Czy wszyscy muszą składać zeznania roczne? Sprawdź w jakich sytuacjach nie jest to konieczne.
Od 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło usługę Twój e-PIT. W tej nowej formule były rozliczane zeznania podatkowe za 2018 rok składane przez osoby fizyczne rozliczające dochody w zeznaniach podatkowych PIT-37 i PIT-38. Zapowiadano również przygotowanie rozliczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale czy tak się stanie?
Zeznanie PIT-37 sporządzane jest na podstawie informacji o dochodach, jakie podatnicy otrzymują od swoich płatników: PIT-11, PIT-40A, PIT-R. Zeznanie PIT-38 sporządzane jest na podstawie informacji PIT-8C – “Informacja o dochodach z kapitałów pieniężnych”. Jeden egzemplarz informacji o dochodach trafia również do urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika. Na tej podstawie przygotowywane są wstępnie wypełnione zeznania roczne przez organy skarbowe.
Wstępnie wypełnione zeznanie roczne przez administrację skarbową znajduje się na stronie internetowej: podatki.gov.pl.
Uwierzytelnienia można dokonać na 2 sposoby:
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe przez Krajową Administrację Skarbową powiela dane z zeznania podatkowego z poprzedniego roku jeżeli chodzi o ulgi podatkowe. Dlatego ważne jest sprawdzenie informacji w zeznaniu czy są to aktualne dane. Jeżeli nie, należy zmodyfikować zeznanie i zaakceptować po wprowadzeniu zmian.
Przy tej ostatniej opcji zeznanie po 30 kwietnia automatycznie znajdzie się w urzędzie skarbowym.
Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynikało, że wstępnie wypełnione zeznanie roczne obejmie również swoim zasięgiem osoby prowadzące działalność gospodarczą składające zeznania roczne: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Okazuje się, że powyższe zmiany nie wejdą w życie w 2020 roku w stosunku do deklaracji rocznych za 2019 rok.
Jak można przeczytać w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dniem 15 lutego 2020 roku zostaną udostępnione za pośrednictwem portalu podatkowego zeznania z wyjątkiem zeznań osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, działów specjalnych produkcji rolnej i przedsiębiorstw w spadku.
Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że zmiany legislacyjne, które były wprowadzane w ostatnim czasie, a nie były przewidziane na etapie powstawania założeń do usługi Twój e-PIT uniemożliwiają wdrożenie zeznań rocznych z działalności gospodarczej. Mogłoby to spowodować zbyt dużą ilość błędów, dlatego przesunięto w czasie wdrożenie nowej funkcjonalności dla działalności gospodarczej.
Z usługi e-PIT w dalszym ciągu będą mogły skorzystać tylko osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Od 15 lutego 2020 roku na portalu podatkowym będzie można pobrać zeznania: PIT-37; PIT-38; PIT-28 i PIT-36 osób nie prowadzących działalności gospodarczej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!