Kiedy trzeba rozliczyć w Polsce dochody z działalności gospodarczej za granicą?

dochody z działalności gospodarczej za granicą

Osoby posiadające polską rezydencję podatkową, czyli nieograniczony obowiązek podatkowy, powinny w Polsce rozliczyć się ze wszystkich swoich dochodów włączając w to dochody z działalności gospodarczej za granicą.

Masz polską rezydencję podatkową – musisz rozliczyć się w Polsce ze wszystkich dochodów

Z uwagi na polską rezydencję podatkową – przedsiębiorca powinien rozliczyć się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów, także tych z działalności gospodarczej za granicą. Przy ich rozliczaniu przede wszystkim trzeba określić, czy działalność za granicą jest prowadzona w formie zakładu. Jeśli nie – wtedy dochody z zagranicznej działalności gospodarczej należy rozliczyć według przepisów krajowych – potraktować je jako krajowe (jakby były uzyskane w Polsce).

Jeśli zaś działalność za granicą jest prowadzona w formie zakładu – to w zależności od kraju zagranicznego (a ściślej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jaką ma Polska podpisaną z danym krajem) oraz formy opodatkowania działalności, dochody z zagranicznej działalności gospodarczej są doliczane do polskich dochodów i płaci się od nich podatek, są tylko wykazywane w polskim PIT bez ich opodatkowania lub w ogóle nie trzeba ich wykazywać przed polskim fiskusem.

Ponadto, przedsiębiorcy mają obowiązek wpłacania zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej za granicą (łącząc je z polskimi) – w terminie 20 dnia miesiąca za miesiąc/kwartał poprzedni. Oraz wykazywać przychód zagraniczny w KPIR/Ewidencji przychodów w przeliczeniu na polskie złote wg kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Obowiązek zapłaty comiesięcznych zaliczek w Polsce oraz ujmowania przychodów w KPIR/Ewidencji Przychodów z działalności prowadzonej za granicą dotyczy tylko dochodów uzyskanych w kraju metody odliczenia proporcjonalnego.

Kiedy działalność gospodarcza jest prowadzona za pomocą zakładu, omówiono w artykule: Co oznacza zakład prowadzony za granicą?

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) przewidują następujące metody rozliczania podatku od działalności gospodarczej, która jest prowadzona za granicą w formie zakładu:

  1. Metodę wyłączenia z progresją – przykładowo dla krajów: Czechy, Niemcy, Szwecja.
  2. Metodę odliczenie proporocjonalnego – przykładowo dla krajów: Austria, Finlandia, Holandia, Irlandia

Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) jest dostępny na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Rozliczenie roczne dochodów z działalności za granicą a metoda wyłączenia z progresją

Jeśli przedsiębiorca, oprócz dochodów z działalności gospodarczej za granicą, uzyskiwał w Polsce dochody opodatkowane skalą podatkową – wtedy dochody zagraniczne powinien wykazać w polskim rozliczeniu PIT 36 oraz PIT-ZG. Od dochodów zagranicznych nie płaci się polskiego podatku, jednak należy je uwzględnić przy jego obliczaniu (zastosowanie stopy procentowej).

Jeśli przedsiębiorca uzyskiwał dochody zagranicznego zakładu, a w Polsce nie uzyskiwał dochodów opodatkowanych skalą podatkową, to w polskim rozliczeniu PIT:

  • nie uwzględnia dochodów zagranicznych – jeśli w Polsce uzyskiwał dochody objęte podatkiem liniowym lub ryczałtem,
  • w ogóle nie składa PIT rocznego – jeśli w Polsce nie osiągał żadnych dochodów.

Przykład 1.

Pan Dawid prowadził działalność gospodarczą w Niemczech za pomocą zakładu oraz w Polsce, gdzie firma była opodatkowana skalą podatkową. Czy pan Dawid musi rozliczyć się w Polsce z zagranicznych dochodów?

Do Niemiec ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, dlatego pan Dawid musi wykazać dochody z działalności gospodarczej uzyskane za granicą w PIT-36 oraz PIT-ZG.

Przykład 2.

Pani Barbara prowadziła działalność gospodarczą w Szwecji za pomocą zakładu oraz w Polsce, gdzie firma była opodatkowana podatkiem liniowym. Czy pani Basia musi rozliczyć się w Polsce z zagranicznych dochodów?

Szwecji dotyczy metoda wyłączenia z progresją, a w Polsce pani Basia nie uzyskiwała dochodów opodatkowanych skalą podatkową, dlatego dochodów zagranicznych p. Basia nie wykazuje w PIT-36L (w którym musi jednak wykazać dochody polskie) ani w PIT-ZG.

Przykład 3.

Pan Tomasz uzyskiwał dochody tylko z firmy za granicą za pomocą zakładu w Czechach. Czy musi rozliczyć się w Polsce?

Polska ma z Czechami podpisaną umowę upo w zakresie metody wyłączenia z progresją, a p. Tomasz nie uzyskiwał żadnych dochodów w Polsce, dlatego nasz przedsiębiorca nie musi składać PIT do polskiego urzędu (wykazywać dochodów z zagranicy w polskim PIT).

Rozliczenie roczne dochodów z działalności za granicą a metoda odliczenia proporcjonalnego

Jeśli Polska ma z danym krajem podpisaną umowę dotyczącą odliczenia proporcjonalnego wtedy w polskim PIT zawsze należy wykazać dochody zagranicznie – niezależnie od tego, czy w Polsce dochody również były uzyskiwane oraz od formy ich opodatkowania.

Dochody z działalności gospodarczej uzyskane za granicą należy doliczyć do polskich dochodów (wykazać w części D PIT-36/PIT-36L, w części C PIT-28, a także w PIT-B lub PI-28A oraz PIT-ZG) i obliczyć od nich podatek do zapłaty. Przy tej formie rozliczenia przysługuje ulga abolicyjna, czyli odliczenie podatku zapłaconego za granicą.

Metodę odliczenia proporcjonalnego stosuje się także do krajów, z którymi Polska nie ma podpisanej żadnej umowy.

Przykład 4.

Pan Paweł uzyskiwał dochody z działalności gospodarczej za pomocą zakładu położonego w Austrii. W Polsce nie uzyskiwał żadnych dochodów. Czy pan Paweł musi w Polsce rozliczyć się z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą?

Do Austrii ma zastosowania metoda odliczenia proporcjonalnego, która zobowiązuje do rozliczenia w Polsce wszystkich dochodów. Dlatego p. Paweł powinien wykazać zagraniczne dochody z działalności gospodarczej w części D w PIT-36, w PIT-B i w PIT-ZG. Ponadto Pan Paweł może odliczyć ulgę abolicyjną.

Przykład 5.

Pani Monika uzyskiwała dochody z działalności gospodarczej za pomocą zakładu na terenie Słowacji oraz prowadziła w Polsce firmę opodatkowaną liniowo. Czy pani Monika powinna w Polsce wykazać dochody zagraniczne z działalności gospodarczej za granicą?

Tak, ponieważ do Słowacji ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego, to p. Monika powinna dochody zagraniczne doliczyć do dochodów polskich oraz wykazać je na PIT-36L, PIT-B oraz PIT-ZG. Pani Monice przysługuje odliczenie z tytułu ulgi abolicyjnej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość