Faktury od Apple
Na wystawianych fakturach Apple widnieje zagraniczny (często irlandzki adres), polski numer VAT (VAT PL), kwoty w polskich złotych oraz naliczony podatek VAT. Znajdziemy również na nich adnotację o numerach rejestrowych w Polsce.
Powyższe informacje świadczą o tym, że firma Apple jest zarejestrowana w Polsce do rozliczania transakcji.
W tym miejscu należy jednak zweryfikować, czy firma Apple potraktowała kupującego jako osobę fizyczną czy przedsiębiorcę.
Często zdarza się, iż faktura zawiera pełne dane firmy wraz z nr NIP, a mimo to, kupujący został potraktowany jak osoba fizyczna. Wskazuje na to naliczony podatek VAT w wysokości 23% na fakturze.
W przypadku, gdy towar został wysłany z polskiego magazynu, to taka faktura jest wystawiona poprawnie i traktujemy ją jako transakcję krajową.
W przypadku, gdy towar został wysłany z innego kraju UE, należy zwrócić się do Apple o wystawienie faktury korygującej. Wówczas podatek VAT zostanie skorygowany, a fakturę należy zaksięgować jako WNT i naliczyć podatek VAT ze stawką obowiązującą w Polsce.
Jak rozliczyć faktury od Apple Distribution International?
Ponieważ firma Apple jest zarejestrowana w Polsce, o czym świadczy numer VAT PL, jak i adnotacja na dole faktury o numerach rejestrowych – fakturę taką, mimo że jest na niej podany zagraniczny adres – należy rozliczyć jako fakturę krajową, ale tylko w przypadku, gdy towar został dostarczony z polskiego magazynu. Jeżeli towar został dostarczony do przedsiębiorcy z innego kraju UE, wówczas taką transakcję należy rozliczyć jako WNT.
A więc mamy dwie sytuacje:
- Towar został dostarczony z polskiego magazynu – transakcję rozliczamy wówczas jako krajową. Podatnicy czynni VAT ujmują w KPIR kwotę netto z faktury, a podatek VAT – w ewidencji zakupów VAT. Zaś podatnicy zwolnieni z VAT ujmują w KPiR kwotę brutto z faktury.
- Towar został dostarczony z innego kraju UE – transakcję rozliczamy wówczas jako WNT. Podatnicy czynni VAT jak i ci zwolnieni, ujmują w KPIR kwotę netto z faktury, a podatek VAT w ewidencji zakupów VAT i ewidencji sprzedaży VAT.
A co w przypadku gdy faktura dotyczy usługi: Apple developer Program i jest naliczony 23% Vat? To czy taka fakturę można rozliczyć jako krajową?