Blog ifirma.pl

Sprzedaż książek i innych periodyków przez Internet a VAT

|
Sprzedajesz książki przez Internet? Sprawdź, kiedy wykazywać taką sprzedaż w VAT.

Sprzedaż książek przez internet a VAT - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy posiadają status czynnego podatnika VAT muszą być dobrze zorientowani w przepisach podatkowych, ponieważ popełniane błędy, nawet nieumyślnie, mogą być obciążone sankcjami finansowymi. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest prawidłowe rozpoznanie obowiązku podatkowego. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób należy rozliczać w VAT sprzedaż książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów drukowanych.

Sprzedaż książek drukowanych przez Internet – obowiązek podatkowy w VAT

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą drukowanych publikacji i wykonują czynności polegające na ich drukowaniu mają zapisany w ustawie o VAT szczególny moment rozpoznania obowiązku podatkowego:

  1. W przypadku dostawy książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów, drukowanych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania towarów.
  2. W przypadku czynności polegających na drukowaniu książek, gazet, czasopism i magazynów, drukowanych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a fakturę wystawia się nie później niż 90 dnia od dnia wykonania czynności.

Przykład 1

Pani Ilona Nowak dokonała dostawy książek drukowanych 14.06.2021 r., zapłata za towar wpłynęła 17.06.2021 r. Pani Ilona wystawiła fakturę za książki 21.06.2021 r. W tym przypadku obowiązek podatkowy w VAT powstanie 21.06.2021 r.

Przykład 2

Pan Adam Nowak dokonał dostawy książek 14.06.2021 r., zapłatę otrzymał 15.06.2021 r. jednak zapomniał wystawić faktury. W takiej sytuacji i tak obowiązek podatkowy powinien być rozpoznany przez pana Adama nie później niż 13.08.2021 r., tj. po upływie 60 dni od dnia wydania towarów.

Działalność polegająca na drukowaniu i sprzedaży książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów znalazła szczególne miejsce w ustawie o VAT. Moment powstania obowiązku podatkowego jest rozpoznawany odmiennie od zasad ogólnych, co opisaliśmy powyżej również na przykładach. Należy podkreślić, że nawet brak wystawionej faktury nie zwalnia przedsiębiorcy z wykazania sprzedaży w ewidencji VAT i JPK_V7 we właściwym okresie rozliczeniowym.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie