Polski ład

Od lipca 2022 połączenie terminalu płatniczego z kasą fiskalną?

połączenie terminala płatniczego z kasą fiskalna, ulga na terminal, kary za brak terminala płatniczego,

Kasa fiskalna dla wielu przedsiębiorców jest nieodłącznym elementem w prowadzonej działalności gospodarczej. W ten sposób jest ewidencjonowana sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. W dzisiejszej publikacji napiszemy o zbliżającym się obowiązku połączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną.

Kto będzie miał obowiązek podłączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną od lipca 2022 roku?

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wymienione zostały towary i usługi, które są objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jak i te które po spełnieniu określonych warunków mogą korzystać ze zwolnienia. Tak, czy inaczej istnieje duże grono przedsiębiorców, którzy posiadają kasy fiskalne i ich dotyczą wprowadzane zmiany. Jak wynika z nowych przepisów wprowadzonych ustawą o Polskim Ładzie, te firmy, które posiadają kasę fiskalną online będą objęte obowiązkiem posiadania terminala płatniczego zintegrowanego z kasą od 1 lipca 2022 roku. Przedsiębiorca ma zapewnić możliwość dokonywania zapłaty w formie bezgotówkowej w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana.

Konsekwencje nie połączenia terminala płatniczego

Ustawodawca przewidział kary dla przedsiębiorców, którzy nie wywiążą się z obowiązku, mowa jest o kwocie 5.000 zł. Ponadto, jak wynika z nowych przepisów firmy, które nie zastosują się do tego obowiązku będą mogły być czasowo pozbawione prawa:

  • do otrzymania zwrotu VAT w terminie 25-dniowym,
  • do rozliczenia kwartalnego w podatku VAT.

Kto nie ma obowiązku połączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną?

Jak wynika z przepisów obowiązkiem są objęci przedsiębiorcy, którzy posiadają kasy online, a więc nie ma takiej obligatoryjności w stosunku do firm, które:

  • posiadają kasy fiskalne z papierowym i elektronicznym zapisem kopii,
  • korzystają z prawa do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej.

połączenie terminala płatniczego z kasą fiskalną infografika
 

Podsumowanie

Nie wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek posiadania terminala płatniczego, więcej informacji na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji. W takim przypadku, jeżeli firma zapewni konsumentom możliwość zapłaty z wykorzystanie innych opcji wpłat bezgotówkowych, to nie będzie musiała zainstalować terminala. Tym samym nie będzie miała również obowiązku podłączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną, co było omawiane w dzisiejszej publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Tomek

    Rozumiem, że drukarek fiskalnych online też to nie dotyczy?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość