Polski Ład

Dlaczego warto składkę ZUS za grudzień 2021 r. zapłacić w grudniu?

Zmiany przepisów od 2022 roku wprowadzone przez Polski Ład zabraniają odliczania składki zdrowotnej od podatku. Żaden przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania dochodów/przychodów nie odliczy już składki zdrowotnej, w jakiejkolwiek formie, która zostanie zapłacona po 1 stycznia 2022 roku. W dzisiejszej publikacji napiszemy dlaczego warto zapłacić składkę za grudzień 2021 roku do końca grudnia tego roku.

Zasady odliczania składek ZUS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca ma prawo do odliczenia składek na ubezpieczenia ZUS pod warunkiem, że zostaną opłacone. Składki są w części odliczane od dochodu (składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa) i jeszcze do końca 2021 roku składka zdrowotna od podatku. Dlatego przedsiębiorcy powinni rozważyć zapłatę składek ZUS za grudzień w grudniu 2021 roku.

Dlaczego warto składkę za grudzień 2021 r. zapłacić w grudniu?

Zapłata całości składek ZUS za grudzień w grudniu 2021 roku pozwoli przedsiębiorcy na odliczenie 7,75% składki zdrowotnej od podatku.

Decydująca będzie data wpływu środków na indywidualny rachunek bankowy w ZUS. Należy pamiętać, żeby zapłacić całą należną składkę, łącznie z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym, ponieważ zapłata jedynie składki zdrowotnej niewiele da. ZUS rozliczy taką częściową wpłatę na poczet wszystkich należnych składek, a więc tylko w części na składkę zdrowotną.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu