Efektywna praca zdalna – jak sobie radzić pracując w trybie home office

home office jak pracować efektywnie

Stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce postawił wielu pracowników przed nowym wyzwaniem. Praca zdalna jest kwestią sporną i posiada wiele plusów i minusów. Jeśli zostaliśmy zobowiązani do podjęcia pracy w domu, z pewnością przyda się kilka wskazówek.

Stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce postawił wielu pracowników przed nowym wyzwaniem. Praca zdalna jest kwestią sporną i posiada wiele plusów i minusów. Jeśli zostaliśmy zobowiązani do podjęcia pracy w domu, z pewnością przyda się kilka wskazówek. Z artykułu dowiesz się, jak efektywnie pracować zdalnie w okresie zagrożenia epidemią koronawirusa.

Efektywna praca na home office

praca zadalna o czym należy pamietać?

Praca zdalna – o czym należy pamietać?

Chcesz być produktywny? Unikaj stresu!

Silne emocje, nadmiar bodźców i pośpiech wywołują hormony stresu – kortyzol, adrenalinę, noradrenalinę. Ich pojawienie się i długotrwałe utrzymywanie w organizmie osłabia układ odpornościowy. Wyczerpany organizm z trudem spełnia swoją rolę, a to otwiera drogę dla wystąpienia szeregu chorób (w tym wirusowych).

Pamiętajmy, że osoby osłabione znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zarażenia wirusem COVID-19.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy zdalnej?

Przede wszystkim powinno się ustalić dokładne godziny pracy i dodatkowo go nie przedłużać. Zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym pomoże w szybkiej regeneracji organizmu.

Należy również wydzielić czas na przerwę.

 

Skup się

Praca zdalna oznacza większy luz – w końcu obowiązki wykonuje się we własnym domu, niejednokrotnie korzystając z wygody ulubionej kanapy. Mimo tego zalecamy dokładne skupienie na wykonywaniu zadań. Rozpraszające bodźce i dezorientacja wywołana przez stan epidemiologiczny mogą zachęcać do częstszego sięgania po telefon i sprawdzania aktualności. Pamiętajmy że zdekoncentrowanie uniemożliwia rzetelną pracę, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji (np. stron rządowych). Pozwoli to uniknąć dodatkowej paniki i szkodliwego stresu.

Higiena domowego miejsca pracy

Utrzymywanie porządku w miejscu pracy jest bez wątpienia ważne. Wydzielenie specjalnego stanowiska, które ułatwi wykonywanie obowiązków to dobry pomysł. Ułatwi skupienie i da domownikom jasny sygnał: „tu się pracuje, proszę nie przeszkadzać”.

Jedną z nich jest wietrzenie pomieszczeń, szczególnie istotne w okresie zagrożenia epidemią. Powietrze, którym oddychamy w większości pomieszczeń, jest znacznie bardziej zanieczyszczone niż to, które jest na zewnątrz. Regularne i krótkie wietrzenie zmniejsza szansę przetrwania wszystkich patogenów, w tym wirusa COVID-19.

Efektywna praca zdalna – przydatne aplikacje

Praca z domu nie musi oznaczać mniejszej produktywności. Zachęcamy do zapoznania się z narzędziami online wspomagającymi planowanie obowiązków. Aplikacje do organizacji zapewniają wysoką wydajność bez obaw o pominięcie istotnych zadań. Wartą uwagi jest na przykład Evernote pozwalająca na segregację notatek, zapisywanie przydatnych linków i prowadzenie kalendarza.

Na koniec podkreślmy, że komunikacja ze współpracownikami również nie musi tracić jakości ze względu na przejście w tryb pracy zdalnej. Darmowe komunikatory ułatwią porozumiewanie się między pracownikami. Platforma do rozmów umożliwi sprawne rozdzielanie zadań i udzielanie feedbacku pracownikom.

Musimy pamiętać o zachowaniu spokoju i kontynuowaniu wypracowanego schematu pracy. Praca zdalna może być zarówno przyjemna, jak i skuteczna – nawet w tak nieprzychylnym okresie.

Polecamy również: Praca zdalna a koronawirus – prawa pracownika i obowiązki pracodawcy.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.