Nowelizacja przepisów w sprawie koronawirusa

koronawirus nowelizacja

Rząd planuje kolejne rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie podczas epidemii koronawirusa. Plany nowelizacji są ogólnodostępne, a my opracowaliśmy najważniejsze z nich.

Rząd planuje kolejne rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie podczas epidemii koronawirusa. Plany nowelizacji są ogólnodostępne, a my opracowaliśmy najważniejsze z nich. Poniższe punkty mogą przydać się wielu przedsiębiorcom.

Dopłaty do pensji

Przestój lub skrócenie czasu pracy są nieprzyjemnymi sytuacjami, które spotykają coraz więcej osób. Jak dotąd dopłaty do pensji obejmowały tylko przedsiębiorców.

W nowych przepisach Rząd planuje rozszerzenie listy i uwzględnienie organizacji pozarządowych (takich jak fundacje czy stowarzyszenia) oraz m.in. spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych związków wyznaniowych. Ponadto ubiegać się o wsparcie mogą również spółki akcyjne i z o.o. Oraz kluby sportowe, jeśli nie działają dla zysku oraz całość dochodu przeznaczą na cele statutowe.

Zmiany w wynagrodzeniu

Nowością w przepisach jest również odmienne ustalanie minimalnej wysokości wynagrodzenia, które może otrzymać pracownik objęty skróconym czasem pracy. Projekt stanowi, że pensja osoby zatrudnionej nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie z uwzględnieniem wymiaru pracy przed jego obniżeniem. W przypadku obniżenia etatu o 20%, zatrudnionemu będzie należała się kwota co najmniej 2600 zł. Zmiany w wynagrodzeniu a zasiłek na dziecko

W przypadku, gdy w następstwie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19 wysokość wynagrodzenia osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne i z Funduszu Alimentacyjnego zostanie obniżona, będzie traktowane to jako utrata dochodu. Umożliwi to umożliwi uzyskanie zasiłku na dziecko większej grupie osób (nie tylko tym, które utraciły pracę – jak było dotąd).

Pożyczki na aktywizację zawodową

Zmianie podlegają również przepisy skierowane do osób oraz podmiotów korzystających z instrumentów aktywizacji zawodowej, takich jak pożyczki na uruchomienie działalności gospodarczej oraz na zatrudnienie pracownika. Nowe przepisy zobowiązują do spełniania określonych wymogów w zakresie spłacania pożyczki i utrzymania stanowiska pracy. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, osoby korzystające z tego rodzaju pożyczek będą mogły m.in. zawiesić lub wydłużyć okres spłaty.

Szkolenia BHP

Projekt zakłada, że wstępne szkolenia bhp mogą zostać przeprowadzone online. Rozwiązanie jest zgodne z wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy z 1 kwietnia 2020 r. Ograniczą one ilość spotkań oraz pozwolą zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Termin na przeprowadzenie okresowych szkoleń bhp został wydłużony do 60 dni.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.