Powrót

Perfekcjonizm i jego wpływ na efektywność w pracy

Przedsiębiorcom, którzy zatrudniają pracowników bardzo zależy na tym, aby ich praca przynosiła zamierzone efekty. Można przypuszczać, że perfekcjoniści są bardzo pożądanymi pracownikami, jednak opinie w tej kwestii są różne. Co to jest perfekcjonizm i jak może wpływać na naszą efektywność zawodową?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcom, którzy zatrudniają pracowników bardzo zależy na tym, aby ich praca przynosiła zamierzone efekty. Można przypuszczać, że perfekcjoniści są bardzo pożądanymi pracownikami, jednak opinie w tej kwestii są różne. Co to jest perfekcjonizm i jak może wpływać na naszą efektywność zawodową?

Perfekcjonizm – co to jest?

Perfekcjonizmem nazywamy styl funkcjonowania, który objawia się zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i ogólnoludzkiej. Zachowanie to polega na nieustannym dążeniu do doskonałości i podejmowaniu wszelkich działań, które często, mimo prób nie mogą zostać zakończone sukcesem.

Czy perfekcjonizm utrudnia pracę?

Mimo, że celem każdego z wykonywanych zadań jest jego poprawna realizacja, często zdarza się, że pracownicy przesadnie się do nich przykładają. Skrajny perfekcjonizm, może negatywnie wpłynąć na realizację strategii firmy. Brak zadowolenia z własnych efektów oraz ciągłe dopracowywanie szczegółów, mogą prowadzić do znacznego przedłużania się pracy nad danym projektem. Takie działanie może jednocześnie rzutować na wydajność pracownika, a nawet utrudniać współpracę w zespole.

Warto mieć na uwadze już pierwsze symptomy świadczące o zbytnim perfekcjonizmie, gdyż może się on rozwijać i uprzykrzać nam nie tylko życie zawodowe, ale i prywatne. W ostateczności może również prowadzić do chorób tj. depresja czy zaburzenia odżywiania.

Sposoby na realizację celów

Nie chodzi o to, aby całkowicie wyeliminować perfekcjonizm, ale o to, aby nie skupiać się nadmiernie na poprawianiu jednej rzeczy. Jeżeli zadanie zostało wykonane zgodnie z przekazanymi wytycznymi, należy je zakończyć zamiast nadmiernie analizować jego poprawność. Oto kilka sposobów, które ułatwią realizację zadań:

Określ priorytety

W pracy stawiane są przed nami różne zadania. Pewne z nich są ważne i muszą być zrealizowane jak najszybciej, a inne mogą trochę poczekać. Ważne, abyśmy potrafili je rozróżniać i planować ich realizację w taki sposób, aby nie kolidowały z dodatkowymi projektami, które mogą pojawić się w międzyczasie. Dzięki takiemu planowaniu, bez żadnych komplikacji będziemy mogli zrealizować wszystkie zadania w określonym terminie.

Wyeliminuj to, co cię rozprasza

Nic tak nie utrudnia realizacji zadań jak rozpraszacze, które stale odciągają nas od pracy. Powoduje to trudności w skoncentrowaniu się na danym zadaniu przez co nie możemy wykonać go dokładnie. Warto wprowadzić do swojego życia dobre nawyki tj. tworzenie listy zadań do realizacji i ich terminów czy chociaż wyłączenie powiadomień w telefonie, które mogą odwracać nasza uwagę od wykonywanych obowiązków.

Otaczaj się ludźmi, którzy cię motywują

Bardzo ważne są wartościowe relacje z innymi ludźmi, którzy będą potrafili nas motywować i pozwolą nam uwierzyć w siebie. Wsparcie bliskich jest istotnym elementem, który ułatwia radzenie sobie z problemami. Duże znaczenie mają również kontakty ze współpracownikami, które mogą nam ułatwić osiąganie celów.

Nie porównuj się z innymi

Porównywanie się do innych osób, może wpłynąć negatywnie na twoje nastawienie i zdemotywować cię do pracy. Nie zastanawiaj się nad tym, czy ktoś jest bardziej efektywny, szybciej realizuje te same zadania czy jest bardziej doceniany za swoją pracę. Najważniejsze, abyś rozwijał się we własnym tempie i czerpał inspirację od takich osób. Takie nastawienie zapewne pomoże ci w realizacji celów i przy okazji nauczy cię czerpania wiedzy z doświadczeń innych osób.

Warto pamiętać, że mamy określoną ilość czasu i energii na wykonanie pewnych zadań. Czasem trzeba zastanowić się czy nasz perfekcjonizm nie sprawi, że poświęcimy go za dużo na niewiele znaczące zadania. Należy również kontrolować czy nasz perfekcjonizm jest na poziomie, który pozwala nam dokładnie, ale sprawnie wykonywać polecenia, czy jednak może utrudniać nam funkcjonowanie w pracy.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość