020 rok dnia 5 kwietnia 2021 r. w wersji papierowej, z zeznania wynika nadpłata. Jak zostało to napisane wcześniej, w przypadku zeznań papierowych termin na zwrot wynosi 3 miesiące więc maksymalny termin na zwrot nadpłaty upływa 5 lipca 2021 r.

Przykład 4
Pan Andrzej rozlicza swoje dochody z działalności gospodarczej w zeznaniu PIT-36. Dnia 31 marca 2021 r. złożył elektronicznie pierwotne zeznanie roczne z kwotą nadpłaty. Okazało się jednak, że nie uwzględnił w zeznaniu ulgi internetowej, więc złożył korektę deklaracji rocznej dnia 15 kwietnia 2021 r. W tym przypadku będzie to termin zwrotu korekty, w ciągu 2 miesięcy, a więc 15 czerwca 2021 r. Termin zwrotu z korekty nie może być wcześniejszy niż termin zwrotu z pierwotnego zeznania. W naszym przypadku zwrot nadpłaty z pierwszego zeznania przypada na 15 maja 2021 r., więc termin zwrotu z korekty jest późniejszy.

Przykład 5
Pani Ewelina złożyła w formie papierowej PIT-37 z nadpłatą dnia 1 kwietnia 2021 r., dnia 15 kwietnia złożyła korektę zeznania. W tym przypadku termin zwrotu z korekty (2 miesiące) przypada na 15 czerwca 2021 r. a zwrot z zeznania pierwotnego na 1 lipca 2021 r. Dlatego zwrot może być dokonany w terminie do 1 lipca 2021 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość