Polski ład

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku

ewidencje podatkowe 2023

Prowadzisz ewidencje podatkowe? Sprawdź, jakie nowe obowiązki czekają cię od 2023 roku.

Przedsiębiorcy mają sporo różnych obowiązków wobec fiskusa. Z roku na rok wprowadzane są nowe rozwiązania, które najczęściej wiążą się z dodatkowymi czynnościami. W dzisiejszej publikacji napiszemy o obowiązku wysyłania ewidencji podatkowych, jakim zostaną objęci przedsiębiorcy od 2023 roku.

Jakie pliki JPK mają obowiązek przesyłać przedsiębiorcy do końca 2022 roku?

Najbardziej popularny obowiązek, jaki się kojarzy z przesyłaniem pliku JPK wiąże się z rozliczaniem podatku VAT – JPK_V7. Istnieją również inne struktury plików, które mogą być przesyłane na żądanie organu podatku podatkowego, przykładowo takie jak: JPK_PKPiR, JPK_FA, JPK_EWP, JPK_WB, ale nie ma jeszcze bezwzględnego obowiązku ich przekazywania. Możliwość ich przesłania mają tylko tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą zapisy księgowe z wykorzystaniem programów księgowych w formie elektronicznej, a w dalszymi ciągu nie jest zabronione prowadzenie PKPiR, czy ewidencji przychodów w postaci papierowej. To się jednak zmieni od 2023 roku.

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku

W ustawie o Polskim Ładzie nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych, a także konieczność ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej.

W jakich terminach trzeba będzie wysyłać ewidencje podatkowe od 2023 roku?

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych będzie istniał już w trakcie roku podatkowego. Poniższe terminy odnoszą się zarówno do przedsiębiorców, którzy prowadzą PKPiR, jak i ewidencję przychodów, jeżeli wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Terminy przekazywania ewidencji podatkowych w trakcie roku podatkowego
Rozliczenie miesięczne
Rozliczenie kwartalne
Do 20 dnia miesiąca
Do 20 dnia miesiąca następującego bezpośrednio po upływie kwartału

Po zakończeniu roku podatkowego księgi będą przesyłane w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy, będzie to odpowiednio:

  • koniec lutego w przypadku ryczałtu,
  • 30 kwietnia w przypadku prowadzenia PKPiR.

Co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorców?

Wprowadzane zmiany idą już w sposób jednoznaczny w kierunku wprowadzenia obowiązku prowadzenia wszystkich ewidencji podatkowych w programach księgowych, które zapewnią ewidencjonowanie w odpowiedniej strukturze. Organy podatkowe będą miały do dyspozycji wszystkie szczegółowe dane związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od 2023 roku nie będzie już w takim razie możliwości prowadzenia zapisów w postaci papierowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość