Blog ifirma.pl

Co można załatwić przez ePUAP: rozliczenie podatku PIT i CIT

|
|
4 minut czytania
Czy da się złożyć CIT i PIT przez ePUAP? Przeczytaj o obecnych możliwościach składania deklaracji podatkowych online.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Profil zaufany to narzędzie, dzięki któremu możliwe jest załatwianie wielu spraw administracyjnych, urzędowych, czy podatkowych online, bez konieczności indywidualnego stawiennictwa w stacjonarnej placówce instytucji. Dzięki profilowi zaufanemu można zalogować się do wielu portali rządowych w celu wysłania dokumentów, złożenia wniosków, czy odebrania decyzji. Jedną z takich witryn jest ePUAP, czyli serwis umożliwiający załatwienie spraw m.in. w Urzędzie Stanu Cywilnego, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy Urzędzie Skarbowym.

Profil zaufany jak założyć online i stacjonarnie?

Użytkownik, chcący załatwić sprawę urzędową, może skorzystać z profilu zaufanego, aby potwierdzić swoją tożsamość. Uzyskanie tej indywidualnej funkcji możliwe jest na kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest złożenie akcesu za pomocą sieci internetowej. Kto posiada uprawnienia do potwierdzania PZ?

 • profil zaufany bank (Mobile Usługi Bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Pekao, mBank, ING, Millenium, Alior Bank);
 • lub instytucje z uprawnieniami (np. system Envelo Poczty Polskiej).

Profil zaufany można założyć korzystając z bankowości online, bądź wykorzystując portale przygotowane przez inne instytucje do tego uprawnione, np. przez Pocztę Polską. PZ można założyć także w sposób hybrydowy: najpierw składając wniosek o nadanie profilu, a następnie potwierdzając go w specjalnym punkcie potwierdzającym. Ze względu na sytuację epidemiczną, zaleca się zakładanie konta w sposób zdalny.

Profil zaufany: zakładanie etap po etapie

Profil zaufany można utworzyć z poziomu logowania się do serwisu rządowego, np. ePUAP.

Po wejściu w opcję “epuap logowanie”, należy wybrać odnośnik przekierowujący do strony logowania do bankowości. Po weryfikacji przez bank, nasz profil zaufany jest gotowy do użycia.

Sposobem na stacjonarne potwierdzenie profilu zaufanego jest rejestracja na zweryfikowanym portalu urzędowym pz.gov.pl, a następnie potwierdzenie nadania wniosku kodem SMS, przesłanym na podany numer telefonu.

W dalszej kolejności należy odszukać najbliższy punkt weryfikacyjny (dostępny w wyszukiwarce na portalu pz.gov.pl) i zgłosić się do placówki celem potwierdzenia wniosku. Użytkownik ma na to 14 dni. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument, który potwierdzi naszą tożsamość.

Portal ePUAP PIT, ZUS ePUAP i sprawy podatkowe. Co można załatwić za pomocą serwisu?

Możliwości związane z załatwianiem spraw urzędowych przez ePUAP są bardzo duże. Dzięki funkcjonalnościom serwisu możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczeń społecznych, uzyskanie odpisu zgonu, małżeństwa i urodzenia, czy zgłoszenie narodzin dziecka.

Witryna ePUAP pozwala także na realizowanie wielu spraw właściwych dla Urzędu Skarbowego, tj. deklarowanie podatków od nieruchomości, składanie wniosków o uzyskanie ulg podatkowych, czy wysyłanie odwołań od mandatów karnych.

Pełny zakres możliwości widoczny jest po zalogowaniu się do serwisu, a następnie skorzystaniu z zakładki “Katalog spraw” i przejściu do sekcji “Podatki, opłaty, cła”.

 

epuap

 

Jak rozliczyć PIT przez ePUAP, jak wysłać CIT8 przez ePUAP?

Niestety, deklarowanie PIT i CIT za pomocą profilu zaufanego, czy też korzystając z funkcjonalności ePUAP, wciąż nie jest możliwe. Opcja ta nie została jeszcze wdrożona, w związku z czym podatnik jest zobligowany do skorzystania z innych możliwości deklaracyjnych. Jak czytamy na oficjalnej stronie podatkowej podatki.gov.pl:

 

 

Komunikat dotyczy zarówno wniosków PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, dla płatników, jak i wszystkich dostępnych wniosków CIT.

 Oznacza to, że wszystkie formularze interaktywne, przygotowane przez portal podatkowy, mogą być złożone tylko poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny. Aby tego dokonać, należy na portalu e-Urząd skorzystać z zakładki e-Deklaracje, wybrać pożądany formularz, wypełnić go, podpisać podpisem kwalifikowanym i po zaakceptowaniu pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Drugą możliwością jest skorzystanie z modułu systemu finansowo-księgowego, czyli ze specjalnych aplikacji księgowych. Trzecia opcja to wybranie Uniwersalnej Bramki Dokumentów, czyli włączenie modułu zgodnego ze specyfikacją wejścia-wyjścia, dostępną w zakładce “Dokumentacja IT” na stronie podatki.gov.pl.

Alternatywny sposób na to, jak złożyć PIT przez ePUAP

Najprostszym wyjściem jest skorzystanie z interaktywnego formularza, który prowadzi użytkownika przez cały proces wypełniania dokumentu. Poniżej zaprezentujemy sposób na złożenie deklaracji PIT/CIT w sposób elektroniczny.

1. Wejście na e-Deklaracje

Po wejściu na stronę https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/ należy kliknąć interesujący nas odnośnik. Przyjmijmy, iż naszym celem będzie złożenie deklaracji podatku PIT.

 

 

2. Wybranie rodzaju formularzy

W zależności od celu złożenia deklaracji, wybieramy jedną z trzech dostępnych opcji. W naszym przypadku będzie do deklaracja dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

 

3. Wybranie konkretnego formularza

W dalszej kolejności wyświetla się strona, na której zgromadzone zostały wszystkie dostępne formularze PIT. Dokumenty można złożyć wyłącznie z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na potrzeby niniejszego artykułu skorzystamy z deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu za rok (PIT-6).

 

wybór formularza

 

4. Wypełnienie, podpisanie, zatwierdzenie

Wniosek, który otworzymy za pomocą przeglądarki Internet Explorer (tak zaleca Urząd), wypełniamy, a następnie podpisujemy za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Następnie pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenia Odbioru. W przypadku składania formularza PIT innego rodzaju, bądź wniosku CIT, należy postępować w sposób analogiczny.

 

 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak wysłać CIT 8 przez ePUAP?

   Złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych nie jest jeszcze możliwe za pośrednictwem serwisu ePUAP. Dokument można złożyć za pomocą portalu podatkowego e-Deklaracje, wybierając odpowiednie odnośniki.
  2. Profil zaufany jak założyć?

   PZ można utworzyć zdalnie lub za pomocą punktów potwierdzających. Najprostszym sposobem jest założenie PZ za pośrednictwem bankowości online.
  3. Co to jest ePUAP?

   To Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, dzięki której można załatwić wiele spraw urzędowych, np. związanych z funkcjonowaniem Urzędów Skarbowych, ZUS-u, czy Urzędu Stanu Cywilnego. Aby uzyskać akces do ePUAP-u, należy posiadać podpis elektroniczny w formie bezpłatnego profilu zaufanego.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie