Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Prowadzenie firmy na etacie – o czym warto wiedzieć?

Dużą zaletą prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu na etacie jest oszczędność na składkach ZUS. Sprawdź, ile kosztuje prowadzenie firmy na etacie i o czym trzeba pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie.

Własna firma na etacie – koszty

Zarejestrowanie firmy, czyli dokonanie wpisu do CEIDG, jest bezpłatne. Z chwilą rejestracji przedsiębiorca staje się jednak zobligowany do regularnego płacenia składek ZUS i podatków.

Osoby łączące etat z prowadzeniem działalności gospodarczej są w nieco lepszej sytuacji niż inni przedsiębiorcy, ponieważ mają możliwość płacenia jedynie składki zdrowotnej zamiast standardowych składek ZUS. Takie rozwiązanie jest dostępne dla osób, które zarabiają na etacie co najmniej minimalne wynagrodzenie brutto. Dzięki temu następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej płaci się jedynie składkę zdrowotną, która w 2016 r. wynosi 288,95 zł.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się też z opłacaniem podatków. O ile opłaty za składki ZUS są stałe w danym roku, o tyle wysokość podatków to kwestia indywidualna u każdego przedsiębiorcy.

Do podstawowych kosztów prowadzenia działalności dochodzi jeszcze księgowość. Można korzystać z programów do samodzielnego prowadzenia księgowości (w ifirma.pl już od 37,50 zł/mies.) lub wynająć do tego biuro rachunkowe online (89 zł/mies.). Przedsiębiorcy, którzy łączą etat z prowadzeniem działalności gospodarczej ze względu na brak czasu wybierają zazwyczaj to drugie rozwiązanie.


Zleć nam swoją księgowość

Skorzystaj z Biura rachunkowego ifirma.pl!

Do tego mogą jeszcze dojść koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego, opłaty za media, stronę internetową, samochód, reklamę, ubezpieczenie, księgowość itp. Warto pamiętać, że większość wydatków można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu firma ma możliwość obniżenia wysokości podatku dochodowego.


Przeczytaj więcej na ten temat: Biznes w domu. Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Etat i działalność gospodarcza – o czym pamiętać?

Decydując się na prowadzenie własnego biznesu przy jednoczesnym zatrudnieniu na etacie warto sprawdzić, czy umowa zawarta z pracodawcą nie zawiera zapisów o zakazie konkurencji. Prowadzenie działalności w takim samym lub podobnym zakresie może być uznane za działanie na szkodę pracodawcy i wiązać się ze zwolnieniem dyscyplinarnym, a także z koniecznością zapłaty odszkodowania.

Niektóre umowy o pracę lub regulaminy pracy mogą też zawierać zapisy o konieczności poinformowania pracodawcy o podjęciu działalności gospodarczej. Zgodę od pracodawcy na prowadzenie działalności muszą otrzymać np. urzędnicy i nauczyciele. Warto jednak poinformować pracodawcę o prowadzeniu własnej działalności nawet wtedy, gdy nie musimy tego robić – ze względu na rozliczenia podatkowe. W przypadku opodatkowania działalności na zasadach ogólnych istnieje bowiem możliwość odliczenia ulgi podatkowej, a jeśli chcemy ją odliczyć w ramach działalności, to musimy poinformować pracodawcę, aby ten nie odliczył jej w ramach etatu.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku choroby i zwolnienia lekarskiego z pracy jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej (wykonywanie w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej) może zostać uznane za wykorzystywanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Aby więc nie stracić prawa do zasiłku, na czas choroby można przekazać prowadzenie działalności innej osobie lub, w przypadku dłuższej przerwy, zawiesić działalność.

Przeczytaj więcej na ten temat: Zawieszenie działalności gospodarczej w czasie urlopu

Warto spróbować

Praca dla kogoś i prowadzenie własnego biznesu po godzinach to praca na dwa etaty, która wymaga umiejętności pogodzenia większej liczby obowiązków. Jednocześnie jednak takie rozwiązanie ma też sporo zalet, chociażby takich jak regularne przychody z etatu, niższe koszty prowadzenia działalności i mniejsze ryzyko utraty płynności finansowej.

Połączenie etatu z prowadzeniem własnej firmy może być dobrym sposobem na zwiększenie przychodów, a także dodatkową formą zabezpieczenia finansowego. To może być świetna szansa na sprawdzenie siebie i swoich możliwości, a często także pierwszy krok do tego, aby uwolnić się od etatu i zacząć zarabiać na samego siebie, rozwijając przy tym swoje pasje. Jeśli więc ma się pomysł i przygotowanie, to zdecydowanie warto spróbować.


Powiązane artykuły:
6 powodów, dla których warto prowadzić własny biznes
9 prostych sposobów na oddzielenie czasu wolnego i pracy
Jak efektywnie pracować w domu?

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ