Blog ifirma.pl

Zwrot podatku 2021 – terminy

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot z zeznania rocznego? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, po jakim czasie od złożenia zeznania dostaniesz pieniądze na swoje konto.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Początek każdego roku podatkowego wiąże się z koniecznością składania rozliczeń podatkowych za rok ubiegły. O ile osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, o tyle osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą same przygotować zeznanie roczne za 2020 rok. Jakie mamy terminy na zwrot podatku z zeznania w 2021 roku, napiszemy w publikacji.

Rodzaje zeznań rocznych

Poniżej prezentujemy zestawienie formularzy rozliczeniowych:

Typ formularza
Opis
PIT-37
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej
PIT-28
Osoby fizyczne, które wybrały rozliczenie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Składają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak również rozliczające najem poza działalnością gospodarczą.
PIT-28S
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-36
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które na przykład: osiągnęły dochody zagraniczne, wybrały opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, inne źródła dochodu, które muszą być wykazane w PIT-36
PIT-36S
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-36L
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem liniowym
PIT-36LS
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-38
Rozliczenie dochodów od zysków z kapitałów pieniężnych (zbycie papierów wartościowych, akcji, walut wirtualnych)
PIT-39
Rozliczenie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych
 

Terminy składania zeznań rocznych

Terminy ogólne
Termin na składanie zeznań rocznych rozpoczyna się od 15 lutego i trwa do 30 kwietnia. Jedynie zeznanie PIT-28 jest rozliczane w terminie od 15 lutego do końca lutego. Nawet jeżeli zeznanie zostanie złożone przed 15 lutego, to i tak termin na dokonanie zwrotu z zeznania rocznego jest liczony od 15 lutego.

Jak wyglądają terminy na składanie zeznań rocznych w 2021 roku?
W 2021 roku składamy rozliczenia podatkowe dotyczące 2020 roku. Terminy ustawowe składania zeznań rocznych mogą ulec drobnym przesunięciom w zależności od układu kalendarza. Sprawdźmy, jak to będzie wyglądało w 2021 roku:

 
do kiedy rozliczanie pit 2021
 

Terminy dokonywania zwrotów z zeznań rocznych

Obecnie obowiązują dwa terminy na dokonanie zwrotu z zeznania rocznego:

 1. Jeżeli zeznanie roczne jest złożone elektronicznie – termin na zwrot nadpłaty wynosi 45 dni od dnia następującego po złożeniu zeznania. Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny termin wynosi 30 dni od dnia złożenia zeznania.
 2. Jeżeli zeznanie roczne zostanie złożone w formie papierowej – termin na zwrot nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia następującego po złożeniu zeznania.

 
kiedy zwrot podatku 2021
 

Zwrot z zeznania rocznego 2021 na przykładach

Przykład 1
Pani Katarzyna rozlicza swoje przychody z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dnia 22 lutego 2021 roku złożyła elektronicznie PIT-28 za 2020 r., z którego wynikała kwota nadpłaty. Urząd skarbowy będzie musiał zwrócić nadpłatę najpóźniej w terminie 8 kwietnia 2021 r.

Przykład 2
Pan Piotr złożył zeznanie roczne PIT-37 dnia 28 marca 2021 r. korzystając z usługi Twój e-PIT przez platformę usług elektronicznych. Pan Piotr korzysta z rozliczenia ulgi na dzieci, dlatego z zeznania wynika kwota nadpłaty. W tym przypadku graniczny termin na dokonanie zwrotu upłynie 12 maja 2021 r.

Przykład 3
Pani Halina złożyła rozliczenie roczne za 2020 rok dnia 5 kwietnia 2021 r. w wersji papierowej, z zeznania wynika nadpłata. Jak zostało to napisane wcześniej, w przypadku zeznań papierowych termin na zwrot wynosi 3 miesiące więc maksymalny termin na zwrot nadpłaty upływa 5 lipca 2021 r.

Przykład 4
Pan Andrzej rozlicza swoje dochody z działalności gospodarczej w zeznaniu PIT-36. Dnia 31 marca 2021 r. złożył elektronicznie pierwotne zeznanie roczne z kwotą nadpłaty. Okazało się jednak, że nie uwzględnił w zeznaniu ulgi internetowej, więc złożył korektę deklaracji rocznej dnia 15 kwietnia 2021 r. W tym przypadku będzie to termin zwrotu korekty, w ciągu 2 miesięcy, a więc 15 czerwca 2021 r. Termin zwrotu z korekty nie może być wcześniejszy niż termin zwrotu z pierwotnego zeznania. W naszym przypadku zwrot nadpłaty z pierwszego zeznania przypada na 15 maja 2021 r., więc termin zwrotu z korekty jest późniejszy.

Przykład 5
Pani Ewelina złożyła w formie papierowej PIT-37 z nadpłatą dnia 1 kwietnia 2021 r., dnia 15 kwietnia złożyła korektę zeznania. W tym przypadku termin zwrotu z korekty (2 miesiące) przypada na 15 czerwca 2021 r. a zwrot z zeznania pierwotnego na 1 lipca 2021 r. Dlatego zwrot może być dokonany w terminie do 1 lipca 2021 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie