Zwrot z VAT-REF – jak go księgować?

Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej. Poznaj więcej szczegółów na ten temat.

VAT-REF a podatek dochodowy

Odzyskany VAT stanowi pozostały przychód z działalności gospodarczej, zatem konieczne jest jego ujęcie w KPiR lub ewidencji przychodów.

Co ważne, w kosztach możemy uwzględnić także opłaty dodatkowe związane z otrzymaniem zwrotu – m.in. prowizje bankowe (np. za przewalutowanie) i różnice kursowe.

VAT-REF – księgowanie

Odzyskany VAT należy ująć jako przychód w dacie otrzymania przelewu. Co ważne, księgujemy go w kwocie wynikającej z decyzji. Wartość przychodu wykazaną w decyzji w walucie obcej przeliczamy na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego lub Europejskiego Banku Centralnego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na konto.

Przedsiębiorca może dowolnie wybrać, z którego banku zaczerpnie kurs walutowy. Po dokonaniu pierwszego przeliczenia warto konsekwentnie korzystać z kursów wybranego banku, aby nie wzbudzić wątpliwości organów skarbowych.

Różnice kursowe a VAT-REF

Jeśli w ramach działalności dysponujemy kontem złotówkowym, zwrot podatku otrzymamy przeliczony już na złotówki. W związku z płynnością kursów walut kwota ta nie będzie prawdopodobnie dokładnie taka sama, jak wykazana w decyzji. Dlatego też po uzyskaniu zwrotu konieczne będzie wyliczenie różnic kursowych. W tym wypadku powinniśmy posługiwać się rzeczywistym kursem walut, który został zastosowany przez bank. Wyliczone różnice będą stanowiły przychód lub koszt z działalności gospodarczej.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

1 dzień temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

1 dzień temu

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

2 dni temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

2 dni temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

2 dni temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

2 dni temu