Polski ład

Korekta JPK za lata ubiegłe a czynny żal?

korekta JPK a czynny żal

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i zdarza ci się składać korekty JPK_V7? Sprawdź, czy musisz składać czynny żal.

O pomyłkę przy składaniu rozliczeń podatkowych z VAT nie jest trudno. Wówczas najczęściej należy złożyć korektę rozliczenia, ale jeszcze do niedawna, a mianowicie do końca 2021 roku, żeby uniknąć konsekwencji karnoskarbowych należało złożyć tzw. czynny żal. Na szczęście od 2022 roku nie ma już takiej potrzeby W dzisiejszej publikacji opiszemy, czy korekty JPK_V7 składane za lata ubiegłe mogą być składane bez czynnego żalu.

Kiedy przedsiębiorcę mogą dotknąć kary?

Pod pojęciem kary należy rozumieć kary za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, o których jest mowa w ustawie Kodeks karny skarbowy. Jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie przyzna się do naruszenia przepisów podatkowych może złożyć czynny żal.

Korekta JPK_V7 w 2022 roku za lata ubiegłe a czynny żal

Zmiana przepisów jaka została opublikowana w Polskim Ładzie objęła również swoim zasięgiem instytucję czynnego żalu. Mianowicie od 2022 roku przedsiębiorca nie musi składać czynnego żalu wraz z korektą JPK_V7.

Polski Ład znowelizował przepisy ustawy Kodeks karny skarbowy, w świetle których przedsiębiorca nie podlega już karze za przestępstwa i wykroczenia skarbowego, jeżeli złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji. Powstała wątpliwość, czy zmienione przepisy dotyczą jedynie JPK_V7 składanych od 1 stycznia 2022 roku, czy również korekt za lata ubiegłe. Z uwagi na brak przepisów przejściowych należy przyjąć, że korekty JPK_V7 składane od 1 stycznia 2022 roku, bez względu na to czy dotyczą roku 2022, czy lat wcześniejszych, mogą być składane bez składania zawiadomienia w postaci czynnego żalu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie