Mała księgowość

Na czym polega księgowość uproszczona?

Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych.

Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, czyli tzw. małą księgowość, i rozliczać się z urzędem np. przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji ryczałtu.

Mała księgowość dla małej firmy

To takie proste!

Kto może prowadzić tzw. małą księgowość?

Rozwiązanie to sprawdzi się z pewnością w przypadku:

  1. jednoosobowych działalności gospodarczych (również tych, które zatrudniają pracowników),
  2. działalności prowadzonych w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich (których przychód nie przekroczył 2 000 000 euro w poprzednim roku podatkowym. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość, czyli księgi rachunkowe).

Przedsiębiorcy prowadzący małą księgowość najczęściej rozliczają się z urzędami przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody (wpływy z faktur) i koszty (firmowe wydatki). Po odjęciu kwoty kosztów od kwoty przychodów wyliczany jest dochód, a na jego podstawie określana jest wysokość podatku dochodowego do zapłaty.

Przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych (17% lub 32%) lub liniowo (19% dochodu).

Prowadź małą księgowość w ifirma.pl


Wygodnie, oszczędnie i bezpiecznie

Wypróbuj już teraz

W jaki sposób można prowadzić małą księgowość?

Księgowość małej firmy może być prowadzona przez biuro rachunkowe, zatrudnioną w firmie księgową lub samodzielnie przez przedsiębiorcę – na przykład przy pomocy specjalnego programu księgowego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Programy do samodzielnego prowadzenia księgowości to dobry sposób na ograniczenie kosztów, z kolei biura rachunkowe pozwalają oszczędzić czas. Co więcej, firma nie musi wówczas zatrudniać własnego księgowego i inwestować w utworzenie nowego stanowiska pracy.

Wbrew pozorom obsługa programów do samodzielnego prowadzenia księgowości nie jest skomplikowana. Na przykład program do małej księgowości ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza zobowiązania podatkowe, eliminując możliwość popełnienia błędu. Co więcej, możesz reż skorzystać ze wsparcia naszego BOK – na czacie, telefonicznie lub mailowo.

Z kolei biuro rachunkowe to przede wszystkim większa wygoda. Księgowością firmy zajmuje się dedykowana księgowa. Bierze na siebie obowiązki związane z prowadzeniem dokumentacji. Ponieważ dokumenty mogą być przechowywane w siedzibie biura, ewentualne kontrole US odbywają się w biurze rachunkowym, a nie u przedsiębiorcy.

Ostatecznie to, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji przedsiębiorcy.

Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość Mała księgowość

Dołącz do nas

Po rejestracji możesz wybrać dowolny pakiet lub zrezygnować bez żadnych zobowiązań.

regulamin

Zapoznaj się z cennikiem i zobacz wersję demo.
Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami:

Mała księgowość 801 006 008 Mała księgowość 71 769 55 15

ROZPOCZNIJ CZAT