Przedsiębiorcy, którzy posiadają status czynnego podatnika VAT muszą być dobrze zorientowani w przepisach podatkowych, ponieważ popełniane błędy, nawet nieumyślnie, mogą być obciążone sankcjami finansowymi. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest prawidłowe rozpoznanie obowiązku podatkowego. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób należy rozliczać w VAT sprzedaż książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów drukowanych.
Sprzedaż książek drukowanych przez Internet – obowiązek podatkowy w VAT
Przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą drukowanych publikacji i wykonują czynności polegające na ich drukowaniu mają zapisany w ustawie o VAT szczególny moment rozpoznania obowiązku podatkowego:
- W przypadku dostawy książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów, drukowanych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania towarów.
- W przypadku czynności polegających na drukowaniu książek, gazet, czasopism i magazynów, drukowanych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a fakturę wystawia się nie później niż 90 dnia od dnia wykonania czynności.
Przykład 1
Pani Ilona Nowak dokonała dostawy książek drukowanych 14.06.2021 r., zapłata za towar wpłynęła 17.06.2021 r. Pani Ilona wystawiła fakturę za książki 21.06.2021 r. W tym przypadku obowiązek podatkowy w VAT powstanie 21.06.2021 r.
Przykład 2
Pan Adam Nowak dokonał dostawy książek 14.06.2021 r., zapłatę otrzymał 15.06.2021 r. jednak zapomniał wystawić faktury. W takiej sytuacji i tak obowiązek podatkowy powinien być rozpoznany przez pana Adama nie później niż 13.08.2021 r., tj. po upływie 60 dni od dnia wydania towarów.
Działalność polegająca na drukowaniu i sprzedaży książek drukowanych, gazet, czasopism i magazynów znalazła szczególne miejsce w ustawie o VAT. Moment powstania obowiązku podatkowego jest rozpoznawany odmiennie od zasad ogólnych, co opisaliśmy powyżej również na przykładach. Należy podkreślić, że nawet brak wystawionej faktury nie zwalnia przedsiębiorcy z wykazania sprzedaży w ewidencji VAT i JPK_V7 we właściwym okresie rozliczeniowym.