Polski ład

Przepisy abolicji podatkowej zostaną uchylone – Polski Ład

abolicja podatkowa

Zastanawiasz się, czego dotyczą przepisy o abolicji podatkowej i czy zostaną uchylone? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Nie zawsze osoby osiągające przychody w Polsce, czy za granicą wykazują wszystkie uzyskane kwoty w składanych rozliczeniach podatkowych. Dlatego też od czasu do czasu pojawiają się przepisy podatkowe zachęcające do wyjścia z szarej strefy, taki też przepis został zapisany w ustawie o Polskim Ładzie. W dzisiejszej publikacji napiszemy o projekcie uchylenia przepisów o abolicji podatkowej wprowadzonych w Polskim Ładzie.

Abolicja podatkowa w Polskim Ładzie

W ustawie o Polskim Ładzie wprowadzony został przejściowy zryczałtowany podatek dochodowy dla podmiotów, które osiągnęły dochody nie zadeklarowane w całości lub w części do opodatkowania w Polsce dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w szczególności z:

  • nieujawnieniem w całości lub w części tych dochodów (przychodów),
  • nieujawnieniem w całości lub w części źródła powstania tych dochodów (przychodów),
  • przeniesieniem lub posiadaniem w jakiejkolwiek formie kapitału poza terytorium Polski,
  • stosowaniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w sposób niezgodny z prawem,
  • nierzeczywistą rezydencją podatkową,
  • innej niż wymieniona powyżej korzyści podatkowej.

Stawka przejściowego ryczałtu w przypadku wykazania takich dochodów wynosi 8% podstawy opodatkowania. Możliwość skorzystania z ryczałtu przejściowego została ograniczona czasowo do 31 grudnia 2022 roku, w tym terminie można złożyć stosowny wniosek.

Uchylenie przepisów o abolicji podatkowej – projektowana zmiana ustawy o Polskim Ładzie

W uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie pojawiła się informacja, że Prezydent Polski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności przepisów o abolicji podatkowej z Konstytucją. Jednym z podnoszonym argumentów w kontekście potrzeby uchylenia obowiązujących przepisów jest naruszenie zasady zaufania do państwa, powszechności i równości opodatkowania. W uzasadnieniu napisano, że biorąc pod uwagę wniosek Prezydenta i dokonując ponownej analizy wprowadzonych przepisów proponuje się ich uchylenie. Nastąpiłoby to więc jeszcze przed okresem, w którym przepisy tak naprawdę zaczęłyby obowiązywać. Od października 2022 roku miałby się rozpocząć okres składania wniosków o zastosowanie abolicji podatkowej a projektowana zmiana przepisów ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość