Pakiet VAT e-commerce obowiązuje od 1 lipca 2021 r. Mamy już projekt objaśnień przygotowany przez Ministerstwo Finansów. W dzisiejszej publikacji kontynuujemy prezentowanie stanowiska MF na tematy, które najbardziej interesują przedsiębiorców.
Procedury szczególne tzw. One Stop Shop – OSS – procedura unijna i nieunijna
Punkt kompleksowej obsługi (One Stop Shop – OSS), obejmuje szereg transakcji B2C, zarówno dostawy towarów, jak i świadczenia usług. Przedsiębiorcy korzystający z procedury unijnej lub nieunijnej w MOSS, od 1 lipca 2021 r. nadal mogą korzystać z tej procedury, ale już w ramach OSS, bez konieczności ponownej rejestracji.
Co to jest procedura unijna?
Procedura unijna skierowana jest do przedsiębiorców, którzy:
- posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub siedzibę na terenie UE,
- nie posiadają stałego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub siedziby na terenie UE,
- ułatwiają dostawy za pomocą interfejsu elektronicznego, bez względu na to, czy posiadają, czy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terenie UE.
W ramach tej procedury przedsiębiorcy wymienieni powyżej dokonują rozliczania transakcji WSTO i świadczenia usług (katalog niepełny):
- telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych,
- zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji,
- w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobne usługi, takie jak targi i wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług,
- transportowych,
- pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek lub podobne czynności,
- wyceny rzeczowego majątku ruchomego oraz na rzeczowym majątku ruchomym,
- związanych z nieruchomościami,
- wynajmu środków transportu,
- restauracyjnych i cateringowych.
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z procedury unijnej, rejestruje się w państwie członkowskim identyfikacji, jeżeli posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie UE. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie UE, państwem członkowskim identyfikacji jest państwo członkowskie, w którym rozpoczyna się wysyłka lub transport towarów. Jeżeli jest kilka takich państw, przedsiębiorca wybiera sobie państwo identyfikacji, w którym się rejestruje.
Co to jest procedura nieunijna?
Z procedury nieunijnej mogą skorzystać przedsiębiorcy nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE, którzy świadczą usługi na rzecz konsumentów (B2C), które podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium UE. Taki przedsiębiorca może dokonać rejestracji do procedury nieunijnej w dowolnie wybranym państwie członkowskim UE.
Przykłady na rozliczanie transakcji w ramach procedury unijnej i nieunijnej można znaleźć w projekcie objaśnień.
Procedura szczególna tzw. Import One Stop Shop – IOSS – procedura importu
Procedura importu umożliwia rozliczenie podatku VAT należnego z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) o wartości do 150 euro. IOSS jest dostępny zarówno dla podatników posiadających i nieposiadających siedziby działalności gospodarczej w UE.
Warunki do uznania, że mamy do czynienia z procedurą importu:
- towary są wysyłane z państwa trzeciego,
- wartość jednej przesyłki nie przekracza 150 euro,
- towary są wysyłane lub transportowane przez dostawcę lub na jego rzecz do nabywcy w państwie członkowskim UE.
Podatnik, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie UE, aby zarejestrować się do procedury importu IOSS musi ustanowić pośrednika. Podmiot, który zdecyduje się na rejestrację do procedury importu, będzie zobowiązany rozliczać VAT należny od wszystkich transakcji SOTI objętych tą procedurą, wyłącznie w ramach tej procedury.
Przykłady rozliczania SOTI znajdują się w projekcie objaśnień.
Procedura szczególna (USZ) z tytułu importu towarów
Procedura szczególna (USZ) jest dedykowana dla podmiotów zgłaszających organom celnym towary nabyte w ramach SOTI. Co do zasady, jest to operator pocztowy (Poczta Polska), firma kurierska lub ekspresowa bądź agencja celna posiadająca status AEO. Operator pobiera podatek VAT należny z tytułu importu najpóźniej w momencie doręczenia przesyłki do odbiorcy, który następnie podlega wpłacie do urzędu celnego do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany.
Sposób rozliczania transakcji w procedurze USZ został przedstawiony na przykładach w projekcie objaśnień.
Jesteśmy już po etapie konsultacji, obecnie oczekujemy na objaśnienia, które będą zatwierdzone i opublikowane przez MF. Jak zawsze będziemy informowali o tym fakcie w kolejnych artykułach