Chat with us, powered by LiveChat

Dropshipping na Allegro

allegro dropshipping

Jak zacząć dropshipping na Allegro? Jak zintegrować dropshipping z Allegro? Jakie korzyści i jakie ciężary spoczywają na sprzedawcy dropshippingowym? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w dalszej części artykułu.

Dropshipping jest modelem biznesu szczególnie atrakcyjnym dla początkujących przedsiębiorców. Sprowadza się on do przeniesienia ciężaru produkcji, magazynowania i dostarczenia towarów na podmiot trzeci, tym samym odciążając samego sprzedawcę w zakresie generowanych w ten sposób kosztów. Po jego stronie pozostają zaś kwestie promocji produktów i prowadzenie komunikacji z klientami.

Istnieje jednak możliwość uproszczenia również tych ostatnich. Z pomocą przychodzi Allegro – powszechnie znana i na tę chwilę największa w Polsce platforma typu e-commerce, którą można w przystępny sposób wykorzystać do prowadzenia działalności dropshippingowej. Tym samym uzyskuje się ogromną bazę potencjalnych klientów, którzy regularnie korzystają z usług renomowanej platformy. Odpada również konieczność projektowania własnej strony internetowej.

Dropshipping – co to jest?

Rozwijając myśl zawartą we wstępie, dropshipping stanowi uproszczony model logistyczny, w którym sprzedawca występuje w charakterze swoistego pośrednika między hurtownią a odbiorcą końcowym, zarabiając w rezultacie na marży.

Nie ma on wpływu na sam proces produkcji, magazynowania ani dostawy, co z jednej strony odciąża go od obowiązków, z drugiej jednak wiąże się z pewnym ryzykiem – ewentualne niedopatrzenia rzutują bowiem bezpośrednio na jego wizerunek jako oferenta. Dlatego tak ważne jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonymi dostawcami, oferującymi usługi na najwyższym poziomie. 

Sprzedawca nie ma też obowiązku zakupu towaru „z góry” – płaci dopiero wówczas, kiedy ktoś zainteresuje się złożoną przez niego ofertą. W związku z tym jego ryzyko biznesowe ograniczone jest do minimum. Okoliczność ta połączona z możliwościami, jakie stwarza Allegro, pozwala na osiągnięcie znacznych zysków przy bardzo niskim progu wejścia. 

Allegro dropshipping w kilku krokach 

Dla zainteresowanych odpowiedzią na pytanie, jak zacząć dropshipping na Allegro, czeka miłe zaskoczenie. Sam proces sprowadzić można bowiem do kilku kroków. Wśród nich znajdują się:

 1. założenie działalności gospodarczej – o ile nie podejmie się decyzji o prowadzeniu tzw. działalności nierejestrowanej. Biorąc jednak pod uwagę ograniczenia, jakie ta ze sobą niesie (m.in. ograniczenie co do comiesięcznego przychodu, który nie może przewyższać połowy wynagrodzenia minimalnego, wynoszącego w 2021 roku 1400 złotych), możliwość ta wchodzi zazwyczaj w grę w początkowym stadium rozwoju biznesu. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to też częsty wymóg innych podmiotów biznesowych, które w ten sposób zawężają grono swoich potencjalnych partnerów;
 2. założenie firmowego konta na Allegro – etap ten wymaga rejestracji, aktywacji konta oraz dostarczenia wymaganej przez platformę dokumentacji (ostatni punkt dotyczy m.in. podmiotów zagranicznych oraz kont aktywowanych za pomocą kodu papierowego przesłanego pocztą);
 3. zawarcie umowy ze sprawdzoną hurtownią – biorąc pod uwagę wspomniany brak kontroli w zakresie sposobu produkcji, magazynowania i dostawy, warto poświęcić temu punktowi szczególną uwagę. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zalecamy skorzystanie z usług poszczególnych hurtowni na własną rękę i dokonanie ich oceny z punktu widzenia konsumenta – warto w tym zakresie wziąć pod uwagę czynniki takie jak czas realizacji, polityka zwrotów i reklamacji czy współpracujące firmy spedycyjne; 
 4. uwiarygodnienie się w oczach klientów – pomocne na tym etapie jest uzyskanie statusu „Super Sprzedawcy” po spełnieniu oznaczonych przez platformę warunków (m.in. liczby i średniej ocen oraz jakości obsługi klienta), ale też sam sposób prowadzenia komunikacji, w tym uzupełnienie wszystkich dostępnych zakładek informacyjnych, jakość zdjęć towarów, ich szczegółowy opis, wysoki poziom publikowanych treści itd.

Dropshipping na Allegro a podatki 

Kiedy mowa o podatku od towarów i usług, sytuacja prawna sprzedawcy może się kształtować dwojako. Najczęstszym scenariuszem jest ten, w którym własność towaru jest na niego przenoszona, a on przenosi ją dalej na klienta we własnym imieniu – wówczas aktualizują się wspomniane regulacje.

Przychody, jakie w ten sposób uzyskuje, stanowią te z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości uiszczonej przez nabywcę końcowego. Alternatywną sytuacją jest ta, w której przedsiębiorca jedynie pośredniczy w zawieranej transakcji – wówczas za jego przychód należy uznać oznaczoną prowizję z tego tytułu. 

Pozostając w tematyce podatku VAT, większość przypadków sprzedaży dropshippingowej na Allegro nie wymaga korzystania z kasy fiskalnej i wystarczająca w tym zakresie będzie faktura (wyjątek stanowią m.in. wyroby z metali szlachetnych). 

Jeśli chodzi o podatek dochodowy, rozliczany jest on na zasadach ogólnych. W przypadku odsprzedaży towaru zastosowanie znajduje art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według którego:

za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się […] dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

W odniesieniu zaś do pośrednika podstawę dla ustalenia wysokości podatku dochodowego stanowi prowizja.  

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest dropshipping na Allegro?

  Dropshipping na Allegro to model logistyczny, realizowany na platformie Allegro, w którym sprzedawca występuje w charakterze pośrednika między hurtownią a odbiorcą końcowym, zarabiając na marży.

 2. 🔸Czy dropshipping wymaga założenia działalności gospodarczej?

  Nie jest to konieczne, ale wiąże się z koniecznością dopełnienia warunków prowadzenia działalności nierejestrowanej.

 3. 🔸Czy dropshipping wymaga zakupu kasy fiskalnej?

  W zdecydowanej większości przypadków nie jest to konieczne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

 • podstawy prowadzenia firmy,
 • rady i opinie ekspertów,
 • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość