Polski ład

Możliwość zastosowania ulgi podatkowej dla umowy zlecenia – Polski Ład

umowa zlecenie a kwota wolna 2022

Zastanawiasz się, czy pracując na umowę zlecenie skorzystasz z kwoty wolnej od podatku? W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tej kwestii.

Ulgi Podatkowe w Polskim Ładzie – materiał wideo

 

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wprowadzone rozwiązania w Polskim Ładzie odbiją się na ich przyszłorocznych dochodach. Zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej i podwyższenie kwoty wolnej od podatku będzie miała również wpływ na rozliczanie umowy zlecenie. W dzisiejszym artykule opiszemy, jaka jest możliwość zastosowania ulgi podatkowej od umowy zlecenie.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Umowa zlecenie w Polskim Ładzie

W przypadku umowy zlecenie trudno jest w sposób jednoznaczny określić, czy w Polskim Ładzie zleceniobiorca zyska, czy straci. Tak naprawdę będzie się można o tym przekonać dopiero po złożeniu zeznania rocznego w 2023 roku za 2022 rok.

Kwota wolna od podatku w wysokości 30.000 zł przysługuje również osobom, które pracują na umowę zlecenie, ponieważ ich dochody rozliczane są według skali podatkowej. Pytanie jest tylko, czy będzie można skorzystać z tej ulgi w trakcie roku podatkowego, czy dopiero po jego zakończeniu?

Możliwość zastosowania ulgi podatkowej od umowy zlecenie w Polskim Ładzie

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy o Polskim Ładzie, w przypadku zaliczek pobieranych od przychodów m.in. z tytułu umów zlecenia, płatnik będzie mógł nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy, ale jedynie na pisemny wniosek podatnika.

Jeżeli pracownik spełni te dwa warunki łącznie, to będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej od podatku już w trakcie roku podatkowego, a nie dopiero po jego zakończeniu i złożeniu zeznania podatkowego.

Jak z tego wynika, to na zleceniobiorcy będzie ciążył obowiązek zawiadomienia zleceniodawcy o zaniechaniu pobierania zaliczki na podatek dochodowy. W przeciwnym wypadku wypłata z tytułu umowy zlecenia nie zostanie pomniejszona o kwotę wolną od podatku. Od 1 stycznia 2022 roku dodatkowo podatek do zapłaty nie będzie obniżony o składkę na ubezpieczenia zdrowotne. W takim przypadku zleceniobiorca otrzyma niższe wynagrodzenie netto do wypłaty. Kwota wolna od podatku będzie mogła być odliczona najczęściej dopiero od łącznej sumy dochodów osiągniętych w roku podatkowym.

Przykład 1.

Zobaczmy, jaka będzie różnica w kwocie netto do wypłaty przy założeniu, że wartość brutto umowy zlecenie wynosi 5.000 zł zarówno w 2021, jak i w 2022 roku:

2021 rok
2022 rok
z naliczaniem zaliczki
bez naliczania zaliczki
Wynagrodzenie brutto
5.000
5.000
5.000
Koszty uzyskania przychodów 20%
1.000
1.000
1.000
Składka zdrowotna 9%
450
450
450
Składka zdrowotna 7,75% do odliczenia od podatku
387,50
brak
brak
Zaliczka na podatek dochodowy
293
680
brak
Kwota netto do wypłaty
4.257
3.870
4.550

Przy kwocie umowy zlecenie brutto 5.000 zł zleceniobiorca otrzyma 387 zł mniej do wypłaty w trakcie roku podatkowego. Po zakończeniu roku przychody z umowy zlecenia będą zsumowane z przychodami z pozostałych źródeł przychodów, jeżeli takie zostaną osiągnięte. Dopiero wówczas będzie można ocenić, czy podwyższona kwota wolna od podatku zrekompensuje brak odliczenia składki zdrowotnej.

Przykład 2.

Wartość brutto umowy zlecenie wynosi 15.000 zł.

2021 rok
2022 rok
z naliczaniem zaliczki
bez naliczania zaliczki
Wynagrodzenie brutto
15.000
15.000
15.000
Koszty uzyskania przychodów 20%
3.000
3.000
3.000
Składka zdrowotna 9%
1.350
1.350
1.350
Składka zdrowotna 7,75% do odliczenia od podatku
1.162,50
brak
brak
Zaliczka na podatek dochodowy
878
2.040
brak
Kwota netto do wypłaty
12.772
11.610
13.650

W tym przypadku, jeżeli zleceniobiorca w ciągu 2 miesięcy będzie uzyskiwał przychody na poziomie 15.000 zł, to osiągnie limit 30.000 zł, powyżej którego muszą już być pobierane zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Ewa

  Zdecydujcie się czy roczne dochody czy roczny przychód 30.000 bo to różnica

 2. Ifirma

  Słowo przychody odnosi się do konkretnego przypadku, w którym dla uproszczenia przyjęto brak kosztów więc przychody w tej sytuacji równe są dochodom. Podatek liczony jest od dochodu i w ogólnym rozrachunku to właśnie na dochody należy zwracać uwagę.

 3. luki

  Mam pytanie, pracuje na umowie o prace 4 tys brutto,
  dorabiam rowniez na zleceniu w czasie wolnym 2.5 tys brutto.
  Jestescie w stanie mi poweidziec ile jestem w plecy na reformie Matiego?
  Oprócz podwójnej skladki zdrowotnej tu i tu po 9% bo tylko tyle wiem.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość