Zasiłek opiekuńczy – opieka nad dzieckiem w czasie epidemii koronawirusa

zasiłek opiekuńczy a koronawirus

Rodzice i opiekunowie dzieci napotkali wiele niedogodności z powodu epidemii koronawirusa. Tematy takie jak opieka nad dzieckiem i zasiłek opiekuńczy nieustannie powracają w rozmowach i pytaniach zdezorientowanych rodziców. Ten artykuł pomoże uporządkować chaos informacyjny.

Rodzice i opiekunowie dzieci napotkali wiele niedogodności z powodu epidemii koronawirusa. Tematy takie jak opieka nad dzieckiem i zasiłek opiekuńczy nieustannie powracają w rozmowach i pytaniach zdezorientowanych rodziców. Poniższy artykuł pomoże uporządkować chaos informacyjny.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2020

Termin zamknięcia placówek edukacyjnych, takich jak szkoły, żłobki czy przedszkola, został przesunięty do 11 kwietnia. Co w przypadku, kiedy rodzic posiadający ubezpieczenie chorobowe nie ma możliwości pracy zdalnej, ani zorganizowania opieki dziecku w wieku do 8 lat?

 

Można ubiegać się wtedy o uzyskanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, choć nie ma przepisów, które sankcjonują korzystanie z niego po 25 marca

Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie narażać zdrowia seniorów (babć i dziadków), którzy są w grupie wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem i w razie możliwości decydujemy się na samodzielną opiekę nad dzieckiem, nawet jeśli będzie oznaczała mniejszą wypłatę.

Pozytywną informacją jest, że można już składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Prośba zostanie rozpatrzona po wejściu w życie nowych przepisów.

Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie jesteś pewien jak wypełnić ten wniosek? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Warto wspomnieć, że można również złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko za okres, który już minął. Należy zrobić to do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który można było dostać zasiłek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca 2020

Prace nad zmianą ustawy, która wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy na okres dłuższy niż 14 dni po 25 marca br. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r. Aby wystąpić o dodatkowy zasiłek można:

  • złożyć oświadczenie do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które jest wnioskiem o wypłatę zasiłku na dalszy (kolejny) okres;
  • lub

  • wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. (…) W takim przypadku, po wejściu w życie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 2 marca 2020 r. z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r., taki wniosek będzie potraktowany jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Praca zdalna a koronawirus

Rząd opracował nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Zgodnie z nimi, należy ograniczyć do minimum przebywanie poza domem. Nowe ustalenia zmniejszają także dozwoloną liczbę osób znajdujących się w komunikacji miejskiej. Przemieszczanie do miejsca pracy jest w dalszym ciągu dozwolone, jednak wobec ryzyka zakażenia koronawirusem, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Zachęcamy do porozumienia się z pracodawcą w sprawie pracy zdalnej. Praca z domu będzie najlepszym rozwiązaniem dla rodziców nieco starszych pociech.

Co w wypadku, kiedy rodzaj pracy uniemożliwia przejście na tryb zdalny?

Z uwagi na zamknięcie placówek edukacyjnych, kulturalnych i sportowych, a także sklepów, wiele osób zostało pozbawionych możliwości pracy. O ile nauczyciele i wykładowcy, mogą korzystać z platform e-learningowych, tak pracownicy usług handlowych zostali pozbawieni przestrzeni do pracy.

Pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas niewykonywanej pracy, gdy wyraża on gotowość do spełniania obowiązków, a pracodawca nie zapewnia warunków.

Zmiana obowiązków pracy w czasie epidemii?

Aby zachować ciągłość wykonywania obowiązków, pracodawca może przekształcić zadania pracownika. Częstym rozwiązaniem jest korzystanie z narzędzi on-line wspomagających pracę. Komunikatory i platformy spotkań zyskały w ostatnim czasie dużą popularność. Znane są przypadki, gdy pracodawca zezwala na elastyczny tryb pracy, tak aby w ciągu dnia pracownik mógł poświęcić energię na opiekę nad dzieckiem, a wieczorem dokończyć wymagane obowiązki zawodowe.

Uwaga!

31 marca br. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.

Zmiany te polegają na:

  • wydłużeniu o kolejne 14 dni okresu, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
  • przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

Od 26 marca 2020 r. z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się „niania” (z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą) albo dzienny opiekun, jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem.

Zobacz również: Sytuacja kryzysowa związana z epidemią koronawirusa – kompendium wiedzy.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.