Polski ład

Ryczałt a składka zdrowotna – kiedy przedsiębiorca rozliczający się na ryczałcie nie zapłaci składki zdrowotnej?

ryczałt ewidencjonowany

Wybrałeś ryczałt ewidencjpnpwany w działalności? Sprawdź, w jakich okolicznościach nie zapłacisz składki zdrowotnej.

Chyba już wszyscy wiedzą, że zmieniła się zasada rozliczania składki zdrowotnej w 2022 roku po wprowadzeniu ustawy o Polskim Ładzie. Jednak zakres wprowadzonych zmian jest tak obszerny, że nie ma możliwości przekazania ich wszystkich w jednym czasie i miejscu. W dzisiejszej publikacji opiszemy kiedy przedsiębiorca rozliczający się na ryczałcie nie zapłaci składki zdrowotnej.

Kiedy ryczałtowiec nie zapłaci składki zdrowotnej?

Jeżeli chodzi o zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej, to istnieje jedynie kilka wyjątków, które pozwalają nie opłacać składki. Mowa jest o nich w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na tym wykazie znalazła się jeszcze jedna kategoria zwolnienia. Mowa jest o osobach, które prowadzą działalność gospodarczą i spełniają warunki, o których mowa poniżej:
  1. Osoba pozostaje w stosunku pracy a jej wynagrodzenie będące w podstawie do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  2. W prowadzonej działalności gospodarczej wybrała opodatkowanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym.
  3. Osiągnięte przychody w działalności gospodarczej nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku będzie to kwota 1.505 zł (3.010 x 50%).
Wszystkie te trzy warunki muszą być spełnione łącznie i wówczas taki przedsiębiorca będzie korzystał ze zwolnienia z zapłaty składki zdrowotnej.
Przykład
Pani Magdalena została zatrudniona w firmie na ½ etatu z miesięczną kwotą wynagrodzenia w wysokości 2.000 zł. Jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, w której w miesiącu marcu 2022 roku osiągnęła przychód w wysokości 1.400 zł. W tym przypadku pani Magda nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc marzec 2022 roku. Oczywiście jeżeli chodzi o możliwość skorzystania z tej preferencji przedsiębiorca musi spełnić te trzy wyżej wymienione warunki w każdym miesiącu roku podatkowego. Jeżeli w którymkolwiek miesiącu jeden z warunków nie zostanie dotrzymany, to należy zapłacić składkę zdrowotną w działalności na ogólnie obowiązujących zasadach.

Brak składki zdrowotnej a deklaracja składana do ZUS

Jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, to i tak powinien pamiętać, że ma obowiązek złożenia deklaracji ZUS DRA. Od 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek comiesięcznego składania deklaracji. W takim przypadku w podstawie wymiaru składki zdrowotnej znajdzie się kwota przychodu za rok ubiegły bądź za okres którego dotyczy deklaracja, w zależności od wybranej opcji rozliczenia, natomiast w pozycji kwota należna do zapłaty wpisujemy zero.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość