|
|
4 minut czytania

Zmiany w kodeksie pracy nie powinny utrudniać prowadzenia firmy

Zastanawiasz się, jaki wpływ na twoją firmę mogą mieć zmiany w Kodeksie pracy? Przeczytaj informacje na ten temat.

zmiany w ustawie Kodeks pracy

Zobacz nasz film na temat zmian w Kodeksie pracy 2022

 

Unia Europejska bardzo często nakłada na państwa członkowskie obowiązek wdrażania do przepisów krajowych regulacji zawartych w dyrektywach unijnych. Kolejna taka propozycja zmian przepisów dotyczy ustawy Kodeks pracy. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat tych zmian w kontekście prowadzenia firmy.

Przywileje dla rodziców dzieci do 8 roku życia

W projekcie została zapisana zmiana, że pracownicy sprawujący opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia nie będą mogli być:

  • zatrudniani w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy,
  • delegowani poza stałe miejsce pracy  

    chyba że wyrażą na to zgodę.

Tym samym wydłużony zostanie wiek dziecka z obecnych 4 do 8 lat. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka (obecnie do lat 4, po zmianie do lat 8) są zatrudnieni, to zgodnie z przepisami z uprawnień opisanych powyżej może korzystać jedno z nich. Pracujący rodzice powinni złożyć swoim pracodawcom oświadczenie, które z nich będzie korzystało z tego przywileju. Zweryfikowanie przez pracodawcę rzetelności przekazanych informacji może być utrudnione a nawet wręcz niemożliwe.

Prawo do nieodpłatnego szkolenia pracowników

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy proponuje się dodać przepis mówiący o tym, że w przypadku zobowiązania się pracodawcy do przeprowadzenia szkoleń pracowników, niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku, szkolenia takie będą odbywały się na koszt pracodawcy oraz w miarę możliwości w godzinach pracy pracownika. Czas szkolenia będzie się wliczał do czasu pracy pracownika.

Ochrona pracownika korzystającego z uprawnień

Zgodnie z projektowanymi zmianami pracownicy mają być chronieni przed nieodpowiednim traktowaniem z powodu korzystania z uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy. Ochroną mają być objęci pracownicy, jak również osoby, które udzieliły wsparcia pracownikowi.

Zakaz zwalniania pracowników w czasie ciąży i urlopu macierzyńskiego

Proponuje się modyfikację przepisu w Kodeksie pracy, który mówi o zwolnieniach w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Ochrona przed zwolnieniem a nawet prowadzeniem przygotowań do zwolnienia nie będzie możliwa:

  • w okresie ciąży,
  • w okresie urlopu macierzyńskiego,

od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części, oraz wniosku o elastyczną organizację pracy ‒ do dnia zakończenia tego urlopu albo do dnia zakończenia pracy w ramach elastycznej organizacji pracy.

Planowane zmiany w kodeksie pracy a wpływ na prowadzenie firmy

Projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy wprowadza szereg nowych zapisów. Jedne z nich mają jedynie charakter doprecyzowujący. Jednak według nowych zaleceń sporo zmienianych przepisów może utrudniać prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

  1. Zarzucana jest m.in daleko idąca drobiazgowość w niektórych nałożonych na pracodawców obowiązków, chociażby w zakresie poszerzenia zakresu przekazywania pracownikom różnego rodzaju informacji.
  2. Jakakolwiek pomyłka po stronie pracodawcy zagrożona będzie karą grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Zasadnym byłoby więc usystematyzowanie i przygotowanie katalogu czynów zagrożonych taką karą.
  3. Ma być wprowadzona również ochrona przed zwolnieniem pracowników zatrudnionych na czas określony. Ta zmiana może również utrudnić pracodawcy rozstanie się z pracownikiem, który nie spełnia jego oczekiwań.
  4. Projektowany zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy rodziców lub opiekunów dzieci do lat 8 również może utrudniać organizację czasu pracy przez przedsiębiorcę.
  5. Projektowana modyfikacja przepisów w obszarze ochrony przed zwolnieniem w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego będzie uciążliwa i problematyczna w sytuacji, jeżeli przedsiębiorca chciałby np. zredukować zatrudnienie z powodu gorszej kondycji firmy, czy zmiany profilu prowadzonej działalności gospodarczej.
  6. Dodatkowo każdy pracodawca musi pamiętać, że pracownicy będą korzystali z ochrony z powodu niekorzystnego traktowania, co jest sformułowaniem nieostrym i może przyczynić się do wzrostu oskarżeń o mobbing w miejscu pracy.

W kontekście omawianego projektu ustawy słychać głosy o konieczności zmiany obowiązujących przepisów w temacie zachowania prawa do urlopu wypoczynkowego w czasie przebywania na urlopie wychowawczym. Jeżeli pracownik w danym roku nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego a następnie skorzysta z prawa do urlopu wychowawczego nie spowoduje to proporcjonalnego obniżenia urlopu wypoczynkowego za ten rok. Takie podejście w ocenie środowisk broniących interesów przedsiębiorców jest dużym obciążeniem dla małych firm.

Podsumowanie

Wprowadzenie zmiany ustawy Kodeks pracy jest nieuniknione z uwagi na taki obowiązek wynikający z przynależności do UE. Jak widać większość z tych zmian będzie miała wpływ na dodatkowe obciążenie przedsiębiorców/pracodawców nowymi obowiązkami. Oznacza to, że trzeba będzie poświęcić czas na analizę nowych przepisów pod kątem danego przedsiębiorstwa. Dodatkowo ciągle docierają informacje o kolejnych zmianach przepisów w innych obszarach, z którymi będą musieli zmierzyć się przedsiębiorcy. Niewątpliwie nie jest to łatwy okres w prowadzeniu firmy. Otwarte pozostaje jeszcze pytanie, czy przy tej okazji ustawodawca wsłucha się w głos przedstawicieli przedsiębiorców i dodatkowo ureguluje kwestie, które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Jak zmiany w kodeksie pracy odnoszą się do sytuacji rodziców dzieci do 8 roku życia?

    W projekcie została zapisana zmiana, że pracownicy sprawujący opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia nie będą mogli być zatrudniani w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, czy systemie przerywanego czasu pracy. Nie można również delegować takiego pracownika bez jego zgody poza stałe miejsce pracy.
  2. Jak zmiany w kodeksie pracy regulują kwestię ochrony pracownika korzystającego z uprawnień?

    Zgodnie z projektowanymi zmianami pracownicy oraz mają być chronieni przed nieodpowiednim traktowaniem z powodu korzystania z uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie