|
|
3 minut czytania

Najem krótkoterminowy w okresie pandemii

Czas pandemii postawił wszystko wokół nas na głowie. Wiele kwestii, w tym związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, zostało uregulowanych w zmienionych przepisach obowiązujących w tym nietypowym okresie. Niezliczona ilość firm została zmuszona do niepodejmowania żadnych działań, zamknięcia firm i o ile to możliwe przejście na pracę zdalną. Co się zmieniło jeżeli chodzi o najem krótkoterminowy?

najem krótkoterminowy

Na czym polega najem krótkoterminowy?

Najczęściej tego rodzaju działalność gospodarcza kojarzy się z miejscowościami turystycznymi i okresem urlopowym. Jak się jednak okazuje w ostatnich latach z uwagi na duże zapotrzebowanie na miejsca noclegowe tego typu usługi stały się bardzo popularne szczególnie w dużych miastach. Najem krótkoterminowy liczony jest w dniach, maksymalnie w tygodniach. Rotacja klientów przy najmie krótkoterminowym jest duża.

Stąd też podjęte działania zapobiegawcze ze strony rządu.

Co na ten temat mówią przepisy?

W ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 r. poz. 374) i rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433 ze zm. które obowiązywało od 13 do 20 marca 2020 r. ) można znaleźć szereg uregulowań systemowych.

Podjęte działania mają i miały na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii.

Mając powyższe regulacje na uwadze przedsiębiorcy, którzy zajmują się najmem krótkoterminowym zostali na okres obowiązywania Rozporządzenia pozbawieni możliwości prowadzenia działalności.

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zgodnie z nowymi wytycznymi rządu jakie weszły w życie 01.04.2020 r. zostały zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Koronawirus a działalność gospodarcza – pakiet osłonowy dla firm.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie