Zwrot podatku 2021 – terminy

zwrot podatku 2021 zwrot z korekty

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot z zeznania rocznego? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, po jakim czasie od złożenia zeznania dostaniesz pieniądze na swoje konto.

Początek każdego roku podatkowego wiąże się z koniecznością składania rozliczeń podatkowych za rok ubiegły. O ile osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, o tyle osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą same przygotować zeznanie roczne za 2020 rok. Jakie mamy terminy na zwrot podatku z zeznania w 2021 roku, napiszemy w publikacji.

Rodzaje zeznań rocznych

Poniżej prezentujemy zestawienie formularzy rozliczeniowych:

Typ formularza
Opis
PIT-37
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej
PIT-28
Osoby fizyczne, które wybrały rozliczenie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Składają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak również rozliczające najem poza działalnością gospodarczą.
PIT-28S
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-36
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych według skali podatkowej, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które na przykład: osiągnęły dochody zagraniczne, wybrały opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, inne źródła dochodu, które muszą być wykazane w PIT-36
PIT-36S
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-36L
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie swoich dochodów na zasadach ogólnych podatkiem liniowym
PIT-36LS
Przedsiębiorstwo w spadku
PIT-38
Rozliczenie dochodów od zysków z kapitałów pieniężnych (zbycie papierów wartościowych, akcji, walut wirtualnych)
PIT-39
Rozliczenie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych
 

Terminy składania zeznań rocznych

Terminy ogólne
Termin na składanie zeznań rocznych rozpoczyna się od 15 lutego i trwa do 30 kwietnia. Jedynie zeznanie PIT-28 jest rozliczane w terminie od 15 lutego do końca lutego. Nawet jeżeli zeznanie zostanie złożone przed 15 lutego, to i tak termin na dokonanie zwrotu z zeznania rocznego jest liczony od 15 lutego.

Jak wyglądają terminy na składanie zeznań rocznych w 2021 roku?
W 2021 roku składamy rozliczenia podatkowe dotyczące 2020 roku. Terminy ustawowe składania zeznań rocznych mogą ulec drobnym przesunięciom w zależności od układu kalendarza. Sprawdźmy, jak to będzie wyglądało w 2021 roku:

 
do kiedy rozliczanie pit 2021
 

Terminy dokonywania zwrotów z zeznań rocznych

Obecnie obowiązują dwa terminy na dokonanie zwrotu z zeznania rocznego:

  1. Jeżeli zeznanie roczne jest złożone elektronicznie – termin na zwrot nadpłaty wynosi 45 dni od dnia następującego po złożeniu zeznania. Dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny termin wynosi 30 dni od dnia złożenia zeznania.
  2. Jeżeli zeznanie roczne zostanie złożone w formie papierowej – termin na zwrot nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia następującego po złożeniu zeznania.
 
kiedy zwrot podatku 2021
 

Zwrot z zeznania rocznego 2021 na przykładach

Przykład 1
Pani Katarzyna rozlicza swoje przychody z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dnia 22 lutego 2021 roku złożyła elektronicznie PIT-28 za 2020 r., z którego wynikała kwota nadpłaty. Urząd skarbowy będzie musiał zwrócić nadpłatę najpóźniej w terminie 8 kwietnia 2021 r.

Przykład 2
Pan Piotr złożył zeznanie roczne PIT-37 dnia 28 marca 2021 r. korzystając z usługi Twój e-PIT przez platformę usług elektronicznych. Pan Piotr korzysta z rozliczenia ulgi na dzieci, dlatego z zeznania wynika kwota nadpłaty. W tym przypadku graniczny termin na dokonanie zwrotu upłynie 12 maja 2021 r.

Przykład 3
Pani Halina złożyła rozliczenie roczne za 2020 rok dnia 5 kwietnia 2021 r. w wersji papierowej, z zeznania wynika nadpłata. Jak zostało to napisane wcześniej, w przypadku zeznań papierowych termin na zwrot wynosi 3 miesiące więc maksymalny termin na zwrot nadpłaty upływa 5 lipca 2021 r.

Przykład 4
Pan Andrzej rozlicza swoje dochody z działalności gospodarczej w zeznaniu PIT-36. Dnia 31 marca 2021 r. złożył elektronicznie pierwotne zeznanie roczne z kwotą nadpłaty. Okazało się jednak, że nie uwzględnił w zeznaniu ulgi internetowej, więc złożył korektę deklaracji rocznej dnia 15 kwietnia 2021 r. W tym przypadku będzie to termin zwrotu korekty, w ciągu 2 miesięcy, a więc 15 czerwca 2021 r. Termin zwrotu z korekty nie może być wcześniejszy niż termin zwrotu z pierwotnego zeznania. W naszym przypadku zwrot nadpłaty z pierwszego zeznania przypada na 15 maja 2021 r., więc termin zwrotu z korekty jest późniejszy.

Przykład 5
Pani Ewelina złożyła w formie papierowej PIT-37 z nadpłatą dnia 1 kwietnia 2021 r., dnia 15 kwietnia złożyła korektę zeznania. W tym przypadku termin zwrotu z korekty (2 miesiące) przypada na 15 czerwca 2021 r. a zwrot z zeznania pierwotnego na 1 lipca 2021 r. Dlatego zwrot może być dokonany w terminie do 1 lipca 2021 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość