Jak rozliczy膰 faktur臋 z Apple Distribution International z polskim NIP

faktura od apple

Apple to zagraniczna firma, z kt贸rej cz臋sto korzystaj膮 przedsi臋biorcy dokonuj膮c zakup贸w na firm臋. Jak rozliczy膰 faktur臋 od Apple z zagranicznym adresem, ale z polskim NIP, polskimi stawkami oraz naliczonym podatkiem VAT?

Rozliczenie faktury od Apple - om贸wione zagadnienia:

Faktury od Apple

Na wystawianych fakturach Apple widnieje zagraniczny (często irlandzki adres), polski numer VAT (VAT PL), kwoty w polskich złotych oraz naliczony podatek VAT. Znajdziemy również na nich adnotację o numerach rejestrowych w Polsce.

faktura od apple z polskim nip

apple numer rejestrowy

Powyższe informacje świadczą o tym, że firma Apple jest zarejestrowana w Polsce do rozliczania transakcji.

W tym miejscu należy jednak zweryfikować, czy firma Apple potraktowała kupującego jako osobę fizyczną czy przedsiębiorcę.

Często zdarza się, iż faktura zawiera pełne dane firmy wraz z nr NIP, a mimo to, kupujący został potraktowany jak osoba fizyczna. Wskazuje na to naliczony podatek VAT w wysokości 23% na fakturze.

W przypadku, gdy towar został wysłany z polskiego magazynu, to taka faktura jest wystawiona poprawnie i traktujemy ją jako transakcję krajową.

W przypadku, gdy towar został wysłany z innego kraju UE, należy zwrócić się do Apple o wystawienie faktury korygującej. Wówczas podatek VAT zostanie skorygowany, a fakturę należy zaksięgować jako WNT i naliczyć podatek VAT ze stawką obowiązującą w Polsce.

Jak rozliczyć faktury od Apple Distribution International?

Ponieważ firma Apple jest zarejestrowana w Polsce, o czym świadczy numer VAT PL, jak i adnotacja na dole faktury o numerach rejestrowych – fakturę taką, mimo że jest na niej podany zagraniczny adres – należy rozliczyć jako fakturę krajową, ale tylko w przypadku, gdy towar został dostarczony z polskiego magazynu. Jeżeli towar został dostarczony do przedsiębiorcy z innego kraju UE, wówczas taką transakcję należy rozliczyć jako WNT.

A więc mamy dwie sytuacje:

  1. Towar został dostarczony z polskiego magazynu – transakcję rozliczamy wówczas jako krajową. Podatnicy czynni VAT ujmują w KPIR kwotę netto z faktury, a podatek VAT – w ewidencji zakupów VAT. Zaś podatnicy zwolnieni z VAT ujmują w KPiR kwotę brutto z faktury.
  2. Towar został dostarczony z innego kraju UE – transakcję rozliczamy wówczas jako WNT. Podatnicy czynni VAT jak i ci zwolnieni, ujmują w KPIR kwotę netto z faktury, a podatek VAT w ewidencji zakupów VAT i ewidencji sprzedaży VAT.
Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Jeden komentarz

  1. Krzysztof

    A co w przypadku gdy faktura dotyczy us艂ugi: Apple developer Program i jest naliczony 23% Vat? To czy taka faktur臋 mo偶na rozliczy膰 jako krajow膮?

Dodaj komentarz

Tw贸j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s膮 oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

ksi臋gowo艣膰 biuro rachunkowe online ksi臋gowo艣膰 biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Nowoczesna

Rzetelna

Ksi臋gowo艣膰