Polski ład

Co z kartą podatkową po wejściu w życie Polskiego Ładu

karta podatkowa a Polski Ład 2022

Chciałbyś wybrać opodatkowanie swoich dochodów kartą podatkową? Sprawdź, czy to jest jeszcze możliwe.

Karta podatkowa po wejściu Polskiego Ładu – materiał video

 

Przedsiębiorcy, którym zależy na prostych rozliczeniach podatkowych mieli do tej pory możliwość skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej. Jednak w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu również w tym obszarze zaszły zmiany i o tym będziemy pisać w dzisiejszej publikacji.

Kto może skorzystać z karty podatkowej w 2022 roku?

Niestety mamy przykrą wiadomość dla tych przedsiębiorców, którzy chcieliby skorzystać z opodatkowania kartą podatkową w 2022 roku. Z tej formy rozliczania z urzędem skarbowym będą mogły skorzystać tylko te osoby, które opłacały podatki w taki sposób już w 2021 roku. A więc karta podatkowa jest jedynie dostępna dla kontynuujących działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową. Ponadto od 2022 roku z karty podatkowej nie będą mogły już skorzystać osoby, które świadczą usługi zdrowotne w ramach wolnych zawodów, o ile są świadczone na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Co z kartą podatkową po wejściu w życie Polskiego Ładu?

Polski Ład wprowadził przepisy zgodnie, z którymi odchodzi się od opodatkowania działalności gospodarczej kartą podatkową.

Począwszy od 2022 roku nastąpiło wygaszanie opodatkowania kartą podatkową. Osoby fizyczne, które prowadzą lub będą rozpoczynały działalność gospodarczą mają obecnie do wyboru trzy formy płacenia podatków:

  1. Zasady ogólne skala podatkowa.
  2. Zasady ogólne podatek liniowy.
  3. Zryczałtowany podatek dochodowy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość