Polski ład

Umowa cywilnoprawna – ulgi w Polskim Ładzie

umowy cywilnoprawne a ulgi polski ład

Jesteś zatrudniony na umowy cywilnoprawne? Sprawdź, z jakich ulg będziesz mógł skorzystać w Polskim Ładzie.

Z różnych powodów wiele osób pozostaje w zatrudnieniu na umowy cywilnoprawne. W ramach takich umów rozliczane są umowy zlecenie i umowy o dzieło. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, co dla nich ma do zaoferowania Polski Ład.

Umowy cywilnoprawne w Polskim Ładzie – jakie ulgi zostały im dedykowane?

Osoby zatrudnione na umowę zlecenie i/lub umowę o dzieło mogą się zastanawiać, co tak naprawdę w ich przypadku zmienia Polski Ład. Pamiętajmy, że umowy cywilnoprawne rozliczane są według skali podatkowej. Nie mamy tutaj zbyt wielu optymistycznych informacji na temat zmian. Spójrzmy jak jest teraz, tj. do 31 grudnia 2021 roku, a jak to będzie od 1 stycznia 2022 roku:

Umowa zlecenie
Umowa o dzieło
Do 31.12.2021 r.
Od 1.01.2022 r.
Obliczanie składek na ubezpieczenia społeczne Nie oblicza się Zgodnie z ustawą SUS Zgodnie z ustawą SUS
Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne Nie nalicza się 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej Brak odliczenia
Kwota wolna od podatku Obliczana według zasad ustawowych, w przedziale od 13.001 – 85.528 zł wynosi 525,12 zł, powyżej 127.000 zł nie występuje Od podatku będzie można odliczyć 5.100 zł, bez względu na to, w którym przedziale skali podatkowej będą się mieściły dochody
Progi podatkowe do 85.528 zł – stawka 17% pow. 85.528 zł – stawka 32% do 120.000 zł – stawka 17% pow. 120.0000 zł – stawka 32%

Niestety w Polskim Ładzie umowy zlecenie i umowy o dzieło nie zostały objęte ulgą dla klasy średniej.

Jeżeli umowa zlecenie będzie zawarta z emerytem, to może on pod pewnymi warunkami skorzystać z ulgi dla emeryta. Poza tym Polski Ład nie wprowadza innych rewolucyjnych zmian dla umów cywilnoprawnych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość