Nowe stawki VAT

Podatkowe konsekwencje stosowania 0% stawki VAT w WDT

Zasada ogólna dotycząca stosowania stawek podatkowych mówi, że stawka VAT „stara” lub „nowa” jest zależna od daty sprzedaży, a nie od daty wystawienia faktury. Dlatego jeżeli sprzedaż miała miejsce w grudniu 2010 roku, a faktura jest wystawiania dopiero w styczniu (co jest zgodne z przepisami) to stosujemy „stare” stawki podatkowe. Dla sprzedaży, która ma miejsce […]

Zasada ogólna dotycząca stosowania stawek podatkowych mówi, że stawka VAT „stara” lub „nowa” jest zależna od daty sprzedaży, a nie od daty wystawienia faktury. Dlatego jeżeli sprzedaż miała miejsce w grudniu 2010 roku, a faktura jest wystawiania dopiero w styczniu (co jest zgodne z przepisami) to stosujemy „stare” stawki podatkowe. Dla sprzedaży, która ma miejsce w 2011 roku możemy stosować tylko nowe stawki, czy 23% VAT, 8% VAT i 5% VAT.

Nowe stawki VAT

1. Faktura, na której występują jednocześnie stare i nowe stawki VAT

Na fakturze nie powinny występować jednocześnie stare i nowe stawki VAT. Wyjątkiem będą:
  • abonamenty – usługi abonamentowe (np. abonament telefoniczny), gdy okres abonamentu obejmuje zarówno rok 2010 jak i 2011,
  • faktury końcowe wystawione w 2011 roku do zaliczek pobranych w 2010 roku. Na fakturach końcowych wystawionych w 2011 roku, do zaliczek pobranych w 2010, będą występować stawki stare dla kwot zapłaconych zaliczką i stawki nowe – dla kwot dopłacanych w 2011 roku.

2. Stawki VAT na fakturach korygujących

Faktury korygujące będą zawsze wystawiane z zastosowaniem stawek, które występowały na fakturze sprzedaży niezależnie od daty w jakiej jest wystawiana faktura korygująca.

3. WNT

Stawka VAT jest uzależniona od momentu powstania obowiązku podatkowego, a ten powstaje:
  • gdy sprzedawca wystawił fakturę sprzedaży – w dacie wystawienia faktury
  • gdy sprzedawca nie wystawił faktury sprzedaży – 15-tego następnego miesiąca po dacie dostawy.
W konsekwencji, stawka dla dostawy z grudnia może wynosić 22% VAT – gdy wpłynęła do kupującego faktura wystawiona z datą grudniową albo 23% VAT, gdy kupujący faktury nie otrzymał.

4. Wystawianie faktur w ifirma.pl

Serwis ifirma.pl kontroluje jakie stawki mogą być użyte na wystawianej fakturze w zależności od podanej daty sprzedaży. W styczniu 2011 będzie można wystawiać faktury ze starymi lub nowymi stawkami. Wyjątkiem są faktury zaliczkowe i proforma, które będą akceptować tylko nowe stawki.

5. Księgowanie wydatków w ifirma.pl

W styczniu, lutym i marcu dopuszczamy księgowanie wydatków ze stawkami 22%, 7% i 3%. Faktury ze starymi stawkami mogą być wystawione wówczas, gdy sprzedaż miała miejsce w 2010 roku a faktura została wystawiona dopiero w 2011. W przypadku faktur wystawionych w 2010 roku (oczywiście ze starymi stawkami) podatek VAT możemy zaksięgować w ewidencji zakupów VAT w 2011 roku, ale kwoty netto muszą być zaksięgowane w KPiR w 2010 roku (wydatki muszą być księgowane w roku, w którym zostały poniesione).

6. Nietypowe dokumenty kosztowe

Do zaksięgowania zdarzeń nietypowych będzie służył w 2011 „wydatek uniwersalny”. Będą na nim występowały zawsze stare stawki i nowe stawki oraz będą przyjmowane kwoty ujemne. Można nim zaksięgować fakturę, na której jednocześnie wystąpią stare i nowe stawki VAT oraz fakturę korygującą do faktury, która nie była zaksięgowana w serwisie (bo np. została zaksięgowana przed rozpoczęciem korzystania z serwisu) lub kolejną fakturę korygującą (pierwszą księgujemy przez powiązanie z fakturą zakupu).

7. Ewidencja VAT

W ewidencjach zakupów i sprzedaży VAT, począwszy od stycznia 2011 roku, będą występować zarówno stare, jak i nowe stawki. Ponieważ w przyszłości zawsze może pojawić się, np. faktura korygująca do faktury wystawionej przed 2011 rokiem, na której będą występowały stawki 22%, 7% lub 3%.

8. Deklaracja VAT-7 (VAT-7K)

Nowy wzór deklaracji VAT-7 nie różni się wiele od deklaracji obowiązującej w 2010. W polu, w którym wykazujemy sprzedaż w stawce podstawowej, będziemy wykazywać zarówno sprzedaż w starej stawce podstawowej – 22% VAT, jak i w nowej – 23% VAT. Na tej samej zasadzie sumuje się sprzedaż w stawkach 7% VAT i 8% VAT oraz 3% VAT i 5% VAT. Nowy wzór deklaracji będzie dostępny w serwisie w drugiej połowie stycznia.  

Zobacz także: Towary i usługi ze stawką 8% VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.