Przydatne informacje o PIT-11

PIT-11 po terminie

Okres styczeń – kwiecień 2010 r. to czas rozliczeń podatkowych z tytułu dochodów uzyskanych w roku 2009. Większość podatników wypełnia swoje zeznania podatkowe m.in. na podstawie informacji otrzymanych od zakładów pracy, oznaczonych symbolem PIT-11.

Okres styczeń – kwiecień 2010 r. to czas rozliczeń podatkowych z tytułu dochodów uzyskanych w roku 2009. Większość podatników wypełnia swoje zeznania podatkowe m.in. na podstawie informacji otrzymanych od zakładów pracy, oznaczonych symbolem PIT-11.

Dostarczenie informacji PIT-11

Do końca lutego (w tym roku wyjątkowo do 1 marca) do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika dostarczyć należy PIT-11. Pracownik natomiast do końca lutego powinien otrzymać PIT-11. Termin końca lutego jest terminem ustawowym, przy czym ważne jest, by pracodawca posiadał potwierdzenie przesłania informacji, zarówno do urzędu, jak i do pracownika. Obowiązek ten występuje również w przypadku, gdy informację pracownikowi przekazuje się osobiście. W takim przypadku dla celów dowodowych najlepiej, żeby pracownik potwierdził na piśmie odbiór PIT-11. Płatnik sporządza i przekazuje informację PIT-11 w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Informację taką należy sporządzić w trzech egzemplarzach. Po jednym egzemplarzu przekazujemy podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania pracownika – podatnika, natomiast trzeci egzemplarz zostawiamy w aktach pracownika. Nie ma natomiast problemu z przesłaniem do jednego urzędu jednym listem poleconym kilku informacji, dotyczących kilku pracowników. Można wówczas wysłać jedną przesyłkę poleconą. Nie ma konieczności, by PIT-11 do urzędu był odrębnie wysyłany w stosunku do każdego zatrudnionego. Potwierdzeniem w stosunku do wszystkich deklaracji będzie dowód nadania pocztowego.

Właściwy US

O właściwości urzędu skarbowego podatnika decyduje miejsce jego pobytu jeżeli nie ma on miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Miejscem zamieszkania jest miejsce, w którym podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zameldowanie czasowe nie będzie świadczyło o właściwości urzędu skarbowego. Czasowość przeczy bowiem chęci pobytu stałego. Właściwym będzie zatem urząd skarbowy miejsca stałego zameldowania podatnika. Formularz ten jednak pracodawca wystawia tylko wtedy, gdy pracownik uzyskał w danym roku przychód. Należy jednak pamiętać, iż pełnienie roli płatnika przez zakład pracy nie powstaje w chwili nawiązania samego stosunku pracy. Istotna jest tutaj wypłata należności z tego tytułu (czyli wynagrodzenia za pracę). Dopiero bowiem w tym momencie na zakładzie pracy, jako płatniku ciążą określonego rodzaju obowiązki. Gdy praca wykonana była w grudniu, ale wypłata wynagrodzenia i zapłata zaliczki do Urzędu Skarbowego nastąpiła w styczniu, należy zastosować zasadę, że za wynagrodzenie uważa się kwoty faktycznie wypłacone pracownikowi. PIT-11 za 2009 r. nie obejmie zatem kwoty wypłaconej w styczniu 2010 r.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.