Jak rozliczy膰 faktur臋 z Apple Distribution International z polskim NIP

faktura od apple

Apple to zagraniczna firma, z kt贸rej cz臋sto korzystaj膮 przedsi臋biorcy dokonuj膮c zakup贸w na firm臋. Jak rozliczy膰 faktur臋 od Apple z zagranicznym adresem, ale z polskim NIP, polskimi stawkami oraz naliczonym podatkiem VAT?

Rozliczenie faktury od Apple - om贸wione zagadnienia:

Faktury od Apple

Na wystawianych fakturach Apple widnieje zagraniczny (często irlandzki adres), polski numer VAT (VAT PL), kwoty w polskich złotych oraz naliczony podatek VAT. Znajdziemy również na nich adnotację o numerach rejestrowych w Polsce.

faktura od apple z polskim nip

apple numer rejestrowy

Powyższe informacje świadczą o tym, że firma Apple jest zarejestrowana w Polsce do rozliczania transakcji.

W tym miejscu należy jednak zweryfikować, czy firma Apple potraktowała kupującego jako osobę fizyczną czy przedsiębiorcę.

Często zdarza się, iż faktura zawiera pełne dane firmy wraz z nr NIP, a mimo to, kupujący został potraktowany jak osoba fizyczna. Wskazuje na to naliczony podatek VAT w wysokości 23% na fakturze.

W przypadku, gdy towar został wysłany z polskiego magazynu, to taka faktura jest wystawiona poprawnie i traktujemy ją jako transakcję krajową.

W przypadku, gdy towar został wysłany z innego kraju UE, należy zwrócić się do Apple o wystawienie faktury korygującej. Wówczas podatek VAT zostanie skorygowany, a fakturę należy zaksięgować jako WNT i naliczyć podatek VAT ze stawką obowiązującą w Polsce.

Jak rozliczyć faktury od Apple Distribution International?

Ponieważ firma Apple jest zarejestrowana w Polsce, o czym świadczy numer VAT PL, jak i adnotacja na dole faktury o numerach rejestrowych – fakturę taką, mimo że jest na niej podany zagraniczny adres – należy rozliczyć jako fakturę krajową, ale tylko w przypadku, gdy towar został dostarczony z polskiego magazynu. Jeżeli towar został dostarczony do przedsiębiorcy z innego kraju UE, wówczas taką transakcję należy rozliczyć jako WNT.

A więc mamy dwie sytuacje:

  1. Towar został dostarczony z polskiego magazynu – transakcję rozliczamy wówczas jako krajową. Podatnicy czynni VAT ujmują w KPIR kwotę netto z faktury, a podatek VAT – w ewidencji zakupów VAT. Zaś podatnicy zwolnieni z VAT ujmują w KPiR kwotę brutto z faktury.
  2. Towar został dostarczony z innego kraju UE – transakcję rozliczamy wówczas jako WNT. Podatnicy czynni VAT jak i ci zwolnieni, ujmują w KPIR kwotę netto z faktury, a podatek VAT w ewidencji zakupów VAT i ewidencji sprzedaży VAT.
Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Jeden komentarz

  1. Krzysztof

    A co w przypadku gdy faktura dotyczy us艂ugi: Apple developer Program i jest naliczony 23% Vat? To czy taka faktur臋 mo偶na rozliczy膰 jako krajow膮?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

ksi臋gowo艣膰 biuro rachunkowe online ksi臋gowo艣膰 biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Nowoczesna

Rzetelna

Ksi臋gowo艣膰