Polski ład

Dlaczego jako pracownik warto skorzystać z ulgi dla klasy średniej dopiero w zeznaniu rocznym?

ulga dla klasy średniej w zeznaniu podatkowym

Zastanawiasz się, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej w trakcie roku? Sprawdź, dlaczego warto to zrobić w zeznaniu rocznym.

Polski Ład wprowadza wiele nowych przepisów, które musimy znać, no i oczywiście je stosować. W przypadku niektórych zmian na dzień dzisiejszy nie znamy wszystkich odpowiedzi na rodzące się pytania. Mowa tutaj m.in. o uldze dla klasy średniej. Dzisiaj opiszemy dlaczego warto skorzystać z tej ulgi dopiero w zeznaniu rocznym.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Co to jest ulga dla klasy średniej?

Część osób, których dochody są opodatkowane według skali podatkowej będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Prawo do ulgi przysługuje dla podatników, których roczne przychody zmieszczą się w przedziale od 68.412 zł do 133.692 zł. Ulga ma zrekompensować brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

Dlaczego warto skorzystać z ulgi dla klasy średniej dopiero w zeznaniu rocznym?

Rozliczenie ulgi dla klasy średniej w zeznaniu rocznym wydaje się rozsądnym wyjściem jeżeli pracownik nie będzie pewien wysokości dochodów rocznych. Jeżeli chodzi o pracodawców, to nie mają oni możliwości podjęcia takiej decyzji samodzielnie.

Jeśli więc pracownik oceni, że jego przychody nie znajdą się w ustawowych limitach, będą albo wyższe, albo niższe, powinien złożyć takie oświadczenie. W przeciwnym razie, jeżeli jednak ulga byłaby rozliczana w trakcie roku podatkowego, a roczne przychody nie znajdą się w przedziale 68.412 – 133.692 zł, to po zakończeniu roku, osoba, która skorzysta z ulgi będzie miała obowiązek ją zwrócić. Po raz pierwszy taka sytuacja będzie miała miejsce w 2023 roku po złożeniu zeznania za 2022 rok.

Rozliczanie ulgi dla klasy średniej na przykładzie pracownika

Spróbujemy na przykładzie zaprezentować, w jaki sposób będzie rozliczana ulga dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego.

Przykład:

Pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie zasadnicze brutto w kwocie 10.000 zł. Zdarzają się jednak miesiące, w których pracodawca wypłaca dodatkowo premie i nagrody. Pracownik jest zatrudniony tylko u jednego pracodawcy i nie prowadzi działalności gospodarczej. Zobaczmy więc, jak będzie się kształtowało rozliczenie ulgi dla klasy średniej za poszczególne miesiące 2022 roku:

Miesiąc
Wynagrodzenie zasadnicze
Premie, nagrody, inne dodatkowe składniki wynagrodzenia
Miesięczne wynagrodzenie za pracę
Wyliczenie ulgi dla klasy średniej
styczeń 10.000 0 10.000 494,59
luty 10.000 0 10.000 494,59
marzec 10.000 0 10.000 494,59
kwiecień 10.000 5.000 15.000 brak
maj 10.000 2.000 12.000 brak
czerwiec 10.000 3.000 13.000 brak
lipiec 10.000 0 10.000 494,59
sierpień 10.000 0 10.000 494,59
wrzesień 10.000 0 10.000 494,59
październik 10.000 0 10.000 494,59
listopad 10.000 8.000 18.000 brak
grudzień 10.000 10.000 20.000 brak
Podsumowanie 120.000 28.000 148.000 3.462,13

W naszym przykładzie pracownik w skali całego roku przekroczył limit do skorzystania z ulgi dla klasy średniej, który wynosi 133.692 zł. W takim przypadku w składanym zeznaniu rocznym będzie zobowiązany powiększyć dochód do opodatkowania o kwotę 3.462,13 zł, a więc o wysokość odliczonej w trakcie roku podatkowego ulgi dla klasy średniej.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji opisaliśmy bardzo uproszczony wariant rozliczenia ulgi dla klasy średniej, wskazując, że pracownik osiąga jedynie przychody ze stosunku pracy u jednego pracodawcy. Jednak nie można przecież wykluczać, że pracownik będzie miał zawarte umowy o pracę u więcej niż jednego pracodawcy, ponadto ma również prawo prowadzić działalność gospodarczą.

W związku z powyższym należy przemyśleć, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej już w trakcie roku podatkowego, czy jednak zaczekać i ją rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. Piotr

  Oczywiście że skorzystać. Nawet jeśli trzeba będzie dopłacić to paromiesieczny darmowy kredyt. Lepiej iść do banku i płacić odsetki ? Wysokie podatki są źle, jak można je płacić później to należy jak najpóźniej !

 2. Artur

  W artykule napisano:
  „Kwota przysługującej ulgi dla klasy średniej w skali roku jest wspólna dla sumy przychodów ze stosunku pracy i z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej.”
  Nie znalazłem w nim odpowiedzi na pytanie co w przypadku przychodów ze stosunku pracy (rozliczanej w skali podatkowej) i z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo?

 3. Mariusz

  Wydaje mi się, że nie ma różnicy i zlicza się całą kwotę brutto z przychodu rocznego z umowy o pracy plus działalność gospodarcza bez różnicy jaką formą podatkową rozliczasz się w swojej działalności gospodarczej.

 4. Renata

  Tylko z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym nie

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość