Zarabiaj w internecie. Jak rozliczyć pieniądze z Patronite?

patronite

Czy istnieją narzędzia, które rzeczywiście pozwalają dobrze zarobić w Internecie? Oczywiście! Jednym z nich jest Patronite, czyli platforma łącząca twórców z odbiorcami. Jak działa i czy można się z niej utrzymać?

Patronite – jak zarabiać?

Patronite jest platformą, dzięki której odbiorcy, zwani Patronami, mogą wspierać finansowo twórców, zwanych Autorami. Autorem może zostać każdy, kto działa z pasją, np. youtuber, artysta, drużyna sportowa, stowarzyszenie czy bloger. Tworzy on profil na Patronite, gdzie uzupełnia swoje dane. Następnie ustala progi finansowe, czyli kwoty, jakimi mogą wesprzeć go Patroni. Za każdą wpłatę może zaoferować nagrodę, np. podziękowanie, dedykowaną pocztówkę, spotkanie, a nawet… możliwość zasugerowania tematu kolejnego odcinka na YouTubie.

Kto zarabia najwięcej na Patronite?

Na platformie zarabiają najwięcej ci, którzy potrafią zbudować wokół siebie zaangażowaną społeczność. Na dzień 28 czerwca 2021 roku ranking Patronite ze względu na zarobki prezentuje się następująco:

 1. Radio 357 – 670 201 zł miesięcznie
 2. Radio Nowy Świat – 635 638 zł miesięcznie
 3. Dariusz Rosiak – 81 005 zł miesięcznie
 4. Langusta na Palmie – 70 140 zł miesięcznie
 5. Sekielski Brothers Studio –  50 510 zł miesięcznie

Są to Autorzy, którzy prowadzą działalność radiową, religijną oraz filmową.

Utrzymywanie się z Patronite – możesz i Ty

Jak widać, utrzymywanie się z Patronite jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak z pracy na etacie mogą zrezygnować tylko najbardziej popularni Autorzy.

Jak do nich dołączyć? Musisz odpowiednio rozpromować swój profil i zachęcić Patronów do comiesięcznego wsparcia. Niestety jak pokazują statystyki, nie jest to takie proste. Według badania przeprowadzonego przez Łukasza Prokulskiego w 2020 roku średni miesięczny przychód Autorów na Patronite wynosił 1260 zł. Warto podkreślić, że tę średnią zawyżają gwiazdy. Okazuje się, że aż połowa zarejestrowanych kont otrzymuje mniej niż 140 zł miesięcznie.

Patronite – jak rozpromować swoje konto?

Zarobki na Patronite są skrajnie różne. Myśląc o zarabianiu na tej platformie, z pewnością nie chcesz porównywać się do tych najsłabszych. Jak więc sprawić, aby jak najwięcej Patronów znalazło, a następnie wsparło Twoją działalność?

 • Działaj aktywnie i systematycznie w social mediach.
 • Dostarczaj swoim odbiorcom wartościowych treści.
 • Przygotuj atrakcyjne nagrody na wszystkich progach finansowych.
 • Systematycznie przypominaj swoim odbiorcom o możliwości wsparcia na Patronite.
 • Bądź cierpliwy/a. Najlepiej zarabiające konta nie powstawały w kilka tygodni, a kilka lat.
 • Na co można wydać pieniądze z Patronite?

  Pieniądze z Patronite możesz wydać, na co tylko chcesz. Część Autorów informuje swoich Patronów, na co przeznaczy pozyskane środki. To z pewnością wzbudza większe zaufanie i przyczynia się do większych wpłat. Jeśli jednak wolałbyś/abyś, aby pozostało to Twoją słodką tajemnicą, nic nie stoi na przeszkodzie.

  Warto również podkreślić, że część twórców wprost informuje o przeznaczeniu pieniędzy na codzienne wydatki. Patroni rozumieją, że Autorzy muszą w jakiś sposób się utrzymywać, jeśli większość swojego czasu przeznaczają na tworzenie darmowych treści.

  Jak rozliczyć pieniądze zarobione przez Patronite?

  Skoro niektórzy Autorzy traktują Patronite jako swoje źródło dochodów, to muszą z tego tytułu odprowadzać podatki, prawda? Niekoniecznie. wpłaty na Patronite są uznawane za darowiznę. Podatek zapłacisz tylko wówczas, jeśli Patron przekazał na Twoje konto kwotę większą niż 4 902 zł i należy do III grupy podatkowej, czyli nie jest z Tobą w żaden sposób spokrewniony. Uwaga! Wpłaty dokonane w ciągu 5 lat sumują się!

  Ile zapłacisz? To zależy.

  • Jeśli Patron przekaże Ci więcej niż 4 902 zł, ale mniej niż 10 278 – zapłacisz 12% podatku.
  • Jeśli Patron przekaże Ci więcej niż 10 278 zł, ale mniej niż 20 556 zł – zapłacisz 1233 zł 40 gr + 16% podatku od nadwyżki ponad 10 278 zł.
  • Jeśli Patron przekaże Ci ponad 20 556 zł – zapłacisz 2877 zł 90 gr + 16% podatku od nadwyżki ponad 20 556 zł.

  Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy muszę zapłacić podatek od wpłat na Patronite?

   Jeśli suma wpłat od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy 4 902 zł, wówczas musisz rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Jeden komentarz

  1. JDG

   A jak to wygląda jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność? Nie powinien wtedy dopisać sobie PKD i wszystkim wpłacającym wystawiać faktury i odprowadzać podatków poprzez firmę?

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
  Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość