Małe firmy inwestują w reklamę online i marketing szeptany

Ponad 60 proc. małych firm inwestuje w reklamę internetową, ale wiele z nich przyznaje, że ich wiedza na temat narzędzi umożliwiających budowanie marki w sieci jest niewystarczająca – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ING.  
“Polacy są bardzo przedsiębiorczy i twórczy, dlatego na naszym rynku jest wiele małych firm oferujących produkty tworzone z pasji. Niestety wiele z nich pozostaje niezauważonych, ponieważ przedsiębiorcom brakuje funduszy za zakup klasycznej przestrzeni reklamowej. Model rekomendacji produktów czy usług przez dotychczasowych klientów może być bardzo skuteczną alternatywą dla tradycyjnych reklam, dlatego w naszej kampanii Dobry Głos dla Firm chcemy inspirować do tego, aby wystawianie opinii było naturalną formą doceniania – komentuje Barbara Pasterczyk, dyrektor banku odpowiedzialna za komunikację marketingową w ING.”

Strona www czy fanpage?

Jak wynika z badania SWPS, 85% firm deklaruje posiadanie strony www, a 75% prowadzi fanpage na Facebooku. Co ciekawe, wśród przedsiębiorców powyżej 55 roku życia, posiadanie strony internetowej deklaruje aż 94%, z czego tylko 44% prowadzi fanpage firmy na Facebooku. Na media społecznościowe wskazują młodsi przedsiębiorcy, między 25 a 34 rokiem życia, ale wśród nich wskazanie na promocję firmy przez Facebooka również nie przekracza 80%.

Reklama online… ale co wybrać?

Na przestrzeni ostatniego roku 64% badanych przedsiębiorców inwestowało w reklamę online, z czego największą popularnością cieszyły się:
 • reklamy w mediach społecznościowych (75%),
 • pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej (59%),
 • reklamy banerowe na różnych stronach internetowych (47%).
Wielu przedsiębiorców przyznało jednak, że działania okazały się kosztowne, a przy tym mało skuteczne, o czym jednak pewnej mierze decyduje niska świadomość specyfiki rynku reklamy online, ale również – duży odsetek AdBlocków, clutter reklamowy i ogólne niechęć do komercyjnych komunikatów w internecie.
Z badań IAB Polska, realizowanych pod koniec 2017 roku, wynika, że penetracja wtyczek blokujących wyświetlanie reklam wśród polskich internautów w wieku 15 i więcej lat wynosi 42%, co oznacza, że prawie połowa polskich internautów nie ma styczności z komunikatami wyświetlanymi w sieci.
Dlatego też, w przypadku 91% małych i 92% mikro firm, głównym narzędziem komunikacji produktów i usług jest tzw. marketing szeptany.
Marketing szeptany, nazywany jest też reklamą typu „word of mouth” i różni się od naturalnego przekazu tym, że jest aktywnie wywierany lub wspierany przez organizacje.
Oprócz tego ok. 30% mikro i małych firm korzysta z materiałów drukowanych, czyli ulotek i folderów. Umiarkowaną popularnością cieszą się billboardy, a wśród małych firm widać popyt na działania telemarketingowe.

Dobra opinia jest warta więcej niż baner?

Mimo tego, że firmy szukają różnych sposobów na promocję swoich produktów i usług, rekomendacje dotychczasowych klientów są dla nich wciąż najcenniejsze. Według raportu „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska” już dwa lata temu 18 proc. e-konsumentów decydowało się się na zakup w danym sklepie internetowym, ponieważ został on im polecony przez rodzinę, przyjaciół lub znajomych. Sugestiami kieruje się 20% kobiet i 15% mężczyzn. ING zachęca więc do dzielenia się opiniami w akcji “Dobry Głos dla Firm”. Twarzą tegorocznej edycji jest Katarzyna Nosowska, która wybrała 15 ze zgłoszonych na stronie www.glosdlafirm.pl opinii i nagrała do nich teledyski.  
  Akcja ma zachęcać do dzielenia się nie tylko złymi wrażeniami, ale pozytywnymi opiniami, co może pomóc zarówno klientom, jak i przedsiębiorcom. Ci drudzy powinni jednak zadbać o przestrzeń do ich wyrażania. Rekomendacje są istotnym elementem strategii sprzedażowej zwłaszcza w e-commerce.

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań