Polski ład

Brak przychodów z działalności rozliczanej na ryczałcie a składka zdrowotna

brak przychodów na ryczałcie a składka zdrowotna

Jesteś na ryczałcie ewidencjonowanym? Sprawdź, jaką zapłacisz składkę zdrowotną przy braku przychodów.

W 2022 roku przedsiębiorcy będą opłacali składkę zdrowotną w różnych wysokościach, w zależności od wybranej metody opodatkowania dochodów/przychodów. Dodatkowo będzie również obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji do ZUS począwszy od rozliczeń za miesiąc styczeń 2022 roku, deklaracja ZUS składana w lutym. Sprawdźmy, jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na ryczałcie, który nie osiągnie przychodów.

W jaki sposób będzie rozliczana składka zdrowotna na ryczałcie w Polskim Ładzie?

Co do zasady kwota składki zdrowotnej będzie zależała od wysokości osiągniętych przychodów w danym roku podatkowym.

Jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na ryczałcie, jeżeli nie osiągnie przychodów z działalności?

Brak przychodów w działalności gospodarczej nie należy do rzadkości. W związku z taką sytuacją rodzi się pytanie, jaką składkę zdrowotną powinien zapłacić przedsiębiorca rozliczający ryczałt w Polskim Ładzie? Ustawodawca nie przewidział żadnych przepisów, które by to regulowały. Dlatego w takiej sytuacji należy uznać, że składka zdrowotna:

  1. Powinna być naliczona od podstawy wynoszącej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku – przychody mieszczą się w przedziale do 60.000 zł lub
  2. Powinna być obliczona w oparciu o kwotę przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym, pomniejszoną o kwotę opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Tak ustaloną miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca będzie stosował przez cały rok kalendarzowy.

Przykład:

Przedsiębiorca w 2021 roku był opodatkowany na ryczałcie i jego roczne przychody po pomniejszeniu o zapłacone składki społeczne wyniosły 200.000 zł. Za miesiąc styczeń i luty 2022 roku nie osiągnął żadnych przychodów. W takiej sytuacji przedsiębiorca może:

  1. Zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 324 zł (6.000 zł x 60% x 9%) przy założeniu, że przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku wyniesie 6.000 zł lub
  2. Zapłacić składkę w wysokości 540 zł (6.000 zł x 100% x 9%) przy takim samym założeniu jak w pkt 1, ponieważ przychody za poprzedni rok podatkowy mieszczą się w przedziale do 300.000 zł a wówczas w podstawie do naliczenia składki zdrowotnej w wysokości 9% znajdzie się przykładowa kwota 6.000 zł.

Przedsiębiorca jeszcze musi pamiętać, że będzie składał do ZUS miesięczne deklaracje ZUS DRA według ustalonego nowego wzoru dokumentu, w której znajdzie deklaracja, co do wysokości składki zdrowotnej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość