Blog ifirma.pl

Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody z działalności gospodarczej za granicą?

|
|
5 minut czytania
Osoby posiadające polską rezydencję podatkową, czyli nieograniczony obowiązek podatkowy, powinny w Polsce rozliczyć się ze wszystkich swoich dochodów włączając w to dochody z działalności gospodarczej za granicą.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Masz polską rezydencję podatkową – musisz rozliczyć się w Polsce ze wszystkich dochodów

Z uwagi na polską rezydencję podatkową – przedsiębiorca powinien rozliczyć się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów, także tych z działalności gospodarczej za granicą. Przy ich rozliczaniu przede wszystkim trzeba określić, czy działalność za granicą jest prowadzona w formie zakładu. Jeśli nie – wtedy dochody z zagranicznej działalności gospodarczej należy rozliczyć według przepisów krajowych – potraktować je jako krajowe (jakby były uzyskane w Polsce).

Jeśli zaś działalność za granicą jest prowadzona w formie zakładu – to w zależności od kraju zagranicznego (a ściślej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jaką ma Polska podpisaną z danym krajem) oraz formy opodatkowania działalności, dochody z zagranicznej działalności gospodarczej są doliczane do polskich dochodów i płaci się od nich podatek, są tylko wykazywane w polskim PIT bez ich opodatkowania lub w ogóle nie trzeba ich wykazywać przed polskim fiskusem.

Ponadto, przedsiębiorcy mają obowiązek wpłacania zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej za granicą (łącząc je z polskimi) – w terminie 20 dnia miesiąca za miesiąc/kwartał poprzedni. Oraz wykazywać przychód zagraniczny w KPIR/Ewidencji przychodów w przeliczeniu na polskie złote wg kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Obowiązek zapłaty comiesięcznych zaliczek w Polsce oraz ujmowania przychodów w KPIR/Ewidencji Przychodów z działalności prowadzonej za granicą dotyczy tylko dochodów uzyskanych w kraju metody odliczenia proporcjonalnego.

Kiedy działalność gospodarcza jest prowadzona za pomocą zakładu, omówiono w artykule: Co oznacza zakład prowadzony za granicą?

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) przewidują następujące metody rozliczania podatku od działalności gospodarczej, która jest prowadzona za granicą w formie zakładu:

 1. Metodę wyłączenia z progresją – przykładowo dla krajów: Czechy, Niemcy, Szwecja.
 2. Metodę odliczenie proporocjonalnego – przykładowo dla krajów: Austria, Finlandia, Holandia, Irlandia

Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) jest dostępny na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Rozliczenie roczne dochodów z działalności za granicą a metoda wyłączenia z progresją

Jeśli przedsiębiorca, oprócz dochodów z działalności gospodarczej za granicą, uzyskiwał w Polsce dochody opodatkowane skalą podatkową – wtedy dochody zagraniczne powinien wykazać w polskim rozliczeniu PIT 36 oraz PIT-ZG. Od dochodów zagranicznych nie płaci się polskiego podatku, jednak należy je uwzględnić przy jego obliczaniu (zastosowanie stopy procentowej).

Jeśli przedsiębiorca uzyskiwał dochody zagranicznego zakładu, a w Polsce nie uzyskiwał dochodów opodatkowanych skalą podatkową, to w polskim rozliczeniu PIT:

 • nie uwzględnia dochodów zagranicznych – jeśli w Polsce uzyskiwał dochody objęte podatkiem liniowym lub ryczałtem,
 • w ogóle nie składa PIT rocznego – jeśli w Polsce nie osiągał żadnych dochodów.

Przykład 1.

Pan Dawid prowadził działalność gospodarczą w Niemczech za pomocą zakładu oraz w Polsce, gdzie firma była opodatkowana skalą podatkową. Czy pan Dawid musi rozliczyć się w Polsce z zagranicznych dochodów?

Do Niemiec ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dlatego pan Dawid musi wykazać dochody z działalności gospodarczej uzyskane za granicą w PIT-36 oraz PIT-ZG.

Przykład 2.

Pani Barbara prowadziła działalność gospodarczą w Szwecji za pomocą zakładu oraz w Polsce, gdzie firma była opodatkowana podatkiem liniowym. Czy pani Basia musi rozliczyć się w Polsce z zagranicznych dochodów?

Szwecji dotyczy metoda wyłączenia z progresją, a w Polsce pani Basia nie uzyskiwała dochodów opodatkowanych skalą podatkową, dlatego dochodów zagranicznych p. Basia nie wykazuje w PIT-36L (w którym musi jednak wykazać dochody polskie) ani w PIT-ZG.

Przykład 3.

Pan Tomasz uzyskiwał dochody tylko z firmy za granicą za pomocą zakładu w Czechach. Czy musi rozliczyć się w Polsce?

Polska ma z Czechami podpisaną umowę upo w zakresie metody wyłączenia z progresją, a p. Tomasz nie uzyskiwał żadnych dochodów w Polsce, dlatego nasz przedsiębiorca nie musi składać PIT do polskiego urzędu (wykazywać dochodów z zagranicy w polskim PIT).

Rozliczenie roczne dochodów z działalności za granicą a metoda odliczenia proporcjonalnego

Jeśli Polska ma z danym krajem podpisaną umowę dotyczącą odliczenia proporcjonalnego wtedy w polskim PIT zawsze należy wykazać dochody zagranicznie – niezależnie od tego, czy w Polsce dochody również były uzyskiwane oraz od formy ich opodatkowania.

Dochody z działalności gospodarczej uzyskane za granicą należy doliczyć do polskich dochodów (wykazać w części D PIT-36/PIT-36L, w części C PIT-28, a także w PIT-B lub PI-28A oraz PIT-ZG) i obliczyć od nich podatek do zapłaty. Przy tej formie rozliczenia przysługuje ulga abolicyjna, czyli odliczenie podatku zapłaconego za granicą.

Metodę odliczenia proporcjonalnego stosuje się także do krajów, z którymi Polska nie ma podpisanej żadnej umowy.

Przykład 4.

Pan Paweł uzyskiwał dochody z działalności gospodarczej za pomocą zakładu położonego w Austrii. W Polsce nie uzyskiwał żadnych dochodów. Czy pan Paweł musi w Polsce rozliczyć się z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą?

Do Austrii ma zastosowania metoda odliczenia proporcjonalnego, która zobowiązuje do rozliczenia w Polsce wszystkich dochodów. Dlatego p. Paweł powinien wykazać zagraniczne dochody z działalności gospodarczej w części D w PIT-36, w PIT-B i w PIT-ZG. Ponadto Pan Paweł może odliczyć ulgę abolicyjną.

Przykład 5.

Pani Monika uzyskiwała dochody z działalności gospodarczej za pomocą zakładu na terenie Słowacji oraz prowadziła w Polsce firmę opodatkowaną liniowo. Czy pani Monika powinna w Polsce wykazać dochody zagraniczne z działalności gospodarczej za granicą?

Tak, ponieważ do Słowacji ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, to p. Monika powinna dochody zagraniczne doliczyć do dochodów polskich oraz wykazać je na PIT-36L, PIT-B oraz PIT-ZG. Pani Monice przysługuje odliczenie z tytułu ulgi abolicyjnej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie