Mała księgowość

Księgowość uproszczona

Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych. Zamiast tego mogą prowadzić księgowość uproszczoną, czyli tzw. małą księgowość, i rozliczać się z urzędem np. przy pomocy Książki Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji ryczałtu.

Dla kogo jest mała księgowość?

To proste, mała księgowość dla małej firmy.

Małą księgowość mogą prowadzić:

  1. jednoosobowe działalności gospodarcze (również te, które zatrudniają pracowników),
  2. działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich,

których przychód nie przekroczył 2 000 000 euro w poprzednim roku podatkowym. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość, czyli księgi rachunkowe.

Przedsiębiorcy prowadzący małą księgowość najczęściej rozliczają się z urzędami przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). Jest to prosta forma prowadzenia ewidencji, w której księguje się przychody (wpływy z faktur) i koszty (firmowe wydatki). Po odjęciu kwoty kosztów od kwoty przychodów wyliczany jest dochód, a na jego podstawie określana jest wysokość podatku dochodowego do zapłaty.

Przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych (18% lub 32%) lub liniowo (19% dochodu). Zasady ogólne umożliwiają korzystanie z ulg podatkowych, z kolei podatek liniowy może być korzystniejszy w sytuacji, gdy przedsiębiorca osiąga wysokie dochody.

W jaki sposób można prowadzić małą księgowość?

Księgowość małej firmy może być prowadzona przez biuro rachunkowe, zatrudnioną w firmie księgową lub samodzielnie przez przedsiębiorcę – na przykład przy pomocy specjalnego programu księgowego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Programy do samodzielnego prowadzenia księgowości to dobry sposób na ograniczenie kosztów, z kolei biura rachunkowe pozwalają oszczędzić czas. Co więcej, firma nie musi wówczas zatrudniać własnego księgowego i inwestować w utworzenie nowego stanowiska pracy.

Wbrew pozorom obsługa programów do samodzielnego prowadzenia księgowości nie jest skomplikowana. Na przykład program do małej księgowości ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza zobowiązania podatkowe, eliminując możliwość popełnienia błędu. Co więcej, w razie wątpliwości przedsiębiorca w każdej chwili może skorzystać z nielimitowanej pomocy księgowych na czacie, telefonicznie lub mailowo.

Z kolei biuro rachunkowe to przede wszystkim większa wygoda. Księgowością firmy zajmuje się przydzielony osobisty księgowy, który bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją. To z nim przedsiębiorca konsultuje wszystkie kwestie. Ponieważ dokumenty mogą być przechowywane w siedzibie biura, ewentualne kontrole US odbywają się w biurze rachunkowym, a nie u przedsiębiorcy.

Ostatecznie to, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji przedsiębiorcy.

Prowadź małą księgowość w ifirma.pl
Wygodnie, oszczędnie i bezpiecznie

Wypróbuj już teraz

Księgowość online

Kompletne narzędzie do zarządzania dokumentacją firmy

Kontroluj swoje finanse, organizuj projekty, analizuj wyniki Księgowość internetowa, biuro rachunkowe online Prowadź biznes bezpiecznie, wygodnie i oszczędnie
tablet biuro@2x iko6 iko4 icons1
kreska pomaranczowa kreska pomaranczowa kreska pomaranczowa kreska niebieska kreska niebieska kreska niebieska kreska niebieska kreska niebieska e sklep informatyk

Dołącz do nas

Po rejestracji możesz wybrać dowolny pakiet lub zrezygnować bez żadnych zobowiązań.

regulamin

Zapoznaj się z cennikiem i zobacz wersję demo.
Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami:

stac 801 006 008 cell 71 769 55 15

ROZPOCZNIJ CZAT