Polski ład

Plany obniżenia pierwszego progu podatku według skali do 12% i inne zmiany w Polskim Ładzie

zmiany Polski ład

Zastanawiasz się, jakie zmiany w przepisach podatkowych będą miały miejsce w 2022 roku? Przeczytaj dzisiejszą publikację na ten temat.

Od początku 2022 roku Polski Ład jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Ciągle wracamy do tematu nowych rozwiązań podatkowych. Zawiłość niektórych tematów nie ułatwia tego zadania. Pojawiły się zapowiedzi Premiera o kolejnych zmianach w ustawie o Polskim Ładzie, które mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku. W dzisiejszym artykule opiszemy pokrótce, jakie nowe propozycje ma dla nas rząd.

Zapowiedzi zmian w systemie podatkowym

Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się na stronie Ministerstwa Finansów główne propozycje zmian przepisów będą dotyczyły m.in.:

 1. Obniżenia stawki podatku dochodowego z 17% do 12%.
 2. Likwidacji ulgi dla klasy średniej.
 3. Wyłączenia w części z podstawy opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy lub kartę podatkową.

Niezmieniona pozostaje kwota wolna od podatku 30.000 zł i i próg podatkowy 120.000 zł do naliczania 32% podatku dochodowego.

Obniżenie stawki podatku dochodowego z 17% na 12%

Zmiana wysokości stawki PIT stosowanej w pierwszym progu podatkowym niesie za sobą określone konsekwencje. Po zmianach rozliczanie podatku według skali podatkowej będzie wyglądało następująco:

 
Plany obniżenia pierwszego progu podatku według skali do 12% i inne zmiany w Polskim Ładzie
 

Tym samym miesięczna kwota wolna od podatku dochodowego zmniejszy się z kwoty 425 zł do kwoty 300 zł.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Projekt ustawy zakłada uchylenie przepisów (art. 53a ustawy o PIT) dotyczących wyliczania zaliczek na podatek dochodowy według zasad na dzień 31.12.2021 r. i Polskiego Ładu. Tym samym nastąpi odejście od rozliczania w trakcie 2022 roku ulgi dla klasy średniej.

Wyłączenie z podstawy opodatkowania części zapłaconej składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszych podstawę do opodatkowania w następujący sposób:

 • na podatku liniowym roczny limit pomniejszenia dochodu ma wynieść 8.700 zł, czyli przedsiębiorca zapłaci w skali roku 1.653 zł mniej podatku (8.700 x 19%),
 • na ryczałcie będzie można pomniejszyć przychód o 50% zapłaconych składek zdrowotnych,
 • na karcie podatkowej będzie można pomniejszyć podatek do zapłaty o 19%, czyli 51,47 zł (270,90 x 19%) zapłaconej składki zdrowotnej.

Pozostałe zmiany

W dość obszernym projekcie ustawy zapowiadającym zmiany przepisów pojawia się jeszcze informacja o:

 • Korzystniejszych zmianach stosowania kwoty wolnej przy rozliczaniu zaliczek.
 • Powrót do wspólnego rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci.
 • Preferencje podatkowe dla rodziców, opiekunów i dzieci.
 • Rezygnacja z ulgi na zabytki.
 • Przesunięcie terminu na przekazywanie JPK z PIT i CIT na 2025 rok.

Obecnie trwają konsultacje społeczne od 24 marca do 2 kwietnia 2022 roku. Planowane wejście w życie nowych rozwiązań przewidywane jest na 1 lipca 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. gloos

  Czy będzie możliwa zmiana sposobu opodatkowania z liniowego na skalę w rozliczeniu rocznym?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość