Czy po odwieszeniu działalności gospodarczej można zarejestrować się do Małego ZUSu plus?

powrót do małego zusu plus

Okres pandemii okazał się bardzo trudny dla przedsiębiorców z wielu branż. Ze względu na znaczne ograniczenie albo całkowite ustanie możliwości zarobkowania, wielu z nich zawiesiło swoje działalności. Teraz kiedy gospodarka się odmraża, przedsiębiorcy pytają o możliwość powrotu do ulgi Mały ZUS plus, z której korzystali przed zawieszeniem działalności. Sprawdzamy, czy jest to możliwe i czy da się zarejestrować do MZ+ po odwieszeniu działalności.

Na czym polega odwieszenie działalności i kto może jej dokonać?

Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej lub osobistej mają możliwość zawieszenia działalności, czyli czasowego zaprzestania jej wykonywania. Z takiej opcji korzystają też często osoby, których działalność ma charakter sezonowy. Po okresie zawieszenia należy jednak podjąć decyzję o tym, co dalej – można więc albo całkowicie zlikwidować działalność, albo ją odwiesić. Nie dzieje się to jednak automatycznie i w celu zmiany swojego statusu przedsiębiorca musi przedstawić wniosek o wznowienie działalności gospodarczej do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Jak odwiesić działalność gospodarczą: wniosek CEIDG wznowienie działalności

Wniosek ten składa się na formularzu CEIDG-1, zaznaczając w rubryce 1 – Rodzaj wniosku – opcję “wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej”.

W rubryce 12 – “data powstania obowiązku opłacania składek ZUS” zapisuje się datę odpowiednią dla momentu wznowienia działalności.

W rubryce 15 “informacje o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej” wskazuje się właściwą datę odwieszenia działalności gospodarczej.

Ewentualnej zmiany danych, które dotychczas były zapisane w CEIDG, można dokonać na tym samym wniosku aktualizacyjnym.

Powrót do działalności i obowiązków wobec ZUS

Jak wspomniano wyżej, wniosek o odwieszenie działalności skutkuje również ponownym zgłoszeniem przedsiębiorcy jako płatnika składek ZUS. Informacja ta trafia automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który rejestruje przedsiębiorcę jako płatnika. Co jednak jeśli przed zawieszeniem działalności korzystał on z Małego ZUS-u plus?

Mały ZUS plus – warunki, dla kogo, termin

Mały ZUS plus to ulga w opłacaniu składek, która funkcjonuje od 2019 roku. Początkowo korzystać z niej mogły osoby, których przychód nie przekroczył w poprzednim roku 30-krotności minimalnego wynagrodzenia i które prowadziły w poprzednim roku działalność dłużej niż 60 dni. Nie mogli z niej skorzystać natomiast przedsiębiorcy świadczący działalność na rzecz byłego pracodawcy, już korzystający z innych preferencji w opłacaniu składek, a także opodatkowani w ramach karty podatkowej przy jednoczesnym zwolnieniu z VAT na podstawie artykułu 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Od 1 lutego 2020 roku nastąpiła zmiana warunków – z Małego ZUS-u plus mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli przychód nie wyższy niż 120 tysięcy złotych. Pozostałe wymogi się nie zmieniły i w 2021 roku pozostają takie same. Co ważne, z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Aby skorzystać z Małego ZUS-u plus, należy zgłosić się w odpowiednim terminie, z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Osoby, które uzyskały prawo do tej ulgi od 1 stycznia 2021 roku, powinny zgłosić wniosek do końca stycznia. Istnieje jednak kilka wyjątków, które umożliwiają zgłoszenie się do Małego ZUS-u plus w trakcie roku.

Jednym ze wspomnianych wyjątków jest właśnie odwieszenie działalności gospodarczej. Należy jednak zaznaczyć, że nie wystarczy po prostu odwiesić działalności w 2020 roku, by skorzystać z Małego ZUS-u plus w 2021 roku. Należy prowadzić taką działalność przez przynajmniej 60 dni, co nie zawsze jest łatwym do spełnienia warunkiem, biorąc pod uwagę okres pandemii.

Czy powrót do Małego ZUS-u plus jest możliwy?

Co w przypadku, jeśli przedsiębiorca przed zawieszeniem działalności korzystał z Małego ZUS-u plus? Chociaż podczas zawieszenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku opłacania składek ZUS, to jednak okres przysługujących ulg płynie dalej i zmniejsza limit miesięcy, w których można będzie z nich korzystać.

Przykład:

Przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS-u plus od lutego 2020. W listopadzie 2020 roku zawiesił działalność. Obecnie pragnie ją odwiesić od sierpnia 2021 roku. Czy będzie mógł ponownie korzystać z Małego ZUS-u Plus?

Od lutego 2020 do sierpnia 2021 roku minęło 18 miesięcy, podczas których składki były opłacane przez 9 miesięcy. To oznacza, że jeśli przedsiębiorca spełnia pozostałe warunki (m.in. kryterium przychodów), będzie mógł korzystać z Małego ZUS-u plus jeszcze przez 27 miesięcy w ciągu następnych 42 miesięcy.

Zobacz również nasz film na temat odwieszenia działalności i Małego ZUSu Plus:

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest zawieszenie działalności gospodarczej?

  To tymczasowe zaprzestanie wykonywania takiej działalności, które przekłada się na ustanie obowiązków podatkowych i rozliczeniowych.

 2. 🔸Co to jest odwieszenie działalności gospodarczej?

  To powrót do wykonywania działalności gospodarczej po okresie zawieszenia. Po odwieszeniu działalności przedsiębiorca wraca do dawnych obowiązków podatkowych, rozliczeniowych i sprawozdawczych.

 3. 🔸Jak dokonać odwieszenia działalności gospodarczej?

  Aby to zrobić, należy złożyć wniosek CEIDG-1, podając odpowiednią datę powrotu do prowadzenia działalności gospodarczej i opłacania składek ZUS.

 4. 🔸Kto może skorzystać z małego ZUSu plus?

  Przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył w poprzednim roku kalendarzowym 120 tys. zł i którzy prowadzili działalność w poprzednim roku co najmniej przez 60 dni.

 5. 🔸Jak długo można korzystać z ulgi Mały ZUS plus?

  Maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności.

 6. 🔸Czy można wrócić do Małego ZUSu Plus po odwieszeniu działalności?

  Tak, pod warunkiem, że nie upłynął okres, w którym można było korzystać z ulgi.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość