Polski ład

VAT w branży finansowej – co zmienił Polski Ład?

vat w branży finansowej

Prowadzisz działalność gospodarczą w branży finansowej? Sprawdź, jakie zmiany wprowadza Polski Ład.

Polski Ład wprowadza wiele zmian przepisów podatkowych, również w zakresie podatku VAT. Zakres wprowadzanych regulacji jest bardzo obszerny, dlatego też w naszych publikacjach omawiamy odrębnie poszczególne zagadnienia. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do wprowadzonych zmian w branży finansowej w podatku VAT.

Usługi finansowe a podatek VAT

W ustawie o podatku VAT usługi finansowe znajdują się w obszarze usług objętych zwolnieniem przedmiotowym i zostały wymienione w art. 43 ustawy. Zgodnie z przepisami, które obowiązują do końca 2021 roku, takie usługi muszą bezwzględnie być objęte zwolnieniem z VAT. Tym samym pozbawia to przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w branży finansowej.

VAT w branży finansowej – co zmienia Polski Ład?

Możliwość opodatkowania usług finansowych wiąże się z uzyskaniem prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych ze świadczeniem tych usług. Natomiast nabywcy usług będą mieli prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie usług finansowych na zasadach ogólnych.

Jak z tego wynika, w dalszym ciągu zwolnione od podatku VAT będą usługi finansowe świadczone na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, tzw.niepodatników.

Jakie usługi finansowe będą mogły być opodatkowane w VAT?

W zmienionym przepisie zostały wskazane określone usługi z branży finansowej, które fakultatywnie będą mogły być opodatkowane w VAT, a należą do nich m.in.:

 • transakcje dotyczące walut, banknotów i monet używanych,
 • usługi zarządzania:
  • funduszami inwestycyjnymi,
  • otwartymi funduszami emerytalnymi oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi,
  • pracowniczymi programami emerytalnymi,
  • pracowniczymi planami kapitałowymi.
 • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług,
 • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i innych zabezpieczeń transakcji finansowych,
 • usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych,
 • usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe.

Na uwagę zasługuje fakt, że w katalogu usług finansowych, które mogą być opodatkowane w VAT nie znalazły się usługi ubezpieczeniowe.

Podsumowanie

Wprowadzone zmiany pozwalają przedsiębiorcom na podjęcie indywidualnej decyzji, czy chcą opodatkować w VAT świadczone usługi finansowe na rzecz sektora B2B, czy też nie. Powrót do zwolnienia od podatku VAT będzie oczywiście możliwy, ale dopiero po upływie 2 lat. Przedsiębiorca musi jeszcze pamiętać, że w dalszym ciągu muszą być bezwzględnie zwolnione z VAT usługi finansowe świadczone na rzecz konsumentów B2C.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość