Leasing i faktoring

Czym jest leasing a czym faktoring? Wyjaśniamy pojęcia.

Leasing

Leasing to forma finansowania, która nie wymaga wkładu własnego. Przez okres trwania umowy leasingowej, jej przedmiot należy do leasingodawcy a leasingobiorca wykorzystuje go do celów gospodarczych opłacając raty leasingowe.

Leasingowi podlegają samochody osobowe i ciężarowe, nieruchomości, maszyny, urządzenia biurowe, sprzęt komputerowy oraz wiele innych rzeczy. Najbardziej popularnym i znanym jest leasing samochodowy.

Faktoring

To forma finansowania, która polega na wykupie i przejęciu wierzytelności przedsiębiorstw, które należne są z tytułu wykonywanej działalności. Inaczej rzecz ujmując, faktoring to ściąganie należności w imieniu przedsiębiorcy przez zewnętrzną instytucję.

Jest to obecnie bardzo popularna metoda pośrednictwa finansowego, która gwarantuje płynność finansową i duże bezpieczeństwo.

Jak to działa?

Procedura składa się z kilku etapów:

  • określ swoje potrzeby finansowe i/lub inwestycyjne poprzez analizę Twojej sytuacji finansowej i oczekiwań,
  • porównaj oferty banków, dobierając je pod kątem Twoich potrzeb i możliwości,
  • sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank i zorientuj się, gdzie można te dokumenty uzyskać,
  • dla klientów Biura Rachunkowego: zapytaj księgową o przygotowanie i potwierdzenie wyciągu z KPiR, PIT-u rocznego oraz ewidencji środków trwałych, jeśli wymaga tego bank,
  • prześlij druki i formularze wymagane przez bank
  • śledź kolejne etapy obsługi złożonego wniosku o produkt/usługę finansową i czekaj na decyzję.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.