Komunikacja w firmie – jakie są rodzaje?

Komunikacja jest bardzo ważnym elementem poprawnego funkcjonowania organizacji. Jeśli na tej płaszczyźnie zostaną popełnione błędy, może to rzutować na warunki pracy, atmosferę, motywację a nawet efektywność pracowników.

Rodzaje komunikacji rozróżniamy w zależności od kierunku komunikacji, treści komunikatów oraz charakteru relacji nadawca – odbiorca.

Rodzaje komunikacji w firmie:

  • pionowa
  • pozioma
  • ukośna

Tak naprawdę, każda z wymienionych komunikacji jest używana w przedsiębiorstwach i służy innym celom. Świadomość istnienia jej rodzajów, pozwala na kontrolowanie i rozwijanie poziomu przepływu informacji w organizacji. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Komunikacja pionowa

Komunikacja w dół

Komunikacja w dół to rodzaj przepływu informacji, który dotyczy przełożonego i pracownika. Przekazywanie zadań osobom zatrudnionym, ocena ich pracy, motywowanie pracowników oraz wszelkiego rodzaju informacja zwrotna to główne cele tej komunikacji.

Skuteczność komunikacji w dół, zależy w dużej mierze od umiejętności szefa. Powinien on potrafić słuchać, starać się zrozumieć drugą stronę oraz profesjonalnie przekazywać swoje wnioski.

▲ wróć na początek

Komunikacja w górę

Komunikacja w górę również odnosi się do relacji pracownika i przełożonego. Dotyczyć może zarówno kontaktu z własnym szefem, jak i z innymi szefami o nadrzędnych stanowiskach w firmie.

Podstawową funkcją tego rodzaju komunikacji jest zdawania sprawozdań ze swojej pracy, czyli raportowanie. Pracownicy zazwyczaj regularnie muszą zdawać przełożonemu relacje z wykonanych obowiązków, gdyż jest to także ważny element oceny pracowniczej.

W tym kierunku komunikacji są zawarte również wszelkiego rodzaju prośby pracowników w stronę szefa. Chodzi tu o coś co będzie dla nas pomocne w wykonywaniu zadań np. szkolenie lub dodatkowa pomoc. Nowe pomysły, które przekazujemy i konsultujemy z szefem, również składają się na ten rodzaj komunikacji.

Aby komunikacja była efektywna, warto przygotować się do rozmowy z szefem i rozmawiać o wszelkich tematach, które wpływają na naszą pracę. Ważna umiejętnością jest zwięzłe i konkretne wypowiadanie się, które pozwala na precyzyjne formułowanie próśb i zdawanie relacji.

Komunikacja pozioma

Jest to komunikacja, która występuje między osobami na tym samym stanowisku, pracownikami na różnych stanowiskach, którzy wykonują te same obowiązki lub na przykład pomiędzy członkami zarządu. Najważniejszymi celami tego rodzaju komunikacji jest precyzyjny podział zadań, ustalenie strategii rozliczania się z wykonanych obowiązków oraz obranie jednolitej metody w komunikowaniu się.

Istnieje kilka ważnych elementów, które ułatwiają komunikacje poziomą w firmie. Należy do nich współpraca, zdrowa atmosfera, zaufanie do współpracowników, zdolność do kompromisów oraz umiejętności wyrażania swojej opinii i słuchania.

Komunikacja ukośna

Ten rodzaj komunikacji jest bardzo podobny do komunikacji poziomej. Występuje ona jednak nie pomiędzy pracownikami wykonującymi te same obowiązki czy na tym samym stanowisku, ale pomiędzy osobami, których zadania są zupełnie różne. Zaliczamy do niej również wymianę informacji pomiędzy przełożonymi dwóch różnych działów, a nawet przedsiębiorstw.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań