Blog ifirma.pl

Zwrot VAT w terminie 15 dni – zmiany w związku z Slim VAT 3

|
|
4 minut czytania
Niektórzy przedsiębiorcy nie muszą czekać 60 dni na zwrot VAT-u z US. Mogą złożyć wniosek o przyspieszony zwrot w terminie 15 dni. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy przysługuje prawo do szybszego zwrotu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W przypadku nadwyżki podatku VAT (tzn. kiedy VAT naliczony jest wyższy od należnego) przedsiębiorca może wystąpić o zwrot VAT na rachunek bankowy. Standardowy termin na dokonanie zwrotu przez Urząd Skarbowy wynosi 60 dni. Niektórzy przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż na kasach fiskalnych mogą jednak odzyskać pieniądze już po 15 dniach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o zwrot VAT w terminie 15 dni.

Zwrot podatku VAT – kiedy można się ubiegać?

Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT (potocznie mówiąc: VAT-owcem) ma obowiązek naliczania VAT-u przy sprzedaży swoich produktów i usług. Jest to podatek VAT należny, który trzeba odprowadzić do US. Jednocześnie ma prawo do odliczania VAT-u z faktur zakupowych (VAT naliczony).

W takim przypadku do US wpłaca różnicę pomiędzy wartością VAT-u z faktur sprzedażowych a zakupowych. Zdarza się, że kwota podatku z faktur zakupowych jest wyższa niż VAT należny. Powstałą nadwyżkę przedsiębiorca może przenieść na kolejny okres rozliczeniowy lub złożyć wniosek o zwrot na konto.

Przykład 1

Krystian rozlicza się z VAT co miesiąc. W marcu 2024 r. wystawił faktury sprzedażowe z łączną kwotą VAT w wysokości 5 000 zł. Jednocześnie dokonał zakupów firmowych, za które zapłacił 36 900 zł, z czego 6 900 zł stanowił podatek VAT. Krystian obniżył podatek należny (5 000 zł) o podatek naliczony (6 900 zł) i powstała została nadwyżka 1 900 zł. Krystian może rozliczyć ją w kolejnym miesiącu (tj. odjąć od VAT-u należnego za kwiecień) lub wystąpić o jej zwrot przelewem bankowym na swoje konto. Chęć zwrotu wykazuje się w pliku JPK_V7.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, podstawowy czas na zwrot podatku VAT wynosi 60 dni od złożenia rozliczenia. Wraz ze zmianami SLIM VAT 3 przedsiębiorcy, którzy spełnią warunki, mogą ubiegać się o zwrot na specjalnych zasadach w trybie przyspieszonym. Dzięki temu otrzymają zwrot VAT-u w ciągu 15 dni.

Od 1 lipca 2024 r. podstawowy 60-dniowy termin zwrotu VAT zostanie skrócony do 40 dni. Zwrot podatku w terminie 40 dni nie będzie obwarowany żadnymi warunkami, czyli tak jak jest to obecnie (maj 2024) przy zwrocie 60-dniowym.

Zwrot podatku VAT w terminie 15 dni – jakie warunki trzeba spełnić?

O zwrot VAT w ciągu 15 dni mogą ubiegać się firmy spełniające wszystkie poniższe warunki:

 • przez ostatni kwartał lub trzy miesiące poprzedzające miesiąc z wykazanym zwrotem VAT co najmniej 80% wartości sprzedaży zarejestrowane było na kasie fiskalnej i co najmniej 80% otrzymanych płatności było dokonanych metodą bezgotówkową (kartą płatniczą, przelewem itp.),
 • przez kolejne sześć miesięcy poprzedzających bezpośrednio okres w rozliczeniu, za który przedsiębiorca występuje z wnioskiem o zwrot, łączna wartość sprzedaży wraz z podatkiem, zarejestrowana na kasie fiskalnej, wyniosła co najmniej 40 tys. zł,
 • kwota zwrotu VAT nie przekracza dwukrotnej wysokości podatku zarejestrowanego w danym okresie (miesiącu, kwartale) i kwota VAT z przeniesienia z poprzednich deklaracji nie jest wyższa niż 3 000 zł.

Należy zwrócić uwagę, że limity 80% dotyczą trzech ostatnich miesięcy lub kwartału poprzedzających miesiąc zwrotu. Oznacza to, że przedsiębiorca rozliczający z VAT-u co miesiąc, musi przeanalizować swoją sprzedaż sprzed trzech miesięcy, a nie tylko z ostatniego miesiąca poprzedzającego zwrot.

Przykład 2

Karolina rozlicza się z VAT-u co miesiąc. W kwietniu 2024 r. wyszła jej nadwyżka podatku VAT, którą chce otrzymać jako zwrot na konto w ciągu 15 dni. W styczniu i lutym spełniła warunki, ale w marcu tylko 60% płatności, które otrzymała, było dokonane metodami bezgotówkowymi. Tym samym nie przysługuje jej prawo do przyspieszonego zwrotu. Może za to ubiegać zwrot VAT z podstawowym trybie, tj.60 dni.

Jak ubiegać się o zwrot VAT-u w ciągu 15 dni?

Przedsiębiorca, który spełnia powyższe warunki i chce, aby US wykonał na jego rachunek bankowy zwrot VAT-u w terminie 15 dni, musi:

 • wypełnić deklarację zwrotu VAT z wykazanym zwrotem najpóźniej do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym, w którym nastąpiła możliwość wykonania zwrotu,
 • w deklaracji zaznaczyć pole: Zwrot VAT w 15 dni.

Nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających, że przedsiębiorca ma prawo do zwrotu w przyspieszonym trybie. Fiskus weryfikuje wniosek na podstawie danych, które otrzymuje wraz ze standardowymi rozliczeniami.

Kto może się ubiegać o zwrot VAT w terminie 15 dni?

Z możliwości przyspieszenia zwrotu VAT mogą skorzystać przedsiębiorcy rejestrujący sprzedaż na kasach fiskalnych i spełniający wymogi związane z limitami. Z biznesowego punktu widzenia zwrot VAT w terminie 15 dni gwarantuje szybsze pozyskanie środków na rozwój firmy i opłacanie bieżących zobowiązań.

Stan prawny na dzień: 20.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie