Polski ład

Odliczenie składki zdrowotnej w projekcie ustawy Polski Ład 2.0

odliczenie składki zdrowotnej

Zastanawiasz się, czy będziesz mógł odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną? Sprawdź, jakie zmiany przepisów są przygotowywane.

Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła wiele rewolucyjnych zmian przepisów. Największym dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców jest zmiana zasad obliczania składki zdrowotnej i brak możliwości nawet częściowego odliczenia jej od podatku. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat projektowanych zmian w zakresie rozliczania składki zdrowotnej.

Kto będzie mógł odliczyć składkę zdrowotną?

W projekcie ustawy, nazywanej również Polskim Ładem 2.0, zapisane zostały zmiany w zakresie możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Mowa jest w niej o przedsiębiorcach, którzy wybrali opodatkowanie:

  • podatkiem liniowym,
  • zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  • kartą podatkową.

Nie skorzystają z nowego rozwiązania firmy, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców oznaczała będzie jedynie niewielkie przywileje. W projekcie ustawy zaproponowano:

Odliczenie składki zdrowotnej w projekcie ustawy o Polskim Ładzie

Podatek liniowy
Zryczałtowany podatek dochodowy
Karta podatkowa
Roczny limit odliczenia ma wynosić 8.700 zł i będzie podlegał zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów lub będzie pomniejszał podstawę do opodatkowania
Przychody osiągnięte z działalności gospodarczej będą mogły być pomniejszone o 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne
Podatek wynikający z decyzji organu podatkowego będzie mógł być obniżony o 19% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Projektowana zmiana przepisów, poza wyjątkami wskazanymi w projekcie, miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Kieren

    Wiadomo kiedy te przepisy wejdą w życie? Bo to chyba na razie tylko projekt, kiedy bedzie wiadomo na 100%, że od lipca będzie można odliczyć część zdrowotnego? Rozliczam dużo sezonowych działalności na karcie i zwykle przygotowuje im przelewy na całe wakacje od razu a tu nie wiadomo w sumie jakie zrobić ;_;

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość