Polski ład

Zerowy PIT dla emerytów w Polskim Ładzie

zerowy pit dla emerytów

Jesteś emerytem? Sprawdź, co to jest zerowy PIT dla emeryta.

Polski Ład wprowadza bardzo dużo zmian w podatkach, za którymi nie jest łatwo nadążyć. Dlatego też publikujemy sporo artykułów z omówieniem poszczególnych zagadnień. W dzisiejszej publikacji opiszemy co to jest zerowy PIT dla emeryta i kiedy można z niego skorzystać.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Zerowy PIT dla emerytów w Polskim Ładzie

Trudno nie pogubić się w tym, co zostało wprowadzone w uchwalonej ustawie o Polskim Ładzie, a co jednak nie zostało wprowadzone. Niejednokrotnie w publikacjach prasowych pojawiała się informacja o zerowym PIT dla emerytów. Jednak nie było do końca wiadomo, czy wejdą one w życie wraz z Polskim Ładem, czy jednak zostaną zaniechane.

Jak się okazuje od 2022 roku będzie jednak obowiązywał zerowy PIT dla emeryta; sprawdźmy, kto będzie mógł z niego skorzystać i na jakich zasadach.

Kto skorzysta z zerowego PIT?

Otóż jak wynika z wprowadzanych przepisów zwolnieni z opłacania podatku dochodowego będą emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny – kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat, którzy pozostaną na rynku pracy. Z ulgi będą mogli skorzystać seniorzy, którzy:

 • są zatrudnieni na umowę o pracę,
 • zawarli umowę zlecenie, o której są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne,
 • prowadzą własną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub zryczałtowanym.

Jest jeszcze jeden ważny warunek, który musi być spełniony przez emeryta, a mianowicie będzie on musiał zrezygnować z pobierania emerytury. Jest to oczywiście rozwiązanie fakultatywne, emeryt może, ale nie musi rezygnować z emerytury, ale wówczas nie skorzysta z PIT-u zero.

Z ulgi nie skorzystają emeryci, którzy będą zatrudnieni na umowę o dzieło, od której nie są naliczane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

Limit dochodów do skorzystania z PIT-u zero

Jeżeli emeryci pozostający na rynku pracy będą mogli opodatkowywać swoje dochody według skali podatkowej, to wówczas będą mieli do dyspozycji jeszcze kwotę wolną od podatku.

Przepisy nie regulują wprost, jak będzie obliczany podatek po przekroczeniu limitów, ale konstrukcja zwolnienia jest identyczna, jak w przypadku obowiązującej już ulgi dla osób do 26 roku życia i z zapisów można wnioskować, że będzie to wyglądało tak samo.

W podstawie do obliczenia podatku dochodowego znajdą się dopiero dochody powyżej kwoty 115.528 zł. Więc jeżeli emeryt uzyska za dany rok podatkowy dochody w przykładowej wysokości odpowiednio:

 • 150.000 zł, to w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota 34.472 zł (150.000 – 115.528), do której będzie miała zastosowanie 17% stawka podatku PIT,
 • 250.000 zł, w podstawie opodatkowania znajdzie się kwota 134.472 zł (250.000 – 115.528). Do kwoty 120.000 zł będzie miała zastosowanie stawka 17%, a do kwoty 14.472 zł stawka 32%.

Chyba, że ustawodawca wskaże inny sposób rozliczania, o czym na pewno poinformujemy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Kamil

  Czy artykuł jest aktualny? Po przekroczeniu kryterium dochodowego w wys. 115.528 (85.528 zł ulga + 30.000 zł kwota wolna od podatku), opodatkowanie mamy w wysokości 17% aż do osiągnięcia dochodu sumarycznego 235.528 (ulga + kwota wolna + 1 próg 120.000), tak jak pokazuje powyższy przykład czy jesteśmy opodatkowani jednak: 0% do 115.528, 17% (lub 12%) pomiędzy 115.528 – 120.000, a powyżej już 32%?

 2. Ifirma

  Informacje zawarte w artykule są w większości zgodne z obecnym stanem prawnym. Jedynie nieaktualna jest stawka podatku, która od lipca 2022 wynosi 12% a nie 17%.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość