Ulga na kasę fiskalną online w przypadku płatnika VAT

ulga na kasę fiskalną online w przypadku płatnika VAT

Zastanawiasz się, jak skorzystać z ulgi na zakup kasy online? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Zakup kasy fiskalnej w firmie to dodatkowy i często niemały wydatek. Dlatego przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że przy spełnieniu ustawowych warunków mogą ubiegać się o zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej online. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak ten proces będzie przebiegał u czynnego podatnika VAT.

Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy online?

Od 1 maja 2019 roku nie wszyscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej. Obecnie o dodatkowy zwrot z tego tytułu mogą ubiegać się osoby kupujące kasy online, u których:

  1. Powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
  2. Nie powstał taki obowiązek i sami rozpoczęli ewidencjonowanie, pod warunkiem, że wcześniej nie korzystali z kasy.
  3. Obowiązek wymiany kasy na kasę online wynika z ustawy.

Wiele szczegółowych informacji na temat rozliczania zakupu kasy online można przeczytać w:

  • ustawie o podatku VAT,
  • Rozporządzeniu w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących,
  • w objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów z 11 lipca 2019 r.

Ulga na kasę fiskalną online w przypadku płatnika VAT

Kwota ulgi na zakup kasy online wynosi 90% ceny netto (bez podatku VAT), nie więcej jednak niż 700 zł. W przypadku czynnego podatnika VAT odliczenia dokonuje się w JPK_V7 za okres, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej online w następujący sposób:

  • jeżeli wysokość ulgi na zakup kasy online jest niższa bądź równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym, to przedsiębiorca pomniejsza tę kwotę. Wartość ta jest wykazywana w części deklaracyjnej JPK_V7 poz. “P_49”,
  • jeżeli kwota ulgi będzie wyższa od kwoty podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym wówczas pozostała kwota wydatkowana na zakup kasy online może być wykazana do zwrotu na rachunek bankowy lub do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Kwota jest wykazywana w poz. “P_52” w części deklaracyjnej JPK_V7.
Przykład

Pani Krystyna, czynny podatnik VAT, zakupiła kasę online i spełnia warunki do odliczenia ulgi. Faktura na zakup kasy została wystawiona na kwotę 2.000 zł netto (460 zł podatek VAT). W takim przypadku 90% ceny netto stanowi kwotę 1.800 zł, jednak kwota ulgi nie może być wyższa niż 700 zł. W JPK_V7 ulga 700 zł zostanie wykazana w poz. P_49, ponieważ kwota podatku VAT należnego w tym okresie rozliczeniowym wynosi 2.000 zł i pani Krystyna może odliczyć całą kwotę ulgi na zakup kasy. Pani Krystyna może również odliczyć podatek VAT naliczony z faktury zakupu w kwocie 460 zł.

Podsumowanie

Czynny podatnik VAT, o ile przysługuje mu ulga na zakup kasy fiskalnej online, kwotę zwrotu wykazuje bezpośrednio w JPK_V7, nie ma obowiązku załączania i przekazywania dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego. Jak widać cała procedura otrzymania zwrotu ulgi jest dość prosta i nie wymaga wykonywania dodatkowych czynności.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość